Ako naše telo reaguje na chladné počasie? Budeš prekvapená!

Chladné počasie vie náš organizmus poriadne potrápiť. Trpia ním naše končatiny, zrak i psychika.

 

Každodenné zmeny počasia jednoducho ovplyvňujú naše telo aj myseľ. Je vedecky dokázané, že v letných mesiacoch sa cítime a vyzeráme inak. Zima so sebou okrem typického chrípkového obdobia či nádchy prináša aj celkové oslabenie nášho tela. Odborníci radia, aby sme na nástrahy zimy nezabúdali a vedeli sa proti nim dostatočne brániť. Vieš, aké časti tvojho tela volajú v zime o pomoc?

 

Zmena nálad

V zime je pre mnohých všetko pochmúrnejšie, tmavšie a smutnejšie ako v lete. Napomáha tomu i zmena času, menej slnečných lúčov a skorá tma. Proti takýmto výkyvom je najideálnejšie doplniť si vitamín D a viac cvičiť alebo sa hýbať iným spôsobom. U niekoho ide len o miernu podráždenosť, no niektorí ľudia trpia dokonca sezónnou afektívnou poruchou alebo depresiami z počasia.

počasie v zime

Zdroj: Shutterstock®

Trpia naše oči

Oči v zime neraz vystavujeme extrémne nízkym teplotám, snehu alebo vetru. Riziko pre oči predstavuje aj slnko, ktoré sa odráža od snehu. Naše oči môžu oslabnúť, slziť, alebo dokonca páliť. Hrozí zranenie alebo popálenie rohovky. Na opaľovací krém a slnečné okuliare netreba zabúdať nielen na svahu, ale napríklad aj pri dlhšej ceste za volantom.

 

Zmenšujú sa nám prsty

Pozná to určite každý z nás. Po dlhšom pobyte v chladnom počasí nám prsty akoby „zdrevenejú". Naopak, v lete nám opúchajú a zväčšujú sa. V zime za to môžu zúžené krvné cievy, ktoré sa týmto reflexom snažia udržať stálu telesnú teplotu.

 

Pozri aj: Vianočné upratovanie: 6 tipov pre dokonalú vianočnú domácnosť

studené ruky

Zdroj: Shutterstock®

Červené líca

Červené líčka, nos alebo krk sú prirodzenou reakciou nášho organizmu na chlad. Menia farbu, pretože krv je z týchto oblastí presmerovaná do dôležitejších, napríklad do srdca alebo do pľúc. Po opätovnom zohriatí tela sfarbenie po chvíli znova zmizne.

 

Spaľujeme viac kalórií

V chladnejších teplotách sa rýchlosť metabolizmu mierne zvyšuje. Je to preto, že telo musí vynaložiť väčšie úsilie na to, aby sa zohrialo. Neznamená to však, že kvôli chladnému počasiu zaručene schudneme, jedná sa totiž len o malé množstvo kalórií.

 

Vyskúšaj tiež: Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús neuveriteľný trik!

choroby v zime

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na pleť

Zimné obdobie je v porovnaní s inými ročnými obdobiami náročnejšie nielen na našu výživu, ale aj pre našu pleť. Vietor a mráz môže našej pokožke poriadne zavariť. Kráse neprospievajú ani prudké zmeny teplôt pri prechode z vonkajších mrazov do prekúreného prostredia. Pleť sa viac vysušuje a sťahuje, v extrémnych prípadoch až olupuje. Predchádzať tomu možno adekvátnou starostlivosťou. Zvonku poctivou hydratáciou výživnými krémami a zvnútra dostatočným príjmom tekutín.

