Vplyv vitamínu C na pleť: Prečo ho pleti dopĺňať pravidelne a ako?

Vitamín C patrí medzi tie zložky, ktoré vedci najčastejšie podrobujú rôznym výskumom. Je to overená zložka, ktorá prospieva nášmu zdraviu a predovšetkým nášmu imunitnému systému, ktorý podporuje.

Netreba však zabúdať ani na to, že vitamín C pozitívne vplýva aj na našu pokožku. Ide o vo vode rozpustný antioxidant, ktorý je prirodzenou súčasťou zdravej pokožky. Nachádza sa hneď v dvoch vrstvách pokožky – epidermis a dermis.

Aké sú účinky vitamínu C na krásnu pleť?

Tiež platí, že čím sme mladší, tým máme vyššiu zásobu vitamínu C v pokožke. No ako starneme, tak sa vitamín C prirodzene vyčerpáva. Môžu za to predovšetkým negatívne faktory, ktorým sme každý deň vystavovaní. Už len také UV žiarenie či znečistenie životného prostredia, v ktorom sa nachádzame, môže urýchliť pokles vitamínu C v pokožke, v dôsledku čoho môže pleť vyzerať ochabnuto a bez života.

Vlastnosti a účinky vitamínu C - vzpruha pre pleť, vrásky a jas!

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako dopĺňať vitamín C do pokožky. V prvom rade sú to rôzne pleťové séra či krémy (teda poniektoré), ktoré však nedokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky, kde je vitamín C najpotrebnejší.

Preto mnohí odborníci odporúčajú vitamín C dopĺňať orálne, teda zvnútra, a to prostredníctvom stravy či výživových doplnkov. Vitamín C tak dokáže zmierniť poškodenie pokožky a prispieť k jej mladistvejšiemu vzhľadu.

Neprehliadnite: Trojmesačná kolagénová kúra: Prečo je nutné užívať kolagén dlhšiu dobu, aby ste pocítili výsledky?

vitamín C v potravinách

Zdroj: Shutterstock®

Sérum s vitamínom C

Samotný vitamín C je vitamín známy aj ako kyselina askorbová. Je povestný svojimi antioxidačnými vlastnosťami a je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela.

Sérum vitamínu C a vitamín C je dôležitý nielen pre vzhľad pleti, ale aj syntézu kolagénu, ktorý je hlavnou zložkou tkaniva v tele, vrátane kostí, chrupaviek, väzív a kože. Taktiež zohráva dôležitú úlohu pri hojení rán a podporuje imunitný systém.

Okrem svojich antioxidačných vlastností má vitamín C aj mnoho ďalších úžitkov:

  • Podporuje vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov potravy, čo je dôležité na prevenciu a liečbu nedostatku železa.
  • Pravidelný príjem vitamínu C môže tiež zlepšiť zdravie očí a zabezpečiť zdravie chrupu.
  • Prirodzeným zdrojom vitamínu C je čerstvé ovocie a zelenina, najmä citrusové plody, brokolica, paprika, jahody a kiwi.
  • Doplnky stravy s obsahom vitamínu C sú tiež dostupné na trhu, avšak je dôležité získať živiny z rôznych zdrojov potravy a nezabúdať na pestrosť stravy.

Rovnako je potrebné dbať na správnu dávku vitamínu C. Denná odporúčaná dávka pre dospelých je približne 75 - 90 mg. Pre ľudí s vysokým rizikom nedostatku vitamínu C, ako sú fajčiari, tehotné ženy a starší ľudia, sa odporúča vyššia dávka.

Je však dôležité si uvedomiť, že príjem príliš veľkého množstva vitamínu C môže viesť k nežiaducim účinkom, ako je hnačka, vracanie alebo nevoľnosť.

Celkovo povedané - pravidelný príjem vitamínu C z rôznych zdrojov potravy je dôležitý pre udržanie zdravia a podporu fungovania nášho tela.

Voľné radikály

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa odporúča pravidelný príjem vitamínu C, je jeho schopnosť bojovať proti voľným radikálom v tele. Voľné radikály sú nebezpečné molekuly, ktoré poškodzujú bunky a môžu spôsobovať ochorenia, ako je srdcové ochorenie a rakovina. Vitamín C sa viaže na tieto voľné radikály a pomáha ich neutralizovať.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C a jeho vplyv na pleť

Pokiaľ sa jedna o dopĺňanie vitamínu C do organizmu, tak mnohí z nás automaticky siahajú po výživových doplnkoch. No tu nastáva kameň úrazu, pretože výživové doplnky obsahujú iné množstvo vitamínu C.

