Cícerová múka – výživnejšia než všetky ostatné? Pre toto si ju zamiluješ!

Cícerová múka môžno nie je v našich končinách až tak známou a bežne využívanou v kuchyniach, no oplatí sa jej venovať trochu pozornosti. Pýtate sa prečo? Mohlo by sa zdať, že hovoríme len o ďalšej obyčajnej múke, na ktorej nemôže byť predsa nič špeciálne. Múka zo zdravého cíceru je však nutrične veľmi bohatá a je rozhodne vítanou súčasťou každého zdravého jedálnička. Tak zistite v nasledujúcom článku, aké sú výhody konzumácie cícerovej múky a ako ju v kuchyni používať.

Poznáte cícerovú múku?

Cícerová múka je pripravovaná mletím nepraženého cíceru. Často sa jej hovorí aj besan. Má typickú žltú farbu a príjemnú orieškovú chuť. Bežne využívaná je najmä v tradičnej indickej kuchyni. Cícer baraní alebo inak rímsky hrach, z ktorého sa táto múka vyrába, je jednoročnou bôbovitou rastlinou, ktorá je rozšírená od východného Stredomoria až približne po stred Ázie. Rastlina má zložené zúbkaté listy a biele, ružové či fialové kvety. Pestovaná je pre svoje guľaté semená žltkastej farby, ktoré sú už tisícročia konzumované ako strukovina. Dnes najviac cíceru vyprodukuje India, Pakistan či Turecko.

Odporúčame: Maková múka - výborná bezlepková náhrada pšeničnej múky? Zisti, aké má výhody!

cícer

Zdroj: Shutterstock®

V čom má navrch?

Cícer radíme medzi najzdravšie strukoviny sveta. Niet sa teda čomu čudovať, že i múka z tejto strukoviny má telu čo ponúknuť. V prvom rade musíme zmieniť, že je nutrične veľmi bohatá. Obsahuje napríklad dvakrát viac dôležitých bielkovín ako klasická celozrnná pšeničná múka. Naopak obsahuje menej sacharidov a kalórií, čo môže byť vítanou vlastnosťou najmä pri redukcii váhy. Okrem toho je však cícerová múka i dobrým zdrojom mnohých vitamínov a minerálnych látok. Telu doplní horčík, draslík i železo a taktiež viaceré z vitamínov skupiny B, najmä kyselinu listovú a vitamín B6.

Taktiež obsahuje vlákninu, takže prispieva k správnej funkcii tráviaceho traktu. Múku z cícera je preto možné používať na zvýšenie nutričnej hodnoty pokrmu a najmä jeho obohatenie o bielkoviny. Táto múka je prirodzene bezlepková, takže ju do jedálnička môžu zaradiť i osoby, ktoré zo stravy museli lepok zo zdravotných či iných dôvodov vylúčiť. Okrem toho môžu túto potravinu konzumovať i tehotné ženy, deti či diabetici. Veľmi vhodnou je aj pre športovcov.

použitie cícerovej múky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju používať?

Cícerová múka je dobre dostupná v mnohých internetových predajniach aj obchodoch zameraných na predaj zdravých potravín. Cenovo ju môžete zohnať už od 1,60 do 2 eur za 500 gramové balenie. Niektoré značky múk z cíceru sú však i omnoho drahšie. Čo sa týka jej využitia v kuchyni, to je prakticky všestranné. Cícerovou múkou môžete bez problémov nahradiť klasickú pšeničnú múku. Uplatnenie nájde pri príprave slaných i sladkých pokrmov.

Siahnuť po nej môžete pri pečení rozličných dobrôt i pri príprave lievancov. Rovnako zahustí polievky či omáčky. Hodí sa ako prísada do mletého mäsa aj karí i ďalších rozličných pokrmov tradičnej indickej kuchyne. Cícerovú múku však nemusíte len jesť. Možno ste o tom ani netušili, ale táto múka našla uplatnenie aj v kozmetike. Pripraviť si môžete skvelé pleťové masky z cícerovej múky, ktoré dokonale odstránia nečistoty z pleti a pomôžu bojovať proti akné.

Pozri aj: RECEPT: Vegánska omeleta bez vajíčka - chutí takmer ako pravá!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.09.2019 05:45

Rozhodne vítaná súčasť každého zdravého jedálnička.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

01.09.2019 22:55

Ani som netušila,že existuje cícerová múka.Inak,cícer varievam,buď polievku,alebo cícerovú kašu.Kedysi som robila aj cícerovú pomazánku.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE