Snaha o ekologickejšie návyky mení spôsob nášho života – od každodenných rozhodnutí až po najväčšie míľniky nášho bytia. Keď premýšľame nad životným prostredím a prehodnocujeme svoj vplyv, dochádza k posunu k vedomejšej spotrebe. Mnohí z nás triedia odpad, nepoužívajú plastové nákupné tašky, ale ako sa to všetko odráža v interiérovom dizajne? Jednoducho. Ak chceme bývať eco-friendly, byť ekologickejší a priateľskí voči prostrediu, mali by sme sa zamerať na bývanie s nízkou produkciou odpadu, redukciou plastov v domácnosti a nákup použitých kusov.
S pokračujúcou klimatickou krízou sa i svet dizajnu zameriava na udržateľnosť. Hlavným cieľom eco-friendly dizajnu je dôraz na klasické princípy redukcie, opätovného použitia a recyklácie, ktoré sa prejavujú v minimalizme a vylepšeniach pod šikovnými rukami domácich majstrov.
Ako premeniť i vašu domácnosť na pohodlný, moderný príbytok, ktorý bude zároveň šetrný k nášmu životnému prostrediu?
DIY projekty
Modernizácia bytových dekorácií a textílií je úžasný spôsob, ako zamestnať a rozvíjať svoju kreativitu. Projekty renovácie sa množia, zatiaľ čo dodávateľské reťazce sa kvôli globálnej pandémii spomalili a niekoľkí z nás prišli na to, že je jednoduchšie, ekologickejšie a dokonca i lacnejšie pustiť sa do oživenia starého nábytku, ktorý vlastníme alebo ktorý leží zaprášený niekde na povale starých rodičov. A prečo si tiež nezaobstarať používaný nábytok? A premeniť ho na originálny kúsok, ktorý bude ozdobou vašej obývačky?
Pozri aj: Svetlofialová v interiéri: Hravá farba, ktorá rozjasní domácnosť
Zelená
Živé izbové rastliny nie sú len vkusnou dekoráciou každej domácnosti. Majú i niekoľko benefitov pre náš organizmus. Prečisťujú vzduch absorpciou toxínov, zvyšujú úroveň vlhkosti a produkujú kyslík, zlepšujú náladu, zvyšujú produktivitu, koncentráciu a kreativitu, zmierňujú stres, poskytujú súkromie a znižujú hladinu hluku. Určite si niekoľko z nich zaobstarajte a premeňte svoj príbytok na príjemnú, zelenú oázu pokoja.
Druhá šanca
Rok 2021 sa okrem iného nesie i v náraste používania recyklovaných materiálov vo výrobkoch, móde, interiéroch a architektúre. Vďaka kúpe a používaniu takýchto produktov prispievame k znižovaniu globálnych tokov odpadu, ktoré znečisťujú pôdu, vzduch a vodu. Lampy, vešiaky, dizajnérske stoličky vyrobené z plastov, dokonca i celé kuchynské linky sú výsledkom snahy o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. A nie sú to žiadne otrasné kúsky, ktoré by ste si nevzali ani zadarmo. Práve naopak, sú výnimočným doplnkom, ktorý zaujme na prvý pohľad.
Minimalistické bývanie
Možno nepotrebujeme tú veľkú modrú vázu, do ktorej sa vlastne ani nezmestia kvety a slúži nám len ako dekorácia, ktorú prekladáme z miesta na miesto a nakoniec skončí v škatuli, pretože nás po pár mesiacoch omrzí. Pravdepodobne máme doma niekoľko takýchto predmetov, ktoré nemajú žiadnu funkciu. Zbytočne máme zapratané byty vecami, ktoré nám len zavadzajú. Mnohé z nich aj tak vyhodíme. Možno nastal čas, aby sme si osvojili minimalistické myslenie, zabránili prílevu nových vecí a skôr sústredili svoj čas a energiu na oveľa dôležitejšie veci.
Neprehliadni: Poznáš živé kamene? Táto izbová rastlina vyzerá ako z iného vesmíru!