Hovorí sa, že vek je len číslo a ako sa postupne ukazuje, rovnako je to aj pri telesnej hmotnosti. Nové poznatky totiž tvrdia, že zdravá hmotnosť sa nedá zovšeobecňovať, a preto je jej posudzovanie podľa dobre známeho Indexu telesnej hmotnosti (BMI) vraj zastaralé. Z toho vyplýva, že aj človek s nadváhou môže byť za určitých okolností úplne zdravý.
Biblia menom BMI
Index telesnej hmotnosti, známy aj ako Body Mass Index príliš predstavovať nemusíme. Cifra vypočítaná z ľudskej váhy a hmotnosti v podstate už dlhé roky určuje to či je vaša telesná hmotnosť v norme alebo sa z nej niektorým smerom vymyká.
Štúdie však ukázali, že až 47 percent ľudí má podľa tohto indexu nadváhu, no metabolicky sú v absolútnom poriadku. Odborníci preto bijú na poplach, a to, čo bolo donedávna akousi bibliou pri určovaní toho, čo je normálne, bojkotujú.
Inšpiruj sa: Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?
Univerzálna neexistuje
Natíska sa teda otázka, či existuje univerzálna zdravá hmotnosť, ktorá určuje kedy je človek zdravý a kedy nie. Odpoveď znie nie, neexistuje. Zatiaľ, čo vediete úplne zdravý životný štýl, teda konzumujete vyváženú stravu a pravidelne sa hýbete, vaše BMI môže byť zvýšené napríklad pre váš vyšší vzrast. Aj preto by podľa odborníkov mala váha naozaj zostať len číslom a nemalo by sa na základe nej posudzovať to či je človek zdravý alebo nie.
Pozri aj: Cukrovka 1. typu: Prečo vzniká a čo by sme o nej mali vedieť?
Pár kíl navyše
Zatiaľ, čo nadváha a obezita sú naozaj nebezpečné a často sa viažu s vážnymi chronickými ochoreniami srdca, s rakovinou či diabetom, pár kíl navyše v kombinácii so zdravým životom neublíži. Aj preto by sme sa mali zamerať na to, ako žijeme bez ohľadu na to, koľko kilogramov svieti na displeji na váhe. Asi vám nemusíme pripomínať, že či chudnete alebo nie, mali by ste zdravo jesť, primerane odpočívať a pravidelne sa hýbať. Nezabúdajte ani na hydratáciu organizmu a dobrú náladu.