Ak ste mamičkou, určite viete, že uspať dieťa sa niekedy zdá ako hotový zázrak. Kým jedno je naučené na kočík a na prechádzke zaspí do pár minút, iné kočík za bdela neznesie a vy tak rýchlo utekáte domov. Každé dieťa je jedinečné a rovnako je to aj v prípade upokojovania a spánku.
Čoraz viac mamičiek začalo s nosením svojich ratolestí v šatke či nosiči. Prečo je nosenie detí čoraz populárnejšie a aké úskalia so sebou prináša?
Odporúčame: Starostlivosť o detský zadoček – predíď bolestivým zapareninám!
Nosí sa už od nepamäti
Faktom je, že nosenie detí nie je len výkrikom módy, deti sa nosia od nepamäti. V rôznych kmeňoch ide o silne zakorenenú tradíciu a pokračuje sa v nej až dodnes. Nosenie však nebolo cudzie ani v našich končinách. Deti na chrbtoch nosili aj naše prastaré mamy a staré mamy, keď išli pracovať na pole. Nosenie detí teda nie je novodobým trendom, v našich podmienkach sa však nepatrne zdokonalilo.
Môže nosenie deťom škodiť?
Názory na nosenie detí sú rôzne. Kým mamičky, ktoré ho praktizujú naň nedajú dopustiť, iní majú o nosení rôzne predsudky. Často tvrdia, že je to pre dieťa nepohodlné, nezdravé a nenaučí sa samostatnosti, nemá dostatok vzduchu, kriví sa mu chrbtica a ničia kĺby,...
Viacerí odborníci sa však zhodujú, že nosenie detí v prvých mesiacoch života môže byť prínosné. Blízky kontakt dieťaťa s rodičom dokáže dieťa upokojiť, keď je rozrušené. Cudzia mu nie je ani poloha v šatke. V posledných mesiacoch tehotenstva je dieťa v maternici skrútené akoby v klbku, chrbátik je zaguľatený a končatiny stiahnuté k sebe. Aj preto má šatka na mnohé deti priam čarovný účinok a dokážu v nej zaspať behom minúty. Malé bábätko by sa malo nosiť tváričkou k rodičovi, staršie je možné nosiť aj na chrbte. Natrafíte aj na nosiče, ktoré sú určené na nosenie bábätka s tvárou do okolitého sveta. Takéto nosiče sa nazývajú ,,klokanky“ a nejde o takzvané ergonomické nosenie, keďže nepodporujú správny vývoj kĺbov.
Kým vloženie dieťaťa do nosiča nie je také zložité, viazanie šatky si spočiatku vyžaduje tréning. Nehovoriac o rôznych typoch úväzov, ktoré šatka ponúka. Ďalšou kategóriou sú aj typy šatiek a použité materiály. Vo všeobecnosti však platí, že ak sú dodržané zásady správneho viazania (podsadenie zadočka, naširoko roztiahnuté nohy do tvaru ,,M“, zaguľatený chrbátik, pri novorodencoch zaistenie hlavičky šatkou, pevné a pohodlné viazanie,..) je nosenie prínosné a pre deti nepredstavuje žiadne zdravotné ani vývinové riziko.
Pozri aj: Kedy bábätko prespí celú noc? Takto mu môžeš dopomôcť!
Aj nosiť treba s mierou
Samozrejme, ani s nosením to však netreba preháňať a dieťa by nemalo byť v šatke zavesené celý deň. Šatky či nosiče sú ideálnym prostriedkom na spánok dieťaťa, ale aj vtedy, keď potrebujete mať chvíľku ruky jednoducho voľné. Nosenie poslúži aj v čase, kedy rastú bábätkám zuby. Vtedy sú viac plačlivé a nevedia sa uložiť.
Treba mať na pamäti, že nosenie by si nemalo užívať iba dieťa, ale aj mama. Robte teda to, čo je príjemné vám obom. Iba tak si môžete vychutnať jedinečný okamih blízkosti vášho milovaného dieťaťa.