11 známych slovenských autoriek napísalo poviedky a vytvorili tak knihu, ktorá pomáha týraným ženám. Predslov k novinke Šťastné náhody napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová a krásnu vizuálnu podobu knihy dotvorila akvarelmi maliarka Jana Farmanová.
Poviedkami do knihy prispeli: Andrea Coddington, Veronika Homolová Tóthová, Adriana Macháčová, Mariana Čengel Solčanská, Hana Lasicová, Lucia Sasková, Katarína Gillerová, Jana Pronská, Ivana Alexi, Adriana Boysová a Alica Eštóková.
Ako povedala generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká, už na začiatku pandémie koronavírusu sa začalo viac hovoriť aj o domácom násilí, ktoré žiaľ zintenzívnilo toto neštandardné obdobie. Preto začali vo vydavateľstve hľadať projekt, ktorým by pomohli ženám a deťom, ktoré sa stali obeťou domáceho násilia. „Sme radi, že knihe a teda aj týraným ženám pomáhajú všetci kníhkupci – od siete Martinus, cez kníhkupectvá Panta Rhei až po všetkých malých kníhkupcov, všetci robia predaj knihy Šťastné náhody bez nároku na rabat. Čiže zadarmo,“ dodáva G.Belopotocká. Vznikli tak len náklady na výrobu, sadzbu a redakciu knihy, pričom celý výnos ide ženám a rodinám, ktoré to potrebujú.
Odporúčame: Priveľa tajomstiev: Aj obyčajná náhoda vám vie zmeniť život
„Áno, chceli sme prísť s knihou, ktorá bude mať aj charitatívny rozmer a bude pomáhať týraným ženám a deťom,“ vysvetľuje šéfredaktorka vydavateľstva Ikar Danka Jacečková, ktorá zastrešovala celý projekt. „Vznikla výborná konzistentná zbierka poviedok o láske, ktorá nielen pomáha, ale je aj kvalitným čítaním pre každého, kto si ju kúpi.“
Neprehliadni: Unesená: Ide o peniaze a o život. Nič viac, nič menej...
Vydavateľstvo Ikar spojilo sily s Nadáciou Markíza a cez Asociáciu poskytovateľov sociálnych služieb sa rozhodlo venovať výťažok z predaja knihy Šťastné náhody týraným a zneužívaným ženám s deťmi v zložitej životnej situácii, aby mohli ľahšie začať nový život.
„Som rada, že v úsilí pomôcť ženám vymaniť sa z násilných vzťahov a zariadiť si pre seba a pre svoje deti život v bezpečí a dôstojnosti, spájame sily,“ pridáva sa prezidentka Zuzana Čaputová. „Vo svete sa začalo hovoriť nielen o pandémii koronavírusu, ale aj o tieňovej pandémii domáceho násilia. Po úvodnom šoku začali aj u nás násobne narastať volania na linky pomoci. Preto jednou z mojich priorít v tomto období bola pomoc obetiam domáceho násilia. Snažila som sa upriamiť pozornosť verejnosti aj politikov na tento vážny, často skrytý a niekedy aj tolerovaný problém. Povzbudiť ľudí k tomu, aby boli citliví voči svojmu okoliu, a informovať o tom, kde možno hľadať pomoc.“
Pozri aj: Tajomný vojvoda a krásna lady Serena: Tajomstva, príťažlivosť, vášeň
Štatistiky sú strašidelné
Aj podľa Nadácie Markíza sú štatistiky ohľadom domáceho násilia strašidelné. „Už na jar sme podporili krízové centrá a ženy, ktoré boli na úteku so svojimi deťmi z rôznych dôvodov a hľadali nejakú záchranu, útočisko. Keďže pandémia pokračuje, táto téma je stále živá a veľmi sa preto tešíme takémuto knižnému projektu. Verím, že s vydavateľstvom Ikar podporíme ženy, ktoré sa ocitli na zložitom životnom rázcestí a musia riešiť veľa problémov,“ dodáva Dana Šinková z nadácie.
Milan Buno, knižný publicista