Pozor: Toto sú vedľajšie účinky antibiotík, o ktorých sa nehovorí!

S antibiotikami sa stretol aspoň raz v živote azda každý človek. Lieky, ktoré vám lekár predpíše, ak vás postihne ochorenie bakteriálneho pôvodu, sú však zákernejšie, ako si myslíte. Prvé zmienky o antibiotikách sa datujú do roku 1920, no voľne dostupné na trhu začali byť až o 20 rokov neskôr.

Na začiatku boli antibiotiká vytvorené z prírodných prísad, v súčasnosti sa však stávajú čoraz viac umelými liečivami. Aj preto je dobré vedieť, aké sú vedľajšie účinky antibiotík, ktoré sú často veľmi nepríjemné a niekedy až nebezpečné.

Pozri aj: Zákerná mononukleóza: Takéto sú príznaky choroby z bozkávania!

ako brať antibiotiká

Zdroj: Shutterstock®

Čo sú antibiotiká?

Antibiotiká sú lieky, ktoré sa nasádzajú pri ochoreniach bakteriálneho pôvodu. Na ochorenia vírusového pôvodu nemajú žiadny efekt, preto dôverujte svojmu lekárovi, keď vám nechce nasadiť antibiotiká pri obyčajnej chrípke alebo bežnej bolesti v krku. Ak sa však bolesť v krku zmení napríklad na streptokokovú faryngitídu, potom sú antibiotiká namieste, podobne ako aj pri chorobách, ako je bronchititída, zápal spojiviek, zápaly dutín, infekcie dýchacej sústavy, ušné infekcie a podobne.

čo spôsobuje nepravidelnú menštruáciu

Zdroj: Shutterstock®

Vedľajšie účinky antibiotík

Často sa stáva, že pacient s antibiotickou liečbou skončí predčasne pre výskyt nepríjemných vedľajších účinkov. Niekedy ide len o slabšie prejavy, ako napríklad nevoľnosti, zvracanie, hnačky, prípadne strata chuti do jedla. Všetky tieto prejavy môžu znamenať, že ste na daný druh antibiotík alergickí, preto ich konzultujte s vaším lekárom.

Vedľajšími účinkami antibiotík však môžu byť aj závažnejšie prejavy. Patrí medzi ne:

  • Odolnosť voči antibiotikám je veľmi nebezpečný vedľajší účinok. Vzniká vtedy, ak antibiotiká beriete príliš často a baktérie v tele sa im naučia vzdorovať, zmenia sa na superbaktérie. Ide o veľmi závažný problém, ktorý spôsobuje to, že telo už nedokáže bojovať s celkom obyčajnými a kedysi ľahko liečiteľnými baktériami, čo veľakrát vedie až k úmrtiu. Tomuto vedľajšiemu účinku sa dá vyhnúť len rozumným zaobchádzaním s antibiotikami. Netreba ich brať pričasto, neberte ich na vírusové ochorenia a berte ich tak dlho, ako vám doktor predpíše.
  • Alergie a astma sú podľa novej štúdie taktiež často vedľajšími účinkami užívania antibiotík. Táto štúdia zistila sledovaním takmer 800-tisíc detí, že vznik alergií a astmy v ich vyššom veku je úzko prepojený s užívaním antibiotík do prvého polroka života. Deti, ktoré v tomto ranom veku užívali antibiotiká, boli o 50 percent viac náchylnejšie na vyvinutie rôznych alergií a astmy.
  • Nepravidelný menštruačný cyklus je ďalším možným vedľajším účinkom antibiotík. Nepotýkajú sa s ním všetky ženy a nie je to pravidlo, aj s touto možnosťou je však potrebné počítať.
koľko sa berú antibiotiká

Zdroj: Shutterstock®

Koľko vedľajšie účinky trvajú?

Presný čas trvania vedľajších účinkov antibiotík sa nedá určiť. Záleží to na konkrétnom type antibiotika a potom na vedľajšom účinku, ktorý zažívate. Zväčša však ide o týždeň až dva po dobratí antibiotika, v horších prípadoch niekoľko týždňov po užití posledného lieku. V prípade, že vaše problémy pretrvávajú, treba sa poradiť s lekárom.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Elena Švachová

Elena Švachová

30.05.2018 21:44

Antibiotiká užívam len ked je to nevyhnutné...

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

01.06.2018 14:20

snazim sa im vyhnut

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.