Už si vyskúšala kôprový olej? Rozhodne ho budeš milovať!

Už pravidelne vám prinášame rozličné zaujímavé a najmä užitočné informácie o najrôznorodejších múkach, prírodných sladidlách, semienkach, orieškoch či olejoch. Je ich skutočne mnoho a výber v prípade rozsiahlej ponuky môže byť veľmi náročný. Práve preto vám stále predstavuje nové a nové potraviny, ktoré dokážu v pozitívnom smere ovplyvniť naše telo zvonka i zvnútra, aby ste si vedeli zvoliť tie správne. A dnes to bude o ďalšom kvalitnom prírodnom oleji, ktorý môže byť nápomocný pri mnohých neduhoch. 

Odkiaľ sa vzal kôpor?

Kôpor voňavý, latinsky Anethum graveolens, je rastlina z čeľade mrkvovité, ktorá dorastá do výšky okolo 30 až 100 centimetrov. Jej domovinou je Ázia, odkiaľ sa rozšírila aj do oblasti Stredomoria a stadiaľ i do ďalších častí Európy. Kôpor je jednoročnou rastlinou a je výrazne aromatický. Charakteristický je tmavozelenou dutou stonkou, ktorá nesie perovito strihané listy. Rozkonárené stonky sú zakončené okolíkmi drobných žltkastých kvetov. Plodom kôpru sú dvojnažky. Táto bylina je cenená pre svoje účinky už od nepamäti, pričom sa využíva ako liečivá rastlina i korenina. 

Používa sa jej vňať, a to čerstvá i sušená. Je ju možné dokonca i zmraziť a uchovať tak do zásoby. Okrem toho sa tiež využívajú semená kôpru, pričom tie z vlastnej úrody je možné vysušiť pri izbovej teplote, prípadne sú dostupné i v obchodoch s potravinami. Dá sa z nich okrem iného pripraviť aj úžasný čaj, ktorý pomôže pri plynatosti, brušných kŕčoch aj nepravidelnej stolici. Za studena sa z nich taktiež lisuje veľmi kvalitný a zdravý olej. Spomínaný kôprový olej môže byť nielen dobrým dochucovadlom, ale aj pomocníkom pri nejednom neduhu.

Pozri aj: Jedinečná múka z pestreca mariánskeho – v čom má navrch oproti iným?!

účinky kôprového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Aké má účinky olej z jeho semien?

V kôprovom oleji, respektíve oleji zo semien kôpru, sa ukrýva obrovské množstvo telu prospešných látok. V prvom rade je tento olej bohatý na cenné nenasýtené mastné kyseliny, ktoré tvoria vyše 70 % jeho hmotnosti. Okrem toho sa v ňom nachádzajú aj vitamíny E a C. Z minerálnych látok obsahuje železo, taktiež vápnik či draslík i mnohé stopové prvky. Olej z kôpru pôsobí antisepticky a má výrazne blahodarný vplyv na tráviaci systém človeka, špeciálne na črevnú oblasť. Tento olej povzbudzuje činnosť čriev, redukuje hromadenie plynov a uľahčuje ich odvádzanie.

Okrem toho podporuje tvorbu žalúdočných štiav a upravuje proces trávenia. Môže byť nápomocný pri liečbe mnohých tráviacich ťažkostí, akými sú napríklad koliky, nevoľnosť či nechutenstvo. Kôprový olej ďalej pozitívne ovplyvňuje činnosť pečene a prečisťuje močové cesty. Vplývať môže i na normalizovanie hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Používanie kôprového oleja sa odporúča dokonca aj tehotným a dojčiacim ženám. Priaznivo pôsobí na činnosť prsníkových žliaz a stimuluje tvorbu mlieka.

použitie kôprového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako používať kôprový olej?

Po kôprovom oleji sa môžete poobzerať vo väčších supermarketoch, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Cena je v priemere asi 7 eur za 250 ml balenie. Pri jeho kúpe dávajte pozor na kvalitu. Olej by mal byť 100-percentný, nemal by obsahovať žiadne konzervačné látky, dochucovadlá a podobne. Olej za studena lisovaný z kôprových semien je charakteristický výraznou kôprovou arómou a originálnou chuťou. Používať je ho možné niekoľkými spôsobmi. V prvom rade nájde uplatnenie v kuchyni. Ide o kvalitný olej vhodný do studenej kuchyne. Pridajte ho všade tam, kam normálne patrí i kôpor. 

Použiť ho môžete pri príprave šalátovej zálievky, omáčok, marinád či polievok. Kôprový olej však môžete i priamo užívať po lyžičkách ako doplnok stravy. Bežne sa užíva malá čajová lyžička oleja počas jedla, a to ráno aj večer. Jednu čajovú lyžičku kôprového oleja si do jedla môžu raz denne pridať dojčiace a tehotné ženy. Olej je tiež vhodný pre deti. Môže im pomôcť pri nepríjemných kolikách aj plynatosti.

Odporúčame: Nápoje a jedlá proti prechladnutiu a chrípke: TOP ingrediencie

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.12.2019 07:29

...celkom ma zaujal, hlavne, aký má vpyv na tehotné a dojčiace ženy....

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.12.2019 08:11

Čaj už som skúšala, olej ešte nie, ďakujem za tip!

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

07.12.2019 15:47

koprový olej je pro mě novinka, kopr máme rádi jak do polévek, tak do omáčky, ale olej žasnu

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.12.2019 16:25

O kôprovom oleji som ešte nepočula.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.12.2019 16:48

určite si kúpim, milujem kôpor

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

08.12.2019 19:04

Kôpor mám veľmi rada, tento olej som v obchode ešte nevidela, ale určite sa po ňom poobzerám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE