5 tipov, ako byť plný energie a vitality: Čo posilní telo i ducha?

Určite to poznáte aj vy. Niekedy máme energie aj na rozdávanie, inokedy naopak nevieme, kde nájsť aspoň kúsok z nej na vykonanie bežných každodenných činností. Vplyv na to môže mať mnoho rozličných faktorov. Množstvo energie môže prirodzene klesať stúpajúcim vekom. Niet sa čomu čudovať, ak starší jedinec má o niečo menej vitality ako mladý človek. Nemusí to však platiť vždy, nie všetko je len o veku. Veľkú rolu zohráva vo všeobecnosti náš životný štýl. Nedostatok spánku, nadmerný stres, žiaden oddych, samá práca, zlá životospráva – to všetko nás môže oberať o energiu a prispievať k pocitom únavy, vyčerpanosti aj k zhoršeniu fyzickej a psychickej výkonnosti. Čo teda robiť, aby sme mali dostatok energie a vitality?

1. Kvalitný spánok

Pravdepodobne to najdôležitejšie, čo môžeme v prvom rade robiť pre dostatok energie, je dostatočne dlhý aj kvalitný spánok. Bez nočného odpočinku to skrátka nejde. Ak význam spánku podceňujeme, nemôžeme sa čudovať, že deň, čo deň nám chýba energia. Navyše treba myslieť na to, že nedostatok spánku vedie k rozvoju mnohých zdravotných problémov. Na spánok by sme si mali vyčleniť dostatočný počet hodín. Nie je však všetko len o tom, ako dlho spíme. Ku kvalitnému spánku pomôže aj dobrý matrac a vhodné prostredie. Ideálne je spať v úplne tmavej miestnosti bez rušivých elementov s teplotou okolo 18 až 20 °C. Miestnosť by mala byť dobre vyvetraná, nemalo by v nej byť príliš vlhko alebo sucho. 

Odporúčame: Pomoc pre zdravie z ďalekej Ázie: Vieš, čo je triphala?

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

2. Vyvážená strava

Okrem spánku by sme mali svojmu telu dopriať aj potrebnú výživu prostredníctvom zdravej, vyváženej a kvalitnej stravy. Základný zdroj energie pre ľudské telo predstavujú hlavne sacharidy a ich nedostatok môže viesť okrem iného aj k únave a nedostatku energie. Do jedálnička je vhodné zaradiť zdroje komplexných sacharidov (celozrnné potraviny, obilniny), ktoré človeka dobre zasýtia na dlhší čas. Avšak aj deficit vitamínu D, niektorých vitamínov skupiny B či viacerých minerálov sa môže prejaviť vo forme nadmernej únavy. Naša strava by mala byť zostavená tak, aby telu poskytla všetko, čo potrebuje. V jedálničku je v prvom rade vítaná zelenina s ovocím, taktiež strukoviny, orechy či ryby. Vyhýbajte sa prejedaniu, ťažkým a mastným jedlám, vhodné je tiež upraviť mieru konzumácie mäsa. Okrem toho nemožno zabúdať ani na dostatočný pitný režim.

3. Pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu

Ruka v ruke so stravovaním ide vždy aj pohyb. Človek nie je stavaný na sedavý spôsob života. S nedostatkom fyzickej aktivity sa spájajú viaceré zdravotné riziká. Ak si myslíte, že pohyb alebo cvičenie je len pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, ste na veľkom omyle. Naše telo skrátka potrebuje primeranú dávku pohybu každý deň. Ak začnete s pravidelným cvičením, okrem iných benefitov môžete pocítiť aj obrovský príval energie. Hlavne jedinci, ktorí pravidelne cvičia, sa spravidla cítia vitálnejšie, silnejšie a neraz bývajú oveľa produktívnejší. Pohyb môžete svojmu telu dopriať prostredníctvom nejakej obľúbenej športovej aktivity, ale napríklad aj prechádzkou v prírode. Práve pobyt na čerstvom vzduchu je jednou z vecí, ktorú rozhodne potrebujeme, keď pociťujeme deficit energie. Prechádzky sú tiež skvelé na odbúranie stresu, ktorý je rovnako požieračom energie. 

Odporúčame: Výživový doplnok v prášku Skinbooster pre pleť, vlasy aj nechty

oddych

Zdroj: Shutterstock®

4. Čas na oddych

O veľké množstvo energie nás neraz môže oberať i práca. Aj človek, ktorý svoju prácu miluje a rád sa jej venuje, potrebuje, takpovediac, vypnúť a oddýchnuť si. Prepracovanosť môže podlomiť naše fyzické zdravie, taktiež môže mať negatívny vplyv na psychiku. Popri práci by sme mali dávať vo svojom živote priestor aj aktivitám vo voľnom čase. Mali by sme mať rozličné ciele a plány nielen v pracovnom živote, ale rovnako by to malo platiť aj v tom súkromnom. Svoj voľný čas môžeme venovať sebavzdelávaniu, stretnutiam s priateľmi, rôznym koníčkom, prakticky všetkému, z čoho bude mať radosť naše telo aj myseľ a čo nás dobije energiou.

