Stredomorská diéta je považovaná za jeden z najzdravších spôsobov stravovania, aký si vôbec môžeme dopriať. Je založená na kombinácii konzumácie lokálnych potravín, primárne však čerstvého ovocia a zeleniny, rýb a olivového oleja. A práve olivový olej je podľa nových štúdií čosi ako najlepšia prevencia pred infarktom a inými ochoreniami srdca. Koľko ho podľa najnovších odhalení treba skonzumovať, aby prospieval zdraviu?
Náhrada živočíšneho tuku
Blahodarné účinky olivového oleja zrejme netreba znova pripomínať. Okrem iného je silným antioxidantom, má protizápalové účinky a chráni nás pred mnohými chronickými a vážnymi ochoreniami. A medzi tie patrí aj ischemická choroba srdca, ktorej bežnou formou je akútny infarkt myokardu. Nová štúdia, do ktorej vedci zbierali dáta už od roku 1990 v Spojených štátoch preukázala, že výmena živočíšneho tuku (akým je maslo či masť) za rastlinný tuk, ktorým je aj olivový olej, nás môže od infarktu ochrániť.
Odporúčame: Málokto dokáže rozoznať poctivé a kvalitné maslo od falošného. Čo ho odhalí?
Pol lyžice denne
Olivový olej má v súčasnosti miesto v každej kuchyni. Koľko je ho teda, podľa spomínanej štúdie, potrebné denne skonzumovať, aby mal ochranný účinok pred často smrteľnými ochoreniami srdca? Toto množstvo nie je naozaj veľké – ide len o pol lyžice. Pol lyžice olivového oleja denne podľa výskumu znížilo riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení u respondentov až o 15 percent a riziko vzniku ischemickej choroby srdca až o 21 percent.
Jesť olivový olej nestačí
Náhrada živočíšnych tukov rastlinnými je určite dobrým krokom k všeobecne lepšiemu a pevnejšiemu zdraviu. Pol lyžice olivového oleja denne síce podľa tejto dlhodobej štúdie znižuje riziko vzniku ochorení srdca, no v kombinácii so správnou životosprávou. To znamená – vyvážená strava, pravidelný pohyb, tiež často podceňovaný oddych a tiež eliminácia stresu v živote na čo najmenšie hodnoty.