červené líca v zime

Zdroj: Shutterstock®

Rady, ako bojovať s chladným počasím:

  1. Nepoužívaj sprej do nosa predtým, ako pôjdeš von - chladné prostredie zužuje naše horné dýchacie cesty a keď im chceme „pomôcť" aplikáciou nosných kvapiek alebo spreja do nosa, spôsobujeme tým, že naša nosná sliznica nie je schopná ohriať studený vzduch, ktorý vdychujeme.
  2. Nezakrývaj si nos a ústa šálom - v chladnom počasí sa vodná para, ktorú vydychujeme môže zmeniť na ľad a ten sa zachytáva na šále, šatke či kabáte. Vzduch, ktorý prechádza cez takto primrznutú látku je oveľa chladnejší, než ten okolitý.
  3. Dýchaj cez nos - keď dýchaš cez ústa, vzduch sa nestihne zohriať a zvyšuje riziko vzniku angíny.
  4. Nenos tesné oblečenie a topánky - tesné oblečenie aj topánky spôsobujú, že ti bude skôr zima.
  5. Nepi vonku alkohol  - to, že alkohol pri pobyte vonku zahreje, je iba mýtus. Naše telo sa síce zahreje, no iba približne na 30 minút. Potom teplota tela rapídne klesá.

 

Neprehliadni: Nepodceň starostlivosť o živý vianočný stromček! Tu je pár zásad

14 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

21.12.2017 10:02

všetko je to pravda

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.12.2017 10:16

dobrá správa je tá, že dnes je najkratší deň a dni sa začnú opäť predlžovať, znova bude viacej svetla, slnka, neskôr aj tepla a bude veselšie

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

21.12.2017 10:24

len nejak prežiť zimu a teším sa znovu na jar a leto

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.12.2017 10:33

aj zima má svoje čaro...... treba sa vedieť prispôsobiť každému počasiu..... v lete si treba dávať pozor na niečo iné ako v zime...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

21.12.2017 11:24

keby bola zima ako má byť so snehom tak sa z nej aj teším, ale za posledné roky poriadna zima so snehom na vianoce vôbec nebola, je to také deprimujúce počasie...

Vaše meno:

Tea Mucková

Tea Mucková

21.12.2017 13:34

Jako malá jsem měla alergii na zimu. Byla jsem první dítě v České republice :) Díky tomu jsem se ani nenaučila plavat, stačilo být v chladné vodě 15 minut a už jsem tak otékala, že jsem se mohla houpat na nohou. Poté mi udělali z mé krve jakousi vakcínu či co a chladová alergie se mi přetvořila na potravinovou a pylovou. Ale všechno lepší, než chladová!

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

21.12.2017 14:42

spaľovanie kalórií je plus :) a treba dodať, že zima má svoje čaro v rôznych podobách :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

21.12.2017 19:58

dobre vonku vymrznúť a potom sa doma zohriať čajíkom ... to je super ... len keby bol sneh , čo u nás asi veru nebude :-(

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

21.12.2017 20:07

Ďakujem za rady!

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

21.12.2017 21:01

My s dcérou máme alergiu na chlad, z prechádzok sa vraciame s červenými opuchnutými štípajúcim stehnami, je to strašne nepríjemné...takže zima nám dáva dosť zabrať..

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

21.12.2017 21:48

skvelý článok

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

21.12.2017 23:03

v zime mám aj horšiu kvalitu vlasov a elektrizujú mi,čo je určite spôsobené mrazom a vykúrenými miestnosťami.

Vaše meno:

Mária Beniačová

Mária Beniačová

21.12.2017 23:21

Hlavne je dobré sa otužovať, aby nás zima neprekvapila. A nosiť čiapku, na to si vždy dávam pozor.

Vaše meno:

Mechanis mecho

Mechanis mecho

26.01.2018 13:44

Tiez to mozem potvrdit najhorsia je ta depka z nedostatku slnka...

uz aby bolo pekne pocasie

aj toto je zaujimave

Každé ročné obdobie prináša so sebou typické súvislosti medzi počasím a ľudským organizmom.

Jar je nebezpečná práve pre nepredvídateľné výkyvy počasia, k čomu sa pridružuje nižšia výkonnosť organizmu, častá únava, ale aj dýchacie ťažkosti. Teplé leto dáva šancu na psychickú pohodu. Nebezpečné sú však vlny horúčav, ktoré sú spojené so srdcovo cievnymi a dýchacími problémami. Taktiež jeseň môže byť pre organizmus náročná. Úbytok slnečného svitu znásobuje výskyt depresie a smútku. Zima môže byť mrazivá a pomerne dlhá, ale netreba sa jej báť. Dôležitá je stálosť počasia a pozor si treba dávať na prudké prechody z tepla do mrazu.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE