Škorica je vďaka svojmu zloženiu typickým korením tohto chladného obdobia. Dokáže prehriať náš organizmus a okrem toho vie povzbudiť náš imunitný systém. No nielen to! Dnes akoby sa na jej blahodárne účinky zabudlo – väčšinou ju používame iba ako aromatické korenie, ktorým dochucujeme jedlá.
V posledných rokoch sa však objavujú štúdie, ktoré skúmajú liečivé účinky škorice na ľudské telo. Miluješ jej vôňu? Rada ju používaš vo svojej kuchyni? Zisti, aký má škorica pozitívny vplyv na tvoje telo a zaručene ju budeš milovať ešte viac.
Pozri aj: Zázrak pre zdravie a krásu, ktorý musíš spoznať!
Škorica v minulosti
V dávnej minulosti sa škorica vyvažovala zlatom. Za zázračnú ju považovali už starí Gréci a Egypťania. Výborne im poslúžila na mykózy nôh či žalúdočno-črevné problémy. V stredoveku bola po čiernom korení najpopulárnejšou koreninou na svete.
Škorica je vnútorná vrstva kôry stromu, ktorý je príbuzný vavrínu (bobkový list) a existujú dve základné formy škorice: cejlónska (je svetlejšia a jemnejšia) a čínska (je tmavšia a silnejšia). Škorica je zdravá a výživná korenina.
Aký má vplyv na naše zdravie?
- Podporuje imunitný systém
- Má silné antiseptické účinky
- Detoxikuje organizmus
- Podporuje trávenie
- Urýchľuje metabolizmus
- Zlepšuje pravidelnú stolicu
- Upokojuje nervový systém
- Eliminuje stres
- Zvyšuje pozornosť
- Uvoľňuje hlieny počas choroby
- Zabraňuje prudkému stúpaniu glykemického indexu
- Odstraňuje plynatosť
- Eliminuje bolesti brucha
- Podporuje dobrý spánok
- Má antibiotické účinky
Pomáha škorica aj pri chudnutí?
Škorica je prospešná aj pri udržiavaní telesnej hmotnosti. Patrí k „hrejivému koreniu“, ktoré vedie ku vzniku tepla v tele. Ak organizmus produkuje teplo, spáli viac energie, a tým aj kalórie. Okrem toho pomáha pri Alzheimerovej chorobe. Môže blokovať vznik nepriaznivých usadenín v mozgu a dokonca ich pomáha odbúrať. Nemusíš ju len jesť, stačí ju inhalovať a ihneď pocítiš jej pozitívne účinky. Nádherná vôňa škorice tiež aktivuje mozog.
Zaujme ťa: Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!
Protirakovinové účinky škorice:
Škoricu odborníci spájajú aj v súvislosti s jej protirakovinovými účinkami. Pripisuje sa jej totiž schopnosť zastaviť rozširovanie nežiaducich buniek.
Recept na medovo-škoricový nápoj
Budeš potrebovať:
- 200 - 300 ml voda
- Cejlónska škorica
- Med
Postup:
Do šálky s uvarenou vodou daj jednu čajovú lyžičku škorice. Dobre premiešaj, lúhuj 15 minút a nechaj vychladnúť. Potom pridaj dve lyžičky medu a premiešaj znova. Odporúča sa piť polovicu šálky pred raňajkami a polovicu šálky pred spaním.
Pozor na množstvo!
Pri nadmernej konzumácii môže u citlivých osôb vyvolať aj alergické reakcie, ako sú vyrážky, žihľavka a podobné nepríjemnosti. Škorice by sme nemali jesť viac ako 4 g denne. Odborníci odporúčajú, že dostatočné množstvo je pol až jedna čajová lyžička za deň.
Neriskuj a nezvyšuj dávku!
Môže vyvolať nepriaznivé účinky pre zdravie. Na vine je látka kumarín, ktorú škorica obsahuje. Kumarín je toxický najmä pre pečeň a obličky. Preto by si mali dávať pozor hlavne ľudia s pečeňovými problémami. Aj keď je škorica vítaným pomocníkom, tehotným ženám sa jej konzumácia neodporúča.
Pozri aj: Nedovolí ti bolesť žalúdka spávať? Poraz ju s týmito ingredienciami!