Nie je to prvýkrát, čo sa nad naším územím objavil prach alebo skôr povedané piesok zo Sahary. To, že k nám vietor opäť zavial saharský piesok si ako prvé môžu všimnúť vodiči, ktorí by z toho dôvodu mali odložiť umývanie áut. Podľa portálu imeteo.sk púštny prach by nad našim územím mal zotrvať až do piatku tohto týždňa.
Podľa portálu však čiastočky saharského piesku nebudú tentokrát dopadať na zem. Skôr sa budú držať v atmosfére, čo sa môže prejaviť zmenou sfarbenia oblohy. Takúto zmenu môžete sledovať predovšetkým v ranných hodinách, kedy obloha získa žltkastý až hnedastý nádych.
Avšak pozor! Odborníci neodporúčajú z toho dôvodu zdržiavať sa v exteriéri, pretože saharský piesok môže mať negatívny vplyv na naše zdravie.
Pozri aj: Blefaroplastika – korekcia očných viečok. Ako prebieha? Spája sa s nejakými rizikami?
Zdroj: Depositphotos
Ako vplýva piesok zo Sahary na zdravie?
Saharský piesok má veľký vplyv na kvalitu ovzdušia, preto môže negatívne ovplyvniť zdravie človeka. Pozor by si mali dávať najmä pacienti s dýchacími problémami. Práve im sa môže v týchto dňoch priťažiť. Avšak, ostražitý by mali byť úplne všetci. Pobyt v zaprášenom prostredí totižto môže zhoršiť aj alergie. Môže sa u vás prejaviť:
- nadmerné kýchanie,
- neutíchajúce kašľanie,
- nádcha,
- pocity cudzieho telesa v očiach (rezanie očí).
Alergici, majte sa teda na pozore! Rovnako tak aj tí, ktorým bola diagnostikovaná astma či chronická obštrukčná choroba pľúc. Avšak, saharský piesok predstavuje aj vyššie riziko pre malé deti, nehovoriac o bábätkách. V tomto období sa teda neodporúčajú dlhé prechádzky či pobyty vonku.
Medzi preventívne opatrenia tiež patrí:
- obmedzenie pobytu vonku,
- kratšie vetranie interiéru,
- bielizeň by sa nemala sušiť vonku,
- vytieranie interiéru vlhkou handrou,
- zvlhčovanie slizníc,
- zvýšený príjem tekutín,
- na ochranu zraku sú vhodné slnečné okuliare.