Problémy s očami: Čo znamenajú suché oči alebo zažltnuté bielka?

Oči, okná do duše dokážu okrem emócií či nálad veľa prezradiť aj o zdraví človeka.

 

Problémy s očami, ako napríklad zažltnuté bielka alebo opuchy, môžu byť signálom, že s naším telom niečo nie je v poriadku.

 

Niekedy nemusí ísť o nič vážne, no v niektorých prípadoch to môže byť znakom vážnejšieho ochorenia.

 

V nasledujúcom článku zistíte, čo sa vám vaše oči snažia rôznymi zmenami naznačiť. Stačí len neignorovať signály!

 

Aký máte problém s očami?

1. Zažltnuté očné bielka

Očné bielko má za normálnych okolností bielu farbu. Ak začne žltnúť, vo väčšine prípadov to značí ochorenie. Tento jav nastáva napríklad pri zlyhávaní funkcie pečene či žlčníkových kameňoch. Žlté bielka sú tiež často príznakom zvýšenej hladiny bilirubínu v krvi, čo je charakteristický symptóm žltačky. V takomto prípade sa však zvyčajne objavuje i žltnutie pokožky.

 

Ak u seba spozorujete žltkasté bielka, je vhodné navštíviť lekára. V prípade, že vylúči všetky možné ochorenia, bude najvhodnejšie v nasledujúcom období podporiť pečeň. To v sebe zahŕňa zmenu jedálnička, a to zníženie množstva alkoholu a spracovaných potravín aj zvýšenie konzumácie zeleniny.

 

Pozri aj: Pupkovník ázijský alebo Gotu kola: Čo dokáže tento zázrak?

červené oči

Zdroj: Shutterstock®

2. Červené oči

Oči podliate krvou nemusia ihneď poukazovať na vážne ochorenie. Veľmi často sú spôsobené neprimeranou záťažou, napríklad počas dlhej práce za počítačom. Ak viete, že sa vás tento problém týka, nezabudnite pri práci dopriať svojim očiam pravidelnú pauzu. Začervenané oči však môžu signalizovať aj zápal spojiviek, očného viečka či zápal vo vnútri oka. V tomto prípade nezabudnite dopriať telu dostatočné množstvo vitamínu C.

 

Ak navyše pociťujete v očiach napätie, môže to značiť potrebu okuliarov či nutnosť zmeny dioptrií. Taktiež môže ísť o oslabenie kapilár. Keď sú krvou podliate oči navyše svrbivé, príčinou by mohla byť alergia. Vtedy sa tiež vyskytujú i ďalšie symptómy, napríklad kýchanie.

suché oči

Zdroj: Shutterstock®

3. Suché oči

Pocity suchých očí najčastejšie súvisia s takzvaným syndrómom suchého oka. Toto ochorenie je stále častejšie. Objavuje sa v prípade, kedy slzy nie sú schopné poskytovať oku dostatočnú vlhkosť. Postihnuté oko buď slzy vôbec neprodukuje, alebo sú produkované v zníženej kvalite. Syndróm sa prejavuje aj pálením i rezaním a býva spôsobený vekom, liekmi, vplyvom vonkajšieho prostredia či nedostatkom vitamínu A.

 

Za suchými očami môže stáť aj Sjögrenov syndróm. Ide o autoimunitné ochorenie charakteristické zápalom a deštrukciou exokrinných žliaz, a to slinných, potných, hlienových či práve slzných.

 

Odporúčame: Ako vyzerá základ dekoratívnej kozmetiky? Týchto top 10 musíš mať!

kruhy pod očami

Zdroj: Shutterstock®

4. Kruhy pod očami

Kruhy pod očami skutočne nie sú ničím výnimočným a mnoho ľudí ich priam ignoruje. Ide o bežný problém, ktorý postihuje najmä ženy. Nevzhľadné tmavšie fľaky pod očami bývajú často spôsobené nedostatkom spánku. Ak však spíte dostatočne dlho, no i napriek tomu sa kruhov a únavy neviete zbaviť, hľadajte príčinu inde. Môže ísť o ochorenia štítnej žľazy alebo anémiu.

 

Tmavé kruhy môžu byť ďalej znakom intolerancie na jedlo. Vaše telo môže takto reagovať kvôli precitlivenosti na lepok či kravské mlieko. Pre zlepšenie stavu môžete vyskúšať niektorú z menovaných potravín na čas vylúčiť zo stravy. Tak zistíte, či príčinou kruhov pod očami je určitá intolerancia. Podobné kroky je však vhodné konzultovať s lekárom.

opuchnuté oči

Zdroj: Shutterstock®

5. Opuchnuté oči

Opuchnuté oči sa na prvý pohľad taktiež nemusia javiť ako veľký problém. Často sú spôsobené dehydratáciou, čo sa dá jednoducho vyriešiť doplnením pitného režimu. Telu doprajte hlavne čistú vodu či bylinné čaje, obmedzte alkohol i kávu. Skúste si na oči priložiť plátky uhoriek. Pomôcť by vám mohol aj obklad z čajových vrecúšok či kocky ľadu.

 

Opuchy však môžu byť spôsobené i nerovnováhou medzi sodíkom a draslíkom, a to konkrétne nadbytkom sodíka v tele. Opuchnuté oči v ranných hodinách bývajú znamením aj ochorenia obličiek. Opuch vzniká, keď obličky nedokážu z krvi odstrániť dostatok spomínaného sodíka.

 

Pozri aj: Aké sú najúčinnejšie vitamíny pre každú vekovú kategóriu?

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.10.2017 07:47

občas sa to pritrafí každému, aj červené oči, aj opuchnuté

Vaše meno:

Dana Hajzušová

Dana Hajzušová

08.10.2017 13:26

môj občasný pocit suchých očí súvisí s používaním klimatizácie

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.10.2017 18:34

červené oči občas mám, aj kruhy pod očami

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

08.10.2017 18:43

Problém je, že ja mám opuchnuté oči už snáď každý deň :/

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

29.12.2017 12:56

Istú dobu som mávala strašne suché oči nedalo sa mi kôli tomu ani zaspať úplné rezanie,potom vysvitlo že je to zápal spojiviek, s očami mať najlepšie len pokoj je to veľmi nepríjemné sú strašne citlivé.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

20.11.2020 16:01

Občas mám červené oči a svrbia má asi alergia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE