Čo by ste si predstavili pod pojmom fytoplanktón, ak by vám niekto o ňom povedal, že je považovaný za superpotravinu? Každému by určite napadlo niečo iné, no v skutočnosti ide o jednobunkové vodné organizmy, ktoré sú súčasťou planktónového ekosystému v oceánoch, moriach a rovnako aj v sladkovodných jazerách.
Fytoplanktón by sme mohli prirovnať k ďalším mikro-riasam, ktoré nám sú už dobré známe, a to sú spirulina a chlorella. Je súčasťou potravinového reťazca, no nachádza sa až na jeho úplnom spodku. Pritom však ide o mikro-riasu s pôsobivým nutričným profilom. Obsahuje mnohé minerály, ktoré naše telo potrebuje pre dosiahnutie optimálneho zdravia. Zo všetkého najviac je však považovaný za skvelý zdroj omega-3, ktorý sa najčastejšie získava z vodného sveta, a teda z rýb.
Čo fytoplanktón obsahuje?
Spomínali sme, že fytoplanktón je bohatý na mnohé minerály, ktoré sú pre naše telo prospešné a rovnako je obohatený aj o omega-3. Okrem toho sa však v tejto mikro-riase nachádzajú bielkoviny, vitamín B, antioxidanty a aminokyseliny. Nutričné zloženie fytoplanktónov z nich robí skvelé výživové doplnky, ktoré sú dostupné v lekárňach. Fytoplanktón môžete zohnať vo forme prášku, v tekutej forme alebo vo forme tabletiek. Zo všetkého najviac sú tieto výživové doplnky odporúčané tým, ktorí si chcú posilniť svoj imunitný systém. V tomto jesennom období sa teda oplatí po ňom poobzerať.
Pozri aj: Ranná káva ako životabudič? Piješ ju v správny čas? Pravdepodobne nie!
Aké sú účinky fytoplanktónu?
Medzi hlavné zdravotné výhody patrí, samozrejme, posilnenie imunitného systému, detoxikácia organizmu ako aj podpora zdravia srdca a dokonca sa vedci domnievajú, že fytoplanktón môže pomôcť predísť vzniku rakoviny.
Fytoplanktón je zároveň považovaný za nenávykové prírodné antidepresívum, ktoré pomáha minimalizovať zmeny nálad a depresie. Zároveň má energizujúce a revitalizačné účinky. Jeho pravidelným užívaním tiež môžete podporiť zdravie a krásu pokožky, tiež je nápomocný pri spomaľovaní predčasného starnutia.
Naše telo je schopné absorbovať fytoplanktón na bunkovej úrovni, čím sú všetky živiny absorbované priamo a nezaťažujú, respektíve neprechádzajú cez pečeň či tráviaci systém. Medzi ďalšie účinky patrí eliminácia baktérii a vírusov, ktoré by mohli napadať imunitný systém.
Ďalšie účinky fytoplanktónu:
- zlepšuje funkcie mozgu,
- má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky,
- posilňuje kardiovaskulárny systém,
- je zdrojom energie pre ľudský organizmus,
- obsiahnutý stroncium sa stará o pevnosť kostí,
- chróm reguluje hladinu inzulínu a drží chuť na sladké na uzde.
Neprehliadni: Poznáte účinky chlorelly? Čo sa stane, keď ju začnete užívať?