Leto je úrodné obdobie na mnohé chutné druhy ovocia i zeleniny. Aj v našich končinách sa čoraz častejšie udomácňujú menej známe druhy rôznych plodov. Počuli ste už o muchovníku? Ak nie, názov vám zrejme bude evokovať súvislosť s okrídleným hmyzom.
V skutočnosti však ide o zaujímavý ovocný krík, ktorý možno ľahko vypestovať aj v našich podmienkach. Ak sa mu u vás bude dariť, odvďačí sa vám chutnými a liečivými bobuľami.
Odporúčame: Potničky u detí i dospelých počas leta: Čo na ne pomáha a prečo vznikajú?
Muchovník je nenáročný
Muchovník, alebo inak aj Amelanchier, je ovocný krík alebo strom, ktorý sa zaraďuje do čeľade ružovitých. Patria sem napríklad aj známe druhy ovocných stromov ako hruška, jabloň či napríklad slivka. Muchovník sa zaraďuje medzi dlhoveké dreviny a nebýva prekvapením, ak natrafíme aj na 30 – 70 ročné kúsky.
Jeho domovom je najmä Severná Amerika, avšak rozšírený nie je iba v Amerike, ale aj v Európe či v Ázii. Tento rod pozostáva približne z 25 druhov a je zaujímavý v každom ročnom období. Na jar svojimi bielymi kvetmi, v lete chutnými plodmi a na jeseň purpurovými listami. Aj preto je vyhľadávanou drevinou, ktorou sa dopĺňajú okrasné záhrady.
Neprehliadni: Kamčatské čučoriedky: Ovocie s bohatou úrodou a blahodarnými účinkami
Plody muchovníka si zmýlite s čučoriedkami
Zaujímavé sú však najmä plody muchovníka, ktoré najčastejšie dozrievajú v mesiacoch jún a júl. Ide o drobné tmavofialové guľôčky, ktoré pripomínajú čučoriedku. Plody zvyčajne rastú v strapcoch, pričom ich dozrievanie je pomerne rýchle. Našu čučoriedku pripomínajú nápadne nielen svojim výzorom, ale i chuťou.
Zaujať vás môže fakt, že sú nielen chutné, ale aj zdravé. Nájdete v nich rad vitamínov A, B a C či vysoký podiel antokyánov (pigmenty, ktoré zafarbujú viaceré druhy ovocia, zeleniny či kvetov, podporujú hojenie rán, pozitívne vplývajú nielen na srdce, ale aj na cievy a iné). Plody okrem iného priaznivo pôsobia aj na žalúdočné choroby či posilňujú celkovú odolnosť organizmu. Výhodou plodov muchovníka je ich univerzálne spracovanie – pochutíte si na nich nielen v koláčoch, ale aj vo forme chutného džemu z muchovníka, likéru, destilátu alebo si ich môžete dať zamraziť či zavariť.
Inšpiruj sa: Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?
Starostlivosť o muchovník
Muchovník je nenáročnou drevinou. Nevyžaduje si špeciálnu pôdu (ako napríklad čučoriedka), odolá aj nízkym teplotám a neuškodí mu ani sucho. Ak uvažujete nad tým, kam muchovník zasadiť, voľte slnečné lokality. Poradí si však aj v polotieni. V našich podmienkach sa muchovník pestuje najmä vo forme kríka, ktorý býva vysoký dva až tri metre. Pravidelným orezávaním a upravovaním ho viete pestovať aj ako nižší stromček. Starostlivosť o muchovník preháňať nemusíte, stačí, ak budete odstraňovať suché či poškodené konáriky.
Zaujme ťa tiež: Poznáš goji bobule? Zisti, prečo ich pripísať na nákupný zoznam!