Počas víkendu nás opäť čaká zmena letného času na zimný, čo znamená že zo soboty 24. októbra na nedeľu, si pospíme o jednu hodinu dlhšie.
V praxi tým získame večer o hodinu viac svetla, ale ráno budeme vstávať za tmy. Tieto zmeny v čase však môžu mať aj negatívny dopad na ľudský organizmus, najmä pre citlivejších ľudí.
Výhody zmeny času?
Letný čas bol na našom území zavedený v roku 1979 a jeho hlavným cieľom bola úspora elektrickej energie. Bežný čas sa posunie o jednu hodinu dopredu, čo znamená, že sa stmieva neskôr. Od roku 1996 je letný čas o jeden mesiac dlhší, takže trvá do posledného víkendu v októbri.
Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie
Odporcovia letného času
Tieto zmeny času však majú aj svojich stálych odporcov, ktorí tvrdia, že podľa štatistík sa na spotrebe elektrickej energie už takmer nič neušetrí. Ľudia, ktorí vstávajú pred siedmou hodinou ráno míňajú taktiež elektrickú energiu. V porovnaní s využívaním energie večer, je to však stále menej, upozorňujú zástancovia týchto zmien.
Odporúčame prečítať: Fitness v tehotenstve? A prečo nie?
Zdravotné problémy
Presuny času však negatívne ovplyvňujú zdravie citlivejších osôb. Mnoho ľudí trpí nervozitou, stresom a únavou. Najviac ohrozenou skupinou sú deti a starší ľudia, ktorí vnímajú vonkajšie zmeny omnoho intenzívnejšie. Tieto následky však nie sú trvalé a nepríjemné pocity do niekoľkých dní ustúpia.
Odporúčame prečítať: Jednoduché a efektívne cviky pre ploché bruško a štíhly driek
www.thinkstockphotos.com