Slovenská kuchyňa dnes nie je iba o tradičných jedlách ako bryndzové halušky, pirohy, segedín a iné chutné, no často nezdravé jedlá. Do modernej kuchyne sa čoraz častejšie dostávajú nové chute a potraviny, ktoré majú dlhú tradíciu najmä v iných kultúrach.
Vyskúšali ste už niekedy ochutnať napríklad taký bulgur? Ak nie, odporúčame vám ho zaradiť do vášho jedálnička. Bulgur nie je totiž iba prílohou. Jeho príprava je nenáročná a navyše je vysoko výživný. Ako ho správne pripravovať a čím dokáže naše telo obohatiť?
Odporúčame: Rododendron – očarujúca pestrofarebná záplava kvetov
Stále neznámy bulgur
Bulgur je mimoriadne zdravou obilninou, ktorá je však v našich končinách stále málo známa. Pôvod slova bulgur pochádza hneď z dvoch jazykov – z arabského bourghoul a tureckého bulghur. V oboch krajinách je bulgur veľmi cenený a možno ho pripraviť na veľa chutných spôsobov.
Bulgur je vlastne obilnina, respektíve nalámané zrná rôznych veľkostí, ktoré pochádzajú zo pšenice. Po vypratí, vysušení a podrvení pšenice vzniká táto celozrnná obilnina. V obchodoch s potravinami najčastejšie natrafíme na jeho tri dostupné veľkosti, respektíve stupne drsnosti.
Pozri aj: Zdravé recepty: Bulgur s baklažánom a lúčnymi bylinkami
Bulgur a benefity pre naše zdravie
Zdravotné benefity bulguru sú pre naše telo viac než prospešné. Vedeli ste o tom, že bulgur má viac živín, bielkovín a vlákniny ako napríklad ryža? V bulgure nájdeme významný zdroj železa, vápnika, horčíka, mangánu či kyseliny listovej. Okrem toho je účinnou prevenciou proti vzniku srdcových ochorení, pomáha udržiavať v norme hladinu krvného cukru, zlepšuje naše trávenie a jeho konzumácia je mimoriadne vhodná v čase redukcie hmotnosti, keďže má nižšiu kalorickú hodnotu ako napríklad quinoa. Pocit plnosti po skonzumovaní bulguru v tele vytvára práve prítomná vláknina.
Neprehliadni: RECEPT: Bulgur s mletým mäsom a zeleninou – to musíš ochutnať!
Príprava bulguru je skutočne jednoduchá
Bulgur sa zaraďuje medzi druhy pokrmov, ktorých príprava je skutočne nenáročná. Aj preto je častou vyhľadávanou prílohou pri mäsitých či bezmäsitých jedlách. Skvelo sa však uplatní aj pri príprave ľahkých a chutných šalátov.
Vo všeobecnosti platí, že čím sú zrnká bulguru väčšie a drsnejšie, tým dlhšie trvá aj jeho samotná príprava. Bulgur možno pripraviť tromi spôsobmi, a to:
- Najklasickejší a najkratší spôsob varením: bulgur v hrnci opražíme na troche oleja. Jeden diel bulguru zalejeme dvomi dielmi vody a varíme zhruba 8 – 10 minút. Potom bulgur odstavíme a necháme ,,dôjsť“.
- Zaliatím vriacou vodou: pripravený bulgur zalejeme dvomi dielmi vriacej vody (vhodný je aj vývar). Hrniec prikryjeme a po cca 30 minútach je bulgur pripravený.
- Bez varenia: bulgur je možné pripraviť aj ,,na studeno“ iba s pomocou vody napučaním (cca 1 hodinu). Takýmto spôsobom sa v bulgure zachovajú všetky dôležité a pre telo potrebné živiny a látky.
Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob prípravy veríme, že si túto obilninu zamilujete ako rovnako ako my.
Inšpiruj sa: Ako pripraviť kuskus? Týchto 5 inšpirácií musíš vyskúšať!