Chladné počasie vie náš organizmus poriadne potrápiť. Trpia ním naše končatiny, zrak i psychika.
Každodenné zmeny počasia jednoducho ovplyvňujú naše telo aj myseľ. Je vedecky dokázané, že v letných mesiacoch sa cítime a vyzeráme inak. Zima so sebou okrem typického chrípkového obdobia či nádchy prináša aj celkové oslabenie nášho tela. Odborníci radia, aby sme na nástrahy zimy nezabúdali a vedeli sa proti nim dostatočne brániť. Vieš, aké časti tvojho tela volajú v zime o pomoc?
Zmena nálad
V zime je pre mnohých všetko pochmúrnejšie, tmavšie a smutnejšie ako v lete. Napomáha tomu i zmena času, menej slnečných lúčov a skorá tma. Proti takýmto výkyvom je najideálnejšie doplniť si vitamín D a viac cvičiť alebo sa hýbať iným spôsobom. U niekoho ide len o miernu podráždenosť, no niektorí ľudia trpia dokonca sezónnou afektívnou poruchou alebo depresiami z počasia.
Trpia naše oči
Oči v zime neraz vystavujeme extrémne nízkym teplotám, snehu alebo vetru. Riziko pre oči predstavuje aj slnko, ktoré sa odráža od snehu. Naše oči môžu oslabnúť, slziť, alebo dokonca páliť. Hrozí zranenie alebo popálenie rohovky. Na opaľovací krém a slnečné okuliare netreba zabúdať nielen na svahu, ale napríklad aj pri dlhšej ceste za volantom.
Zmenšujú sa nám prsty
Pozná to určite každý z nás. Po dlhšom pobyte v chladnom počasí nám prsty akoby „zdrevenejú". Naopak, v lete nám opúchajú a zväčšujú sa. V zime za to môžu zúžené krvné cievy, ktoré sa týmto reflexom snažia udržať stálu telesnú teplotu.
Pozri aj: Vianočné upratovanie: 6 tipov pre dokonalú vianočnú domácnosť
Červené líca
Červené líčka, nos alebo krk sú prirodzenou reakciou nášho organizmu na chlad. Menia farbu, pretože krv je z týchto oblastí presmerovaná do dôležitejších, napríklad do srdca alebo do pľúc. Po opätovnom zohriatí tela sfarbenie po chvíli znova zmizne.
Spaľujeme viac kalórií
V chladnejších teplotách sa rýchlosť metabolizmu mierne zvyšuje. Je to preto, že telo musí vynaložiť väčšie úsilie na to, aby sa zohrialo. Neznamená to však, že kvôli chladnému počasiu zaručene schudneme, jedná sa totiž len o malé množstvo kalórií.
Vyskúšaj tiež: Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús neuveriteľný trik!
Pozor na pleť
Zimné obdobie je v porovnaní s inými ročnými obdobiami náročnejšie nielen na našu výživu, ale aj pre našu pleť. Vietor a mráz môže našej pokožke poriadne zavariť. Kráse neprospievajú ani prudké zmeny teplôt pri prechode z vonkajších mrazov do prekúreného prostredia. Pleť sa viac vysušuje a sťahuje, v extrémnych prípadoch až olupuje. Predchádzať tomu možno adekvátnou starostlivosťou. Zvonku poctivou hydratáciou výživnými krémami a zvnútra dostatočným príjmom tekutín.
Rady, ako bojovať s chladným počasím:
- Nepoužívaj sprej do nosa predtým, ako pôjdeš von - chladné prostredie zužuje naše horné dýchacie cesty a keď im chceme „pomôcť" aplikáciou nosných kvapiek alebo spreja do nosa, spôsobujeme tým, že naša nosná sliznica nie je schopná ohriať studený vzduch, ktorý vdychujeme.
- Nezakrývaj si nos a ústa šálom - v chladnom počasí sa vodná para, ktorú vydychujeme môže zmeniť na ľad a ten sa zachytáva na šále, šatke či kabáte. Vzduch, ktorý prechádza cez takto primrznutú látku je oveľa chladnejší, než ten okolitý.
- Dýchaj cez nos - keď dýchaš cez ústa, vzduch sa nestihne zohriať a zvyšuje riziko vzniku angíny.
- Nenos tesné oblečenie a topánky - tesné oblečenie aj topánky spôsobujú, že ti bude skôr zima.
- Nepi vonku alkohol - to, že alkohol pri pobyte vonku zahreje, je iba mýtus. Naše telo sa síce zahreje, no iba približne na 30 minút. Potom teplota tela rapídne klesá.
Neprehliadni: Nepodceň starostlivosť o živý vianočný stromček! Tu je pár zásad