Alojzia trojlistá ťa svojimi účinkami dostane! Čo všetko dokáže?

Alojzia trojlistá patrí medzi bylinky, ktoré majú skutočne všestranné použitie. Dokáže totiž pomôcť pri mnohých rozličných zdravotných problémoch a pozitívne ovplyvňuje prakticky celý organizmus. Výrazne pôsobí najmä na obranyschopnosť, trávenie či psychiku človeka. Okrem tohto je i pomocníkom pri kožných problémoch. V nasledujúcom článku vám o alojzii povieme všetko dôležité. Zistíte, ako si z nej pripravíte lahodný čaj a pri akých ťažkostiach vám dokáže pomôcť.

Poznáte alojziu?

Alojzia trojlistá, ľudovo nazývaná aj citrónová verbena, je liečivá bylina, respektíve ker, z čeľade železníkovité. Dorastá do výšky 150 až 200 centimetrov a jej domovinou je údajne Južná Amerika. Do Európy sa dostala okolo 17. storočia. Predpokladá sa, že ju sem doniesli práve Španieli. Alojzia v súčasnej dobe rastie prevažne v teplých pásmach a to najmä na juhu Európy a v štátoch Južnej Ameriky. Výrazne rozšírená je napríklad v Paraguaji, kde rastie divoko. Okrem toho je ju možné dopestovať aj ako izbovú okrasnú rastlinu.

Alojzia je charakteristická svojimi úzkymi listami kopijovitého tvaru. Kvety sú drobné a majú bledofialovú farbu. Podobajú sa na kvety orgovánu. Okrem toho je táto bylinka typická aj svojou úžasnou citrónovou vôňou, za ktorú vďačí mnohým obsiahnutým siliciam. Na liečebné účely sa zbierajú prevažne listy rastliny. Okrem toho má však alojzia uplatnenie aj v parfumovom a potravinárskom priemysle a to vďaka svojej osviežujúcej citrónovej aróme. Jej jemno nakrájané listy sú vhodné na dochucovanie jedál, napríklad rôznych múčnikov či nápojov.

Pozri aj: Spánkový deficit: Kedy je už život ohrozujúci a čo na to vedci?

účinky alojzie trojlistej

Zdroj: Shutterstock®

Komu môže táto bylina pomôcť?

Ako sme spomínali už vyššie, alojzia trojlistá obsahuje veľké množstvo silíc. Spomenúť môžeme cineol, ktorý je účinný v boji proti niektorým mikroorganizmom. Rastlina ďalej v sebe skrýva geraniol, ktorý pôsobí proti parazitom. Okrem toho sa v nej nachádzajú i silice, ako citral či limonen. Alojzia je tiež zdrojom minerálnych látok, trieslovín, vlákniny alebo flavonoidov. Táto rastlina má pozitívny vplyv na imunitný systém človeka, chráni a podporuje regeneráciu buniek a má detoxikačné aj antiseptické účinky.

Alojzia rovnako ovplyvňuje proces trávenia. Prečisťuje tráviaci trakt, odstraňuje nadúvanie aj žalúdočné a črevné kŕče a harmonizuje činnosť žalúdka. Blahodarne však pôsobí aj na funkciu ďalších orgánov, napríklad pľúc či srdca. Táto bylinka je známa svojím vplyvom na nervový systém človeka. Prírodné látky, ktoré sú v nej obsiahnuté, napomáhajú odbúravať stres i nervozitu a upokojujú psychiku. Alojzia vám môže pomôcť s relaxáciou a lepším spánkom. Pri použití zvonka predstavuje pomocníka pre pokožku. Účinne dezinfikuje kožné rany a urýchľuje hojace procesy.

čaj z alojzie

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z alojzie vás prekvapí príjemnou chuťou

Zo sušených lístkov alojzie trojlistej, ktoré zoženiete napríklad v lekárni, na internete či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami, si môžete pripraviť lahodný a zároveň liečivý čaj. Budete naň potrebovať 3 čajové lyžičky sušenej rastliny a 0,75 l vody. V menšom hrnci zalejeme alojziu vodou, privedieme k varu a varíme ešte asi 3 minúty. Odvar následne scedíme a po miernom ochladnutí môžeme podávať. Tento čaj vás dostane svojou lahodnou chuťou a citrónovou arómou. V prípade potreby si ho doslaďte medom. Čaj z alojzie môžete popíjať počas celého dňa.

Vhodné je ho však užívať maximálne tri týždne, následne je potrebná aspoň týždňová pauza. Pomôže vám s odvodnením organizmu, žalúdočnými ťažkosťami či zlým spánkom. Taktiež ním môžete podporiť liečbu chrípky, obranyschopnosť alebo uvoľnenie stresu. Z alojzie trojlistej sa vyrába aj prírodný esenciálny olej. Vyskúšajte ho použiť ako prísadu do masážnych olejov alebo ho pridajte do aromalampy, kozmetických výrobkov či kúpeľa. Poobzerať sa po ňom môžete napríklad na internete.

Odporúčame: Vieš, čo škodí obličkám? Týchto chýb sa možno dopúšťaš aj ty!

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.09.2018 07:10

rastlinu veru nepoznám, je topre mňa novinka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE