V dnešnej rubrike o zdraví sa budeme venovať pomerne známej problematike, akou je práve kožný ekzém. Určite sa s ekzémom stretol každý z vás. Ak sa ním nemusíte zaoberať osobne, vo vašom okolí sa isto nájde niekto, kto ekzémom trpí.
Ekzém môže byť chvíľková záležitosť, ale aj problém na celý život. Poďme si však na začiatok povedať, ako by sme ekzém mohli charakterizovať, ako sa prejavuje a či je možné ho liečiť.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ekzém je určitá forma reakcie kože. Môže sa prejavovať viacerými spôsobmi. Niekomu sa môže pokožka zapáliť, na inej sa prejavia červené fľaky, šupinatá a praskajúca koža, vriedky či chrasty. Takýmito prejavmi sa vaše telo snaží zo seba ,,vyduriť“ škodliviny.
Odporúčame prečítať: Pleťový olej ako náhrada za krém
Atopický ekzém – problém na celý život
Existuje mnoho druhov ekzémov. My sa však zameriame na takzvaný atopický ekzém (inak nazývaný aj ako atopická dermatitída), ktorý postihuje najmä deti (väčšine do dospelosti vymizne) a zhruba 10% dospelých. Takýto ekzém vychádza z genetickej predispozície a ide o chronické zápalové ochorenie kože.
V prípade, že sa takýto ekzém vyskytuje u jedného rodiča, riziko prenosu je približne 60%, v prípade oboch rodičov sa toto riziko zvyšuje na možných 80%. Za normálnych okolností, by koža vďaka jej obrannej funkcii mala byť imúnna voči látkam z vonkajšieho prostredia. V prípade, že človek trpí na atopickú dermatitídu, alergény a škodlivé látky prenikajú do organizmu a vyvolávajú tak zápal.
Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať maskaru?
Ako sa prejavuje?
Hlavným prejavom je svrbenie, začervenanie a opuch kože. Niekedy môže byť svrbenie neznesiteľné (prejavuje sa často v noci), avšak treba mať na pamäti, že škriabanie poškodzuje kožu, vďaka čomu sa do nej môže ľahšie zaniesť vírusová a bakteriálna infekcia. Atopická dermatitída sa prejavuje striedaním dvoch štádií, prvé pokojové štádium a druhé, takzvané štádium vzplanutia.
Ako je možné pomôcť?
Pretože má atopická dermatitída chronický priebeh, ktorý je zdĺhavý, nedá sa zatiaľ úplne vyliečiť. Útechou môže byť účinná liečba za predpokladu, že pacient s odborníkmi spolupracuje a dodržiava ich odporúčania. Najčastejšie sa však pri štádiách vzplanutia odporúča používať kortikoidy (dokážu akútny zápal stiahnuť) a imunomodulátor (obsahuje látku takrolimus, nanáša sa dvakrát denne, pôsobí lokálne a ovplyvňuje iba zápal, preto sa ho netreba obávať).
Odporúčame prečítať: Červený rúž - nadčasová klasika
Prevenciu rozhodne netreba podceňovať. Poslúžiť môžu antihistaminiká na potlačenie opuchu a svrbenia, dôležité je pokožku i hydratovať a zvláčňovať.
Potrebné je vyhýbať sa možným alergénom, vylúčiť zo svojho stravovacieho lístka orechy, morské plody, aromatické ovocie, kyslé a korenené jedlá či kakao. Zo svojho domáceho prostredia by ste mali vylúčiť aj koberce, perie, vlnené oblečenie, čalúnený nábytok, zvieratá, detergenty (čistiace a umývacie prostriedky, pri ktorých je potrebné používať rukavice) a mnohé iné.
Odporúčame prečítať: Strašiak menom predmenštruačný syndróm
Najdôležitejšie je však spolupracovať s odborníkmi, ktorí vám pomôžu, poradia a ,,ušijú“ odporúčania a liečbu na vašu mieru.
OTÁZKA PRE VÁS:
Stretli ste sa osobne alebo vo vašom okolí s atopickým ekzémom?
www.thinkstockphotos.com