Čaj je chutný, povzbudzujúci a najmä liečivý elixír. Svet čaju je fascinujúci, pretože každý je účinný na niečo iné. Na rôzne zdravotné neduhy, ale tiež na psychické naladenie.
Čaje totiž liečia telo a pôsobia i na naše emočné naladenie, ktoré môže byť v tomto období melancholické. Zahrejú, ulahodia čuchovým i chuťovým bunkám a prispievajú k správnemu fungovaniu organizmu. Čo ťa zahreje lepšie počas sychravých jesenných dní ako poriadna šálka čaju? Aj ty miluješ chvíle, keď sa čajová aróma rozlieha po dome? V tom prípade by u teba v chladnom období nemali chýbať niektoré pravé jesenné čaje z našej ponuky.
Pozri aj: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať
Rakytníkový čaj
Rakytník obsahuje až 10-krát viac vitamínu C ako pomaranč. Je preto ideálny na posilnenie imunitného systému. Mnohí označujú rakytník za ovocie budúcnosti. Navyše zlepšuje trávenie, podporuje bunky, kardiovaskulárny systém, trávenie či pečeň. Rakytník vďaka obsahu vitamínu B zlepšuje stav pokožky a taktiež zlepšuje celkový vzhľad vlasov. Ak si párkrát v týždni dopraješ šálku rakytníkového čaju, tvoje telo bude o poznanie vitálnejšie. Jednu čajovú lyžičku alebo jedno vrecko so sušeným rakytníkom zalej 2,5 dcl vriacej vody a nechaj lúhovať 8 až 12 minút.
Čaj z materinej dúšky
Materina dúška, podobne ako veľa ďalších byliniek, pomáha pri prechladnutí, chrípke, bolesti hrdla, či zápale mandlí a priedušiek. Materina dúška chráni bunky, posilňuje imunitný systém, čím organizmus ochraňuje proti chorobám. Odvar z materinej dúšky dokáže v priebehu niekoľkých minút odstrániť nepríjemné svrbenie spôsobené štipnutím bodavým hmyzom, pocit pálenia a začervenanie pokožky. Čaj sa pripravuje z čajovej lyžičky rozdrvenej bylinky, ktorá sa zaleje štvrťlitrom vriacej vody. Krátko sa lúhuje (približne 5 minút), precedí sa a pije sa po malých dúškoch. Čaj sa odporúča piť dvakrát denne.
Vyskúšaj tiež: Aká je životnosť podprsenky? Budeš prekvapená!
Čaj zo šalvie lekárskej
Šalvia lekárska je vhodná pri zápaloch v ústnej dutine, angíne, horúčke, či kašľu. Pomáha pri problémoch s mastnými vlasmi, svrbením pokožky hlavy, či vypadávaním vlasov. Pri šalvii treba dávať pozor na dávkovanie a dĺžku užívania, pretože silica s názvom thujón má vo vysokých dávkach toxické účinky. Na prípravu jednej šálky čaju je potrebná čajová lyžička šalvie, ktorá sa zaleje štvrťlitrom vriacej vody. Nechá sa chvíľu lúhovať a pije sa po dúškoch dvakrát denne.
Čaj z mäty priepornej
Mäta prieporná sa odporúča pri častých bolestiach brucha a prejedení. Svojimi účinkami je vhodná pri nafukovaní a zvýšenej plynatosti, ako aj pri zhoršenom vylučovaní žalúdočných štiav. V neposlednom rade sa potvrdilo, že samotný čaj podporuje aj znižovanie krvného tlaku, pretože účinky čaju z mäty uvoľňujú hladké svaly samotných tepien. Výrazná vôňa listov spôsobuje chladivý vplyv na organizmus a tým odvádza z tela pocity tepla. Spravidla sa odporúča vypiť 2 šálky mätového čaju denne, viac ako 4 šálky tohto čaju by nemuselo mať pozitívne následky.
Šípkový čaj
Šípky, čerstvé i sušené, sú veľmi obľúbenými plodmi pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Šípky predstavujú prevenciu pred infekčnými chorobami. Pitie čaju zo šípok ti dodá potrebnú energiu počas zimy, jarnej únavy a vhodné je jeho pitie i počas tehotenstva. Dve čajové lyžičky drvených šípok zalej vriacou vodou a nechaj lúhovať 11 až 14 minút. Potom tento čaj sceď a teplý vypi. Počas chrípky či prechladnutia pi takýto čaj dvakrát denne.
Zázvorový čaj
Zázvor je známy a využívaný pre svoje liečivé účinky, resp. pre obsah výnimočných látok ako gingerol (štipľavá látka), antibiotické látky, éterické oleje, vitamíny a minerály. Vďaka svojmu obsahu vitamínov a iných dôležitých živín je zázvor ideálnym pomocníkom pri chrípke, nádche, angíne a horúčkach. Zázvor bojuje proti zlému cholesterolu tak, že ho tlmí a zároveň chráni steny cievneho systému. Zvyšuje tvorbu slín a tiež žalúdočných štiav. Odporúča sa neprekročiť dávku štyroch gramov zázvoru denne. V opačnom prípade vyvoláva nevoľnosť, točenie hlavy, zvracanie či zhoršené dýchanie.
Zaujme ťa: Zázračný trik, ako odstrániť mliečny povlak od umývačky riadu!