Tak môžeme natrafiť na tabletky s obsahom vitamínu C 100 mg v jednej dávke, ale aj na 500-ky, 1000-ky, 3000-ky atď. Lekári však uvádzajú, že pokiaľ ste zdraví, tak je odporúčaná denná dávka vitamínu C 50 – 100 mg.

Ak vás zmôže prechladnutie, môžete svojmu organizmu doplniť o niečo viac tohto vitamínu. Etela Janeková, internistka však vysvetľuje: „Vitamín C je prirodzeným zdrojom, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Telo vstrebe maximálne od 200 do 500 miligramov denne. Nemá preto zmysel brať vyššie dávky.“

Ak aj užijete väčšie množstvo tohto vitamínu, teda sa rozhodnete užívať výživové doplnky s vyšším obsahom vitamínu, telo si z tohto množstva vezme len toľko, koľko potrebuje a ostatok vylúči.

Prečítajte si aj: Ako zatočiť s vráskami? Máme pre vás užitočné rady a jeden SKVELÝ TIP!

Moja pleť + naša pleť - ako vplýva vitamín C na pleť?

Úžasné pri tomto vitamíne je, že sa neobmedzuje iba na jeho antioxidačné účinky, ktoré chránia pleť pred poškodením vplyvom UV žiarenia. Vitamín C má množstvo ďalších „liečivých“ účinkov, vďaka ktorým by ste ho určite mali mať vo svojej lekárničke, respektíve dopĺňať do organizmu.

V prvom rade vitamín C prispieva k „oprave“ pokožky. Je to totižto vitamín, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, ktorý je zodpovedný za pružnosť pokožky a jej mladistvý vzhľad.

Dermatológovia uvádzajú, že kolagén je dôležitou zložkou, ktorá predchádza vzniku jemných línií a zabraňuje prehlbovaniu vrások či predčasnému starnutiu.

Vitamín C oplýva ďalšou skvelou vlastnosťou, a tou je inhibícia produkcie melanínu v pokožke. Takto prispieva k redukcii tmavých škvŕn na pokožke a tým aj k zmierneniu hyperpigmentácie.

Zaujme vás: Bio-aktívny kolagén – jeho účinky si zamilujete. Ako ho získavať a dopĺňať čo najlepšie?

Inca Collagen

Zdroj: Inca Collagen

Odkiaľ nabrať vitamín C, keď je všade vypredaný?

Aktuálne šíriaci sa koronavírus spôsobil výpadok ochranných pomôcok, ale aj ďalších potravín či výživových doplnkov, ktorými sa ľudia zásobili na kvantá. Lekári však uvádzajú, že odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu vám dokáže doplniť už 150 gramov citrusov, 170 gramov kapusty, ale aj iné čerstvé ovocie či zelenina.

Ovocie bohaté na vitamín C

Zelenina bohatá na vitamín C:

No keďže ani toho ovocia či zeleniny nie je v obchodoch dostatok, tak odporúčame Inca Collagen, ku ktorého kúpe získate šípkový vitamín C s obsahom 500 mg daného vitamínu.

Inca Collagen predstavuje hydrolyzovaný morský kolagén, ktorý prospieva nielen kráse, ale aj zdraviu. Z „beauty“ hľadiska môžeme povedať, že bio-aktívny morský kolagén prispieva k zmierneniu príznakov predčasného starnutia (pomáha zmierňovať vrásky, pigmentové škvrny a ochabnutosť pleti), tiež pomáha pleť hydratovať a posilňovať, čo bolo preukázané aj v niekoľkých vykonaných štúdiách.

Kolagén navyše môže prispieť k zlepšeniu akné, hojeniu jazvičiek po akné či zmierneniu príznakov atopickej pokožky. Recenzie na Inca Collagen sú pozitívne, tak ho vyskúšajte aj vy!

Ak chcete aj vy podporiť svoju krásu, najlepší kolagén získate na e-shope Inca Collagen. Príjemné nakupovanie!

Aktualizovaný článok: 03.02.2024

5 komentárov
Anna Pavlačková

Anna Pavlačková

23.04.2020 10:08

Vitamín C je veľmi, dôležitý, treba ho pravidelne dopĺňať

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

23.04.2020 10:09

vitamín C je najlepší v potravinách, milujem kozmetické produkty s obsahom céčka, napríklad kapsule, ktoré používam a pleť je po nich úžasná

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

23.04.2020 18:06

zaujímavé informácie

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

04.05.2020 22:28

Vitamín C je dôležitý pre celé telo. Zaujímavý článok

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

04.05.2020 23:09

zaujímavé!!!!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE