Cievna mozgová príhoda: Ako včas rozpoznať jej príznaky?

Cievna mozgová príhoda patrí medzi celosvetovo najčastejšie príčiny úmrtia. Ide o vážne ochorenie nervového systému, ktoré má však v prípade rýchlej a včasnej diagnózy a následnej liečby dobrú prognózu. Pri mozgovej príhode hrá dôležitú rolu práve čas a schopnosť rozpoznať prvotné príznaky tohto zdravotného problému. V nasledujúcom článku vám prezradíme všetky základné a najmä dôležité informácie o mozgovej príhode a hlavne to, ako ju rozpoznať!

Čo by sme mali vedieť o mŕtvici?

Cievna mozgová príhoda, známa tiež pod názvami mozgová mŕtvica či porážka, patrí medzi cerebrovaskulárne, čiže mozgovocievne, ochorenia. K tomuto zdravotnému problému dochádza v mnohých prípadoch buď v dôsledku upchatia cievy a následného nedokrvenia časti mozgu alebo tiež kvôli krvácaniu do mozgu. Najčastejším typom cievnej mozgovej príhody je práve ischemická cievna mozgová príhoda, ktorá je charakteristická znížením prietoku krvi v mozgovom tkanive z dôvodu čiastočného alebo úplnému upchatia cievy, a to napríklad zrazeninou. Vtedy u jedinca dochádza k nedostatočnému prekrveniu mozgového tkaniva. Do časti mozgu tak nie sú privádzané potrebné živiny a kyslík.

Tento stav je náhly, rozvíja sa a vedie k postihnutiu časti tkaniva v mozgu a následnej strate mozgových funkcií, respektíve ku vzniku neurologických ťažkostí. Mozgové bunky, čiže neuróny, totiž bez zásobovania už približne po piatich minútach začínajú odumierať. Cievna mozgová príhoda predstavuje v súčasnej dobe tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia, a to hneď po nádorových chorobách a infarkte. Príčiny tohto ochorenia sú rôzne. Rozvoj mozgovej mŕtvice môže súvisieť s aterosklerózou, trombózou i narušenou cievou či poruchou cirkulácie. Riziko vzniku tohto problému sa zvyšuje taktiež s vekom. Rolu hrá genetika aj životný štýl jedinca.

Odporúčame: Cvičenie antigravity: Doslova odľahčí telo aj myseľ. Ako na to?

prejavy cievnej mozgovej príhody

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozpoznať príznaky mozgovej príhody?

Vznik cievnej mozgovej príhody je zvyčajne sprevádzaný niekoľkými charakteristickými symptómami, i keď tie sa môžu mierne líšiť podľa toho, aká je príčina mŕtvice alebo ktorá časť mozgu bola zasiahnutá. Vo všeobecnosti je však u postihnutého typická svalová slabosť, poruchy citlivosti a hybnosti tváre i končatín až ochrnutie, a to na celej polovici tela. Pri podozrení na mozgovú mŕtvicu požiadajte osobu, aby sa usmiala. V prípade spomínaného problému totiž môžeme u postihnutého pozorovať viditeľne poklesnutý jeden z kútikov pier. Rovnako sa môže vyskytnúť problém s vyplazením jazyka či cerením zubov. V tvári je badať akúsi nerovnomernosť a oneskorenosť na postihnutej strane.

U jedinca sa môžu objaviť poruchy chôdze a strata rovnováhy. Vyzvite ho, aby predostrel ruky pred seba. Ak neudrží danú pozíciu a jedna končatina samovoľne poklesne aj o niekoľko centimetrov, je potrebné zavolať pomoc. Typický je i problém s udržaním predmetu v ruke a písaním. Pri cievnej mozgovej príhode sa taktiež zvyčajne vyskytnú ťažkosti s rečou. U jedinca pozorujeme sťaženú artikuláciu alebo nezrozumiteľnú reč. Okrem týchto základných, veľmi často sa vyskytujúcich, príznakov porážky môže daný stav sprevádzať i strata vedomia, bolesti hlavy či poruchy videnia.   

liečba cievnej mozgovej príhody

Zdroj: Shutterstock®

Nevyhnutná je okamžitá pomoc lekára!

V prípade spozorovania vyššie menovaných príznakov u jedinca je nevyhnutné nepodceňovať situáciu a neodkladne vyhľadať lekársku pomoc! A to platí i v prípade, že prejavy ochorenia ustupujú. Môžu sa totiž neskôr opäť vrátiť. Čas hrá v tomto momente v živote človeka veľkú rolu. Následky cievnej mozgovej príhody totiž môžu byť skutočne vážne a najmä trvalé. Zabúdať taktiež nemôžeme na to, že mozgová mŕtvica je častou príčinou úmrtia. Lekári pritom hovoria zvyčajne o troch hodinách, počas ktorých je najideálnejšie začať s liečbou pacienta. V prípade spomínanej ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutné odstrániť zrazeninu a spriechodniť cievy. Liečba však závisí od príčiny ochorenia.

Čím skôr je jedincovi od príchodu prvých príznakov poskytnutá pomoc, tým úspešnejšia býva liečba. Pacient sa tak môže úplne zotaviť. Po šiestich až dvanástich hodinách však môže dôjsť k značnému poškodeniu mozgu, ktoré je zvyčajne trvalé. Pri neskorom podaní zdravotnej starostlivosti je často možnosť nápravy už minimálna. V prípade prekonania mozgovej mŕtvice je dôležité nepodceniť ani rekonvalescenciu. Pacientom je v mnohých prípadoch odporučené liečenie v kúpeľoch či rozličné rehabilitácie. Dôležité je eliminovať ovplyvniteľné rizikové faktory ochorenia, ktoré by mohli prispieť k recidíve, čiže návratu porážky.   

Pozri aj: Modrý čaj: Vieš o tom, že elixír mladosti naozaj existuje?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

16 komentárov

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

05.12.2018 18:18

Vôbec som toto nevedela, veľmi dobrý a užitočný článok :)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

05.12.2018 21:59

Poznám ľudí v mojom okolí,ktorí prekonali mozgovú príhodu a taktiež viem,čo tomu predchádza,ale nieje na škodu si to prečítať zas a znova.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

05.12.2018 22:52

zažila som to s mojim starkým a tie príznaky boli presne takéto, prvé čo som si všimla bol poklasnutý kútik úst, našťastie sme to podchytili včas tak to dobre dopadlo

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

06.12.2018 05:02

No veru,stalo sa to aj v mojej rodine.Najhoršie je, že poškodenie mozgu je už často nezvratné.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 08:59

uzitocne informacie, kazdy by mal mat nejake zakladne informacie o podani prvej pomoci

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

06.12.2018 14:33

zaujímavé

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

07.12.2018 14:00

stále sa obávam toho že ak by prišiel ten príznak či viem pohotovo reagovať...

Vaše meno:

Simona Káčerová

Simona Káčerová

08.12.2018 11:53

Cenné informácie pre laikov.Ako zdravotník dávam palec hore.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

10.12.2018 11:08

Super článok, toto by malo vedieť čím viac ľudí, pretože naozaj ide o čas - čím skôr sa dostaví lekárska pomoc, tým lepšie.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2018 10:58

aj v našej rodine už bolo také a viem, že čím skôr sa stihne prísť do nemocnice, tým menšie následky môžu byť...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.12.2018 21:47

Skvelý a poučný článok

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

20.12.2018 19:57

Zažila som to pri kamarátke,ale hneď sme jej volali záchranku,ktorá prišla behom pár minút a dostala sa z toho celkom dobre,len tak viac zabúda,ale niekedy je to možno aj dobre v tejto bláznivej dobe.Aj sa jej dosmejeme,lebo minule svojmu mužovi povedala,že nevie kto je,on jej chudák vysvetľoval,že je jej manžel doniesol jej aj svadobné fotky ukázať,že nech sa rozpamätá a keď na chvíľu odbehol tak nám s úsmevom na tvári povedala,že si ho takto doberá,no mrška je to,ale sme radi,že je to s ňou v poriadku,aj keď predsa len zabúda

Vaše meno:

Dušan Varga

Dušan Varga

22.12.2018 19:15

Článok obsahuje užitočné informácie. Človek nikdy nevie, kedy ich môže potrebovať

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:00

len ako si spomenúť v sekunde keď sa to stane a vedieť pomôcť ...

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

30.12.2018 10:50

je veľmi dobre vedieť takéto informácie ktoré môžu nám alebo našim blízkym zachrániť život len treba byť vnímavý

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

25.07.2023 21:19

Zaujímavé a poučné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.