Aké benefity prináša sójová múka? Zisti, či jej povedať áno!

Poznáte alebo vo svojej kuchyni aj využívate rozličné múky zo strukovín? Tieto druhy múk ponúkajú skutočne mnoho benefitov. Sú spravidla vhodné napríklad na bezlepkové pečenie, charakteristické sú tiež vysokým podielom bielkovín, ale aj mnohých ďalších živín. Skvelou voľbou je napríklad cícerová múka, skúsiť to však môžete aj s múkou z červenej šošovice, hrachu či podzemnice olejnej. V dnešnom článku sa konkrétne pozrieme na múku zo sójových bôbov. Ktoré živiny dokáže telu doplniť a ako ju používať v kuchyni?

Poznáte sójovú múku?

Najskôr zopár slov k samotnej sóji. Pojmom sója či sójové bôby sú označované semená rastliny sója fazuľová, latinsky Glycine max. Ide o významnú kultúrnu jednoročnú rastlinu, ktorú radíme do čeľade bôbovité. Radíme ju medzi najstaršie kultúrne plodiny. Jej pôvod možno hľadať v Číne, do Európy či Ameriky sa dostala v 18. storočí. Dnes je pestovaná v teplejších oblastiach naprieč celým svetom. Významnými producentmi sú Spojené štáty americké, Brazília či Austrália. Sója je pestovaná pre svoje plody, ktorými sú asi 7 centimetrov dlhé struky. V nich sa ukrývajú obvykle oválne semená, pri niektorých kultivaroch mierne sploštené a pretiahnuté.

Sója si našla široké uplatnenie. V prvom rade predstavuje krmivo pre poľnohospodárske zvieratá, no rovnako sa využíva v potravinárstve ako potravina či surovina. Je ju možné konzumovať podobne ako iné druhy strukovín, no rovnako sú samotné semená používané na výrobu ďalších produktov a potravín. Ide napríklad o sójové mlieko, tofu aj tempeh, sójový olej, známu sójovú omáčku, taktiež spomínanú sójovú múku. Tá sa pripravuje drvením, prípadne ďalším šetrným spracovaním sójových bôbov. 

Pozri aj: Pozor, obilnina nie len pre pivárov! Vieš, prečo jesť jačmeň?

sójové bôby

Zdroj: Shutterstock®

Čo múka zo sójových bôbov obsahuje?

Sójová múka je skutočne nutrične bohatá. Obsahuje mnoho živín potrebných pre správnu funkciu organizmu. Tento druh múky je charakteristický najmä vysokým obsahom bielkovín. Približne 30 až 40 % múky zo sójových bôbov tvoria práve proteíny. Veľkou výhodou samotnej sóji je obsah všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nevie vytvoriť, a tak ich musí prijímať práve stravou. Okrem toho v múke zo sóje nájdeme aj sacharidy, značné množstvo vlákniny a s ohľadom na konkrétny druh múky aj rozličný podiel tukov. V spomenutej múke tiež nájdeme viaceré vitamíny skupiny B, napríklad tiamín (B1) či niacín (B3), okrem toho aj vápnik, draslík, horčík i lecitín.

Rozličné sójové produkty sú tiež známe obsahom fytoestrogénov, čo sú rastlinné látky, podobne pôsobiace ako ľudské estrogény. Sójová múka je vítanou súčasťou stravy vegetariánov či vegánov, keďže ju radíme medzi najlepšie rastlinné zdroje bielkovín. Keďže je prirodzene bezlepková, môžu ju v kuchyni využívať aj osoby s intoleranciou lepku či celiakiou. Má nízky glykemický index, preto je vhodná aj pri diabete či redukcii váhy. Vďaka svojmu zloženiu má sójová múka priaznivý vplyv na činnosť nervového systému aj hladinu cholesterolu v krvi.

použitie sójovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju používať?

Múka zo sójových bôbov je dobre dostupná hlavne na internete, v niektorých väčších supermarketoch či predajniach so zdravou výživou. V obchodoch je možné nájsť rozličné typy tejto múky, napríklad hladkú či hrubú sójovú múku, niektoré bývajú so zníženým obsahom tuku, iné úplne odtučnené. Taktiež je možné v obchodoch hľadať sójovú múku bez použitia GMO. A ako sójovú múku využiť v kuchyni? Túto múku je v prvom rade vhodné pridávať do rozličných vegetariánskych a vegánskych pokrmov na zvýšenie obsahu bielkovín v jedle. Sójová múka je vhodná na zdravé zahustenie pokrmov, napríklad polievok či omáčok. 

Taktiež je ju možné pridávať do bezgluténového, respektíve bezlepkového cesta pri pečení. Jej samotné použitie však nie je úplne vhodné, cesto by sa mohlo ťažko vypracovávať. Preto je ju vhodné kombinovať s inými druhmi múk, prípadne škrobom, ktorého má minimum. Použitím sójovej múky pri pečení je však možné predĺžiť trvanlivosť hotového pokrmu. Dokonca sa ju dá použiť ako náhradu vajec. Zmes 1 PL  sójovej múky a 2 PL vody vám v recepte nahradí jedno vajce. 

Pozri aj: Ľanové semienka sú TOP potravina! Je taká skvelá aj ľanová múka?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.03.2021 06:25

Ako náhradu vajec som ešte neskúšala, vďaka za tip!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

31.03.2021 08:22

túto múku nepoznám

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

31.03.2021 10:01

múky z rozličných strukovín som ešte neskúšala, ale už som o nich počula

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 13:01

U nas v obchode najdem len pseničnu

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

08.04.2021 20:56

Poznám sójové výrobky, vhodné ako náhrada mäsa, veľmi nám chutia.
So sójovou múkou nemám skúsenosti:))

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.