Domáce recepty, ktoré vám pomôžu odstrániť zubný kameň

zubný kameň

Ovládate správnu techniku čistenia zubov? Väčšina z nás verí tomu, že áno. Napriek stále narastajúcemu povedomiu o dentálnej hygiene, zubný kameň trápi stále veľké percento populácie. Hoci ho niektorí z nás môžu považovať za tak trošku „kozmetický" problém, v skutočnosti môže viesť k mnohým ochoreniam až k strate zubov samotných. Pravidelné a dôsledné čistenie zubov je pritom jediný účinný spôsob, ako tvorbe zubného kameňa predchádzať. 

Myslíte si, že vaše umývanie zubov je dôkladné, no aj tak vás zubný kameň trápi? Zistite o ňom niečo viac v nasledujúcom článku. Prečo vzniká zubý kameň a kto je naň náchylnejší? Dá sa doma odstrániť? Stačí používať zubnú kefku dôkladnejšie? Máme riešenie. Ktoré domáce recepty na odstránenie zubného kameňa doma vyskúšate?

Ako vzniká zubný kameň?

Zubný kameň sa tvorí z povlaku, ktorý vzniká zmiešaním slín so zvyškami potravy a baktériami. Zubný povlak je mäkká, lepkavá vrstva, ktorá sa tvorí na zuboch a ďasnách z baktérií, slín a zvyškov potravy. Tento povlak sa začne tvoriť krátko po vyčistení zubov a ak nie je odstránený, začne sa hromadiť.

Ak sa povlak neodstraňuje pravidelným a najmä dôsledným čistením zubnou kefkou, medzizubnou kefkou a dentálnou niťou, časom zatvrdne a na zuboch vznikne žltá až hnedá vrstvička, ktorú nazývame zubný kameň.

Po mineralizácii sa zubný povlak premení na tvrdú, hrubú látku známu ako zubný kameň alebo zubný tartar. Zubný kameň sa môže tvoriť nad ďasnami (supragingiválny) alebo pod ďasnami (subgingiválny).

Pozri aj: Nesprávne čistenie uší - čo vám hrozí?

správne čistenie zubov
Shutterstock®

Faktory podporujúce vznik zubného kameňa:

  • Nedostatočná ústna hygiena: Pravidelné a dôkladné čistenie zubov a medzizubných priestorov je kľúčové pre prevenciu tvorby povlaku a zubného kameňa.

  • Strava: Konzumácia potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru a škrobov môže podporovať rast baktérií v ústach.

  • Fajčenie a užívanie tabaku: Fajčenie a iné formy tabaku prispievajú k rýchlejšiemu hromadeniu zubného povlaku a následne aj kameňa.

  • Nerovné alebo preplnené zuby: Ťažko dostupné miesta medzi zubami môžu byť miestom, kde sa povlak ľahšie hromadí.

  • Genetika: Niektorí ľudia sú náchylnejší na tvorbu zubného kameňa v dôsledku genetických faktorov.

 Odporúčame tiež: Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý

tipy na zubný kameň
Shutterstock®

Možné následky neošetreného zubného kameňa

Neošetrený zubný kameň môže mať vážne následky na ústne zdravie, ktoré môžu ovplyvniť nielen zuby a ďasná, ale aj celkové zdravie človeka. Možné komplikácie zahŕňajú:

  • zápal ďasien (gingivitída),
  • parodontitídu,
  • estetické problémy – hnedé a žlté škvrny na zuboch,
  • zápach z úst,
  • zubné kazy,
  • ústup ďasien,
  • stratu zubov,
  • celkové zdravotné problémy – bakteriálne infekcie v ústach môžu vstúpiť do krvného obehu a ovplyvniť celkové zdravie, ide o zvýšené riziko srdcových ochorení, cukrovky, respiračných problémov a komplikácií v tehotenstve.

Prírodné metódy, ako odstrániť zubný kameň doma:

1. Orechy

Presnejšie: orechové škrupinky. Zubný kameň totiž môžete skúsiť odstrániť aj vy sami v bezpečí vašej kúpeľne. A stačia vám k tomu orechové škrupiny a trocha vody. Postup? Vodu nechajte zovrieť, vsypte do nej škrupinky a povarte ich 15 minút. Po vychladnutí namočte do odvaru zubnú kefku a umývajte zuby 3x denne. Opakujte tak dlho, kým sa nedostaví žiadaný efekt.

 Odporúčame tiež: Umývate si zuby správne? Zistite to!

ako odstrániť zubný kameň doma
Shutterstock®

2. Kokosový olej  (oil pulling)

Ak netrpíte predsudkami a averziou voči kokosu, môžete vyskúšať trend posledných rokov – čistenie pomocou kokosového oleja. Zožeňte si ten najkvalitnejší a množstvom o veľkosti čajovej lyžičky si povyplachujte ústa, pôsobiť nechajte aspoň 5 minút. Kokosový olej účinne odstráni zubný povlak aj kameň.

3. Čajovníkový olej

Pridajte jednu alebo dve kvapky čajovníkového oleja na zubnú kefku alebo zmiešajte s vodou a použite ako ústnu vodu. Čajovníkový olej má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám spôsobujúcim zubný povlak a kameň.

4. Soľ

Alebo vyskúšajte kuchynskú soľ. Zabráni nielen tvorbe zubného kameňa, ochráni vaše zúbky aj pred zubným kazom. Jednoducho si posoľte vodu a umyte ňou zuby, opakujte 2 až 3x týždenne.

5. Sóda bikarbóna

Zmiešajte lyžičku jedlej sódy s niekoľkými kvapkami vody, aby ste vytvorili pastu. Túto pastu naneste na zubnú kefku a čistiť si zuby jemnými krúživými pohybmi. Jedlá sóda je mierne abrazívna a pomáha odstraňovať zubný povlak a kameň, zároveň neutralizuje kyseliny v ústach. Avšak, tento postup neopakujte príliš často, sóda bikarbóna môže mať nežiaduci účinok na zubnú sklovinu.

 Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

soľ ako prevencia zubného kameňa
Shutterstock®

Kedy navštíviť zubára?

Tieto metódy môžu pomôcť pri prevencii tvorby zubného kameňa, ale nemusia byť schopné úplne odstrániť už existujúci zubný kameň. Preto je dôležité pravidelne navštevovať zubára na profesionálne čistenie zubov. Návšteva zubára je dôležitá v týchto prípadoch:

  • na pravidelné preventívne prehliadky – každých 6 až 12 mesiacov,
  • bolestivé zuby, bolesť ďasien,
  • krvácanie ďasien,
  • zvýšená citlivosť zubov,
  • zmena farby alebo štruktúra zubov,
  • abnormálny zápach z úst, 
  • pohyblivé zuby.

 Prevencia proti vzniku zubného kameňa

  • Čistite si zuby dvakrát denne: Používajte fluoridovú zubnú pastu a zubnú kefku so stredne tvrdými štetinami. Dbajte na dôkladné čistenie všetkých povrchov zubov po dobu aspoň dvoch minút.

  • Čistite medzizubné priestory: Používajte zubnú niť alebo medzizubné kefky na odstránenie povlaku a zvyškov potravy medzi zubami, kam sa zubná kefka nedostane.

  • Antibakteriálne ústne vody: Používajte ústne vody, ktoré pomáhajú redukovať baktérie v ústach a znižujú tvorbu povlaku. Mnohé ústne vody obsahujú fluorid, ktorý posilňuje zubnú sklovinu.

  • Profesionálne čistenie zubov: Navštevujte zubára aspoň dvakrát ročne na preventívne prehliadky a profesionálne čistenie zubov. Zubár dokáže odstrániť zubný kameň, ktorý sa nedá odstrániť domácimi metódami.

  • Obmedzte príjem cukru a škrobov: Vyhýbajte sa potravinám a nápojom s vysokým obsahom cukru a škrobov, ktoré podporujú rast baktérií v ústach a tvorbu povlaku. Uprednostňujte zdravé potraviny, ako sú ovocie, zelenina a celozrnné výrobky.

  • Hydratácia: Pitná voda pomáha odplavovať zvyšky potravy a baktérie z úst, čím prispieva k znižovaniu rizika tvorby povlaku a zubného kameňa.

  • Stimulácia tvorby slín: Žuvanie žuvačky bez cukru po jedle môže pomôcť stimulovať produkciu slín, ktoré prirodzene čistia ústa a neutralizujú kyseliny produkované baktériami.

  • Efektívnejšie čistenie: Elektrické zubné kefky môžu byť účinnejšie pri odstraňovaní povlaku v porovnaní s manuálnymi kefkami, čo pomáha znižovať riziko tvorby zubného kameňa.

Článok aktualizovaný 22.6.2024

Aktualizovaný článok: 24.06.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

simona v.

simona v.

28.02.2017 08:01

dobre rady, vyskusam :)

Vaše meno:

tofica

tofica

28.02.2017 21:28

Výborný nápad s tým kokosovým olejom .. !!

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.02.2017 22:34

Super! Ďakujem! :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

01.03.2017 15:33

Zaujímavé rady.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.03.2017 17:55

zaujal ma kokosový olej, asi vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.03.2017 07:56

aj tá soľ je zaujímavá

Vaše meno:

Lucia Stupková

Lucia Stupková

24.09.2017 23:29

Sol skor na dezinfekciu...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

28.09.2017 13:08

já používám sůl

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.