Tieto čaje sú ideálne na sychravú jeseň! Skús ich aj ty!

Čaj je chutný, povzbudzujúci a najmä liečivý elixír. Svet čaju je fascinujúci, pretože každý je účinný na niečo iné. Na rôzne zdravotné neduhy, ale tiež na psychické naladenie.

 

Čaje totiž liečia telo a pôsobia i na naše emočné naladenie, ktoré môže byť v tomto období melancholické.  Zahrejú, ulahodia čuchovým i chuťovým bunkám a prispievajú k správnemu fungovaniu organizmu. Čo ťa zahreje lepšie počas sychravých jesenných dní ako poriadna šálka čaju? Aj ty miluješ chvíle, keď sa čajová aróma rozlieha po dome? V tom prípade by u teba v chladnom období nemali chýbať niektoré pravé jesenné čaje z našej ponuky.

 

Pozri aj: Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať

rakytníkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Rakytníkový čaj

Rakytník obsahuje až 10-krát viac vitamínu C ako pomaranč. Je preto ideálny na posilnenie imunitného systému. Mnohí označujú rakytník za ovocie budúcnosti. Navyše zlepšuje trávenie, podporuje bunky, kardiovaskulárny systém, trávenie či pečeň. Rakytník vďaka obsahu vitamínu B zlepšuje stav pokožky a taktiež zlepšuje celkový vzhľad vlasov. Ak si párkrát v týždni dopraješ šálku rakytníkového čaju, tvoje telo bude o poznanie vitálnejšie. Jednu čajovú lyžičku alebo jedno vrecko so sušeným rakytníkom zalej 2,5 dcl vriacej vody a nechaj lúhovať 8 až 12 minút.

 

Čaj z materinej dúšky

Materina dúška, podobne ako veľa ďalších byliniek, pomáha pri prechladnutí, chrípke, bolesti hrdla, či zápale mandlí a priedušiek. Materina dúška chráni bunky, posilňuje imunitný systém, čím organizmus ochraňuje proti chorobám. Odvar z materinej dúšky dokáže v priebehu niekoľkých minút odstrániť nepríjemné svrbenie spôsobené štipnutím bodavým hmyzom, pocit pálenia a začervenanie pokožky. Čaj sa pripravuje z čajovej lyžičky rozdrