Závislosť na mobile? Výmysel, alebo reálna hrozba?

Je to vidieť všade. Hlavy mladých ľudí sklonené nad mobilným telefónom, nonstop ťukanie. Veľa z nich prestáva vnímať dianie okolo seba, lebo celý svet sa zrazu pretransformoval do malého smartfónu.

 

Je toto iba módny trend, alebo reálna hrozba? 

Závislosť na mobile síce do oficiálneho zoznamu chorôb nepatrí, ale ani to nezabránilo niektorým ľuďom dobrovoľne podstúpiť odvykačku od tohto, v dnešnej dobe nenahraditeľného pomocníka.

 

Alica po celé roky žila v tom, že „ona nemá problém“. V noci sa bežne zobudila na to, že si musí pozrieť svoje správy, či Facebook. Jej priatelia si nič nevšimli, boli zahltení vlastnými správami, appkami a četmi. „Bolo ťažké pochopiť, že sa ľuďom nepáči, že počas konverzácie s nimi skloním hlavu k mobilu a začnem ťukať. Vraj je to nezdvorilé. Vtedy som to nechápala.“   Problémy sa začali až vtedy, keď nevedela obsedieť v škole a dočkať sa, kým si bude môcť odpísať na svoje správy a pozrieť sociálne siete. Tu už zistila, že toto nie je v poriadku. 

 

Odporúčame prečítať: Zelené smoothie

závislosť

Zdroj: Shutterstock®

Odborníci upozorňujú, že na svete je len málo zariadení na liečbu od takéhoto druhu závislosti. Najmä preto, lebo pacienti si vôbec neuvedomujú, že by mohli mať problém. Liečba je náročná. Už len v závislosti od toho, že mobil je naozaj nenahraditeľný pomocník. Je len a len na pacientoch, aby si uvedomili, koľko času sa sociálnym sieťam má venovať. Pacienti najmä v USA hojne využívajú 90 dňovú odvykačku, ktorá má úplne rovnaké pravidlá ako pre drogovo závislých.

 

Štúdie zistili, že priemerná žena je schopná stráviť nad mobilom až 600 minút denne, čo je 10 hodín! Muži obstáli lepšie, u nich je to 450 minút. Výskum potvrdil, že muži používajú telefóny primárne na zábavu, zatiaľ čo ženy skôr prepadnú falošnému pocitu vzťahov na sociálnych sieťach.  Odborníci nemajú úplne jasno dokonca ani v pojme závislosť. Závislosť by mala primárne viesť k potešeniu. Ale v tomto prípade je potešenie z použitia mobilu sporné. 

závislosť

Zdroj: Shutterstock®

Staré heslo „všetkého veľa škodí“, je v tomto prípade viac než vhodné. Hranica medzi závislosťou a normálom je tenká. Preto treba aj k mobilu pristupovať ako k dobrému sluhovi, ale zlému pánovi. Dávajte pozor aj na svoje deti a ich čas strávený na mobile. Lebo nie vždy je všetko také nevinné, ako sa zdá.

 

Odporúčame prečítať: Miluje váš muž, alebo syn futbal?

 

 

Milé dámy, koľko času venujete sociálnym sieťam? 

závislosť

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.