5. Pomoc z prírody

Ak si potrebujeme dobiť energiu, skvelým pomocníkom môžu byť v tomto smere aj rozličné rastliny, ktoré sú súčasťou tradičnej ľudovej medicíny už od nepamäti. Napríklad schizandra čínska zvyšuje celkovú odolnosť a výkonnosť organizmu, odstraňuje pocity únavy a dodáva vitalitu. Na doplnenie energie je tiež skvelá withania opojná či pupočník ázijský. Svojím priaznivým vplyvom na mentálnu i fyzickú výkonnosť je však známy aj ženšen pravý, ktorý tiež podporuje koncentráciu a tlmí prejavy únavy. V prírode však nenájdeme len rôznorodé bylinky, ale napríklad aj huby, ktoré majú taktiež priaznivé účinky na ľudské zdravie. Súčasťou tradičnej čínskej medicíny je napríklad Cordyceps sinensis, slovensky húsenica čínska. Táto huba má silné stimulačné účinky, napomáha zvyšovať fyzickú energiu a dodáva vitalitu. 

Pozri aj: Ako pomôcť hormonálnej rovnováhe prirodzene? Máme 7 tipov, ako na to!

Kompava K2

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk - Katarína Kačuriková

Doplnok stravy s prírodnými extraktmi

Bylinky či iné dary prírody možno vyskúšať rôznymi spôsobmi. Z mnohých sa dá pripraviť čaj, iné sa užívajú vo forme tinktúr či výživových doplnkov. Niektoré z vyššie spomínaných rastlín nájdeme napríklad aj vo výživovom doplnku K2 Anti Age Day & Night od značky Kompava. Tento doplnok stravy vďaka svojmu zloženiu napomáha tvorbe bunkovej energie, zlepšuje fyzický výkon aj vitalitu a prispieva tiež k mladistvému vzhľadu. Je vhodný po 30. roku života, kedy sa proces starnutia viacnásobne zrýchľuje. Pozostáva z dvoch fáz pre dosiahnutie maximálneho účinku. 

  • Denná fáza K2 Anti Age Day je zameraná na podporu tvorby bunkovej energie v mitochondriách počas dňa, čím podporuje vitalitu, sexuálne zdravie, koncentráciu aj mentálnu bystrosť. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. V zložení kapsúl nájdeme spomínanú hubu Cordyceps, ktorá zlepšuje okysličovanie všetkých buniek v tele, vďaka čomu pozitívne vplýva na tvorbu energie v mitochondriách. Obsiahnutý ženšen pravý je výborným posilňujúcim prostriedkom v rámci ázijskej medicíny. Predstavuje ochranu pred duševným stresom, zlepšuje pamäť a spomaľuje starnutie. V zložení taktiež nájdeme koenzým Q10, ktorý má silné antioxidačné účinky, vďaka čomu napomáha chrániť bunky pred poškodením. Okrem toho podporuje produkciu energie v bunkách srdca, svalov aj mozgu. 
  • Nočná fáza K2 Anti Age Night je zase zameraná na proces bunkového čistenia v noci a ochranu buniek pred oxidatívnym stresom, vďaka čomu zabezpečuje vstávanie plné energie a mladosti. Tieto kapsuly obsahujú extrakt z brokolice, ktorej hlavnou účinnou zložkou je sulforafan. Ten v tele podporuje produkciu detoxikačných a antioxidačných enzýmov, ktoré napomáhajú bunky zbavovať toxínov a obnovujú ich činnosť na maximum. Okrem toho v kapsulách nájdeme aj extrakt z hroznových jadierok, ktorý prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym poškodením.

Doplnok stravy K2 Anti Age Day & Night je vďaka svojím účinkom vhodný pri nedostatku energie, neustálej únave, pocitoch vyčerpanosti a zhoršenej koncentrácii. Môže byť nápomocný v stresujúcom období, počas ťažkej fyzickej aj psychickej vypätosti či pri celkovom úbytku vitality.

Doplnok stravy K2 Anti Age Day & Night od Kompavy, ako aj ďalšie informácie nájdete na www.kompava.sk.

4 komentárov
Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

20.05.2021 21:08

Keď musíte byť v práci od rána do večera 7 dní v týždni,pretože kolegyňa je na pnke a zástup vam nedajú nie je čas na oddych.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

21.05.2021 21:48

Fajn tipy

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

21.05.2021 23:35

V dnešnej dobe sa stále stretávame so stresom.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

24.05.2021 12:26

Skvelý článok ... ĎAKUJEM za inšpiráciu.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE