Klinčeky sú v našej oblasti úplne bežným korením. Sú snáď najpoužívanejšou prísadou do vareného vína. Nejde však iba o koreninu, ale aj o účinné liečivo, ktoré dokáže človeku pomôcť od mnohých neduhov.
Klinčeky sú tiež zdrojom viacerých významných látok. V článku sa dozviete o všetkých skvelých účinkoch klinčekov. Ako si z nich pripraviť tinktúru z klinčekov alebo odvar?
Odkiaľ pochádza sušený klinček?
Klinčeky sú produkt získavaný z klinčekovca voňavého. Ide o vždyzelený strom dorastajúci do výšky až 20 metrov. Radíme ho do čeľade myrtovité. Tieto stromy rastú prevažne v teplých oblastiach, najmä v Afrike, Južnej Amerike, ale aj v Západnej Indii.
Klinčekovce však majú svoj pôvod na Maluckých ostrovoch. V súčasnosti sú rozšírené prakticky po celom svete. Klinčekovec kvitne dvakrát ročne. Má biele kvety s mäsovočerveným kalichom. Zo stromu sa získavajú práve neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa následne sušia. Takto sa z nich pripravuje korenie známe ako klinčeky.
Pri sušení si uchovávajú svoje pozitívne účinky a predlžuje sa ich trvanlivosť. Klinčeky sú charakteristické výraznou vôňou a korenistou až štipľavou chuťou. Najväčšími exportérmi tohto korenia sú Zanzibar, Pemba v Tanzánii či Madagaskar.
Odporúčame: Spôsoby, ako prežiť ťažký deň, keď sa nám chce spať
Čo obsahujú klinčeky?
Klinčeky boli považované za účinné prírodné lieky už stáročia. Poznali ich rôzne čínske dynastie aj starí Rimania. V stredoveku boli uznávaným pomocníkom proti epidémiám. Obsahujú vzácne rastlinné steroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
Klinčeky sú taktiež zdrojom vlákniny, omega 3 a 6 mastných kyselín, betakaroténu i kyseliny listovej. Ďalej v sebe ukrývajú vitamíny A, C, E aj K a celý rad minerálnych látok a stopových prvkov, najmä železo, horčík, draslík, zinok, mangán, vápnik či fosfor.
Liečivé účinky klinčekov
- Klinčeky majú silné antiseptické vlastnosti.
- Pomáhajú proti bolestiam. Účinne bojujú proti bolesti, tlmia bolestivé hrdlo, bolesti kĺbov a iné bolestivé miesta.
- Podporujú obranyschopnosť a vplývajú na proces detoxikácie.
- Blahodarný vplyv majú aj na tráviacu sústavu. Podporujú proces trávenia, zvyšujú chuť do jedla a zrýchľujú metabolizmus.
- Pomocníkom sú tiež pre dýchacie cesty. Dokážu telo zbavovať hlienov. Ideálne je ich použitie pri nádche či chrípke.
- Klinčeky by mali vyskúšať ľudia trpiaci studenými rukami a nohami. Napomáhajú totiž prekrvovať končatiny.
- V neposlednom rade výrazne podporujú hojenie rôznych kožných poranení i chorôb.
Pozri aj: Chutné jesenné menu z hurmikaki. Tieto recepty musíš vyskúšať!
Tinktúra z klinčekov – nielen proti bolesti zubov
Na liečivú tinktúru z klinčekov budete potrebovať 15 klinčekov, 100 ml čistého alkoholu alebo alpy a dobre uzatvárateľnú nádobku. Potrebné množstvo korenia nasypte do pripravenej fľaštičky a zalejte alkoholom. Dôsledne uzavrite a nechajte pri izbovej teplote lúhovať aspoň dva týždne. Počas tejto doby sa uvoľnia všetky potrebné liečivé látky.
Táto tinktúra má protizápalové účinky a výrazne podporuje hojenie. Aplikujte ju na zapálené ďasná, boľavé zuby či vonkajšie rany. Domáca klinčeková tinktúra je vhodná aj na inhaláciu, stačí pridať pár kvapiek do vody. Pomôžete tak svojim dýchacím cestám. Tinktúra vám pomôže aj pri bolestiach hlavy, svalov i chrbta. Mnohí tinktúru odporúčajú aj pri žalúdočných problémoch či hnačke.
TIP: Ak nemáte čas na prípravu tinktúry a potrebujete sa rýchlo zbaviť bolesti, požujte jeden klinček. Prípadne ho môžete rozdrviť a priložiť na boľavé miesto. Klinčeky sú skvelé na potláčanie bolesti zubov.
Odvar z klinčekov na ošetrenie pokožky
Z klinčekov sa však dá pripraviť aj odvar na ošetrenie pokožky. Do menšieho hrnca vhoďte 10 klinčekov a zalejte to 3 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať pol hodiny a korenie vyberte lyžicou. Do odvaru namočte sterilnú gázu a opatrne prikladajte na poranené miesta. Vždy nechajte pôsobiť. Odvar podporuje hojenie rán.
Pomocou kozmetického tampóniku si podobným spôsobom môžete ošetriť napríklad problematickú pleť so sklonom k akné. Takýto odvar je vhodný aj na boj proti vráskam.
Domáci klinčekový olej
Ingrediencie:
-
10 g celých klinčekov
- 1 dl oleja (najlepšie panenský, napr. olivový)
- menší pohár s vekom
Postup: Klinčeky v pohári zalejeme olejom. Dobre uzavrieme a necháme na slnku lúhovať aspoň 2 týždne. Každý deň pohárom pretrasieme. Po dvoch týždňoch olej scedíme do čistej nádoby a uskladníme na tmavom mieste. Tento olej je vhodný na potretie boľavých ďasien, ale aj boľavých miest kdekoľvek na tele.
Aktualizované na 11. 12. 2023