Pozor na alergie očí! Ako sa pred nimi chrániť podľa odborníka?

Číhajú na nás najmä v tomto ročnom období. Viete odlíšiť ich prejavy od bežného podráždenia očí? A poznáte prvú pomoc, keď vás zaskočí nepripravené? V prvom rade si ujasnime, čo sú alergie. Alergológovia vysvetľujú, že sú to nepríjemné reakcie ľudského imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Paleta alergénov je vskutku pestrá, môže ísť o lieky, chemikálie, roztoče, rôzne pele či prach. Na jar a v lete sú najrozšírenejšími dráždičmi prach a pele rôznych rastlín.

Chrániť sa proti prachu a peľom je však najťažšie, pretože sú rozptýlené v ovzduší, takže ich vdychujeme a sadajú nám na povrch očí. Ľudský organizmus na alergie zareaguje buď celým telom, napríklad podráždenými či opuchnutými sliznicami nosa, očí či hrdla, kašľom alebo vyrážkami na pokožke. A niekedy na podnety vyvolávajúce alergické reakcie, napríklad na rôzne pele, zareagujú len oči.

Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu

podráždené oči

Zdroj: Shutterstock®

Opakovanie – signál alergie

Ako sa alergická reakcia očí prejavuje? „Primárnym a najbežnejším prejavom alergickej reakcie je jemné začervenanie očí a slzenie. K tomu sa následne môže pridružiť opuch horných a dolných mihalníc. Veľmi často sa spája si silným svrbením a lepkavým hlienovitým sekrétom hromadiacim sa v očných kútikoch,” vymenúva oftalmológ MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY. Dodáva, že hlienovitý výtok z očí je až štvrté štádium, predchádza mu spomínané začervenanie, slzenie a opuch. Ako však rozlíšiť prejavy alergie od bežného podráždenia očí? Nie vždy, keď vás oko zasvrbí, začervená sa alebo začne slziť, totiž ide o alergiu. Oftalmológ MUDr. Veselý tvrdí, že alergická reakcia sa vám nikdy neprihodí len raz v sezóne, ale opakovane.

„Jednorazová reakcia na spojovke nie je prejavom alergie. Niekedy ide iba o lokálne podráždenie smietkou alebo padnutou riasnicou do oka, ktoré spôsobí, že oko sčervená a začne slziť. Ak sa však takáto reakcia opakuje, môžeme hovoriť o alergii. Pri alergii navyše sčervenajú, opúchajú, slzia a svrbia obe oči naraz. Ak sa reakcia týka len jedného oka, pravdepodobnosť, že ide o alergiu, je nízka,” hovorí. Odporúča však pri podozrení, že ide o alergickú reakciu, neváhať a navštíviť lekára, ktorý vykoná alergologické testy a odporučí vám ako do budúcna v podobných situáciách postupovať.

Keď nestačia slzy

Alergici, ktorí o svojej náchylnosti na alergie vedia, chránia sa najčastejšie tabletkami, ktorých úlohou je utlmiť alergickú odpoveď organizmu. Naše telo má aj prirodzenú ochranu – slzy. Splachujú pele a prach z povrchu oka do slzného kanálika. No nie vždy je však slzná reakcia dostatočne silná na to, aby zmyla z povrchu oka všetky čiastočky. „Niekedy je preto rozumné dopĺňať lieky na peľovú alergiu aj očnými kvapkami. Aplikujú sa dvakrát denne po dobu dvoch-troch týždňov počas najkritickejšieho obdobia a odbúravajú očné prejavy alergickej reakcie,” odporúča oftalmológ.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto 

očné kvapky

Zdroj: Shutterstock®

Bráňte sa už vopred

Ak viete, že ste náchylné na alergické reakcie, môžete sa im vyvarovať tak, že si nasadíte šiltovku či okuliare. „Okuliare v tomto prípade neslúžia ako ochrana proti slnečnému žiareniu, ale skôr ako mechanická ochrana alebo bariéra, ktorá znižuje cirkuláciu vzduchu okolo očí, a tak znižuje pôsobenie alergénov na povrch oka. Na rovnakom princípe funguje aj šiltovka,” vysvetľuje MUDr. Veselý. 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

liečba alergie

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc

Pokiaľ sa vám spustila alergická reakcia, môžete ju veľmi rýchlo a jednoducho utlmiť, a to tak, že sa schladíte. „Je rozumné vypiť veľké množstvo studenej vody alebo zjesť nanuk či niečo studené, čím sa vám schladia sliznice dýchacích ciest, a to vám pomôže utlmiť alergickú reakciu,” radí MUDr. Veselý. Upozorňuje však, že populárne umývanie tváre studenou vodou a jej schladenie môže byť kontraproduktívne. „Hoci si studenou vodou môžete schladiť sliznice, zároveň hrozí, že si všetok peľ a prach zmyjete do očí a alergické prejavy očí len umocníte.”

2 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

09.09.2014 15:08

veľmi nepríjemné ochorenie

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.03.2016 19:09

prave dnes som zacala mat problem s okom, asi som dostala na oko "prievan",je to trochu bolestive, uvidime zajtra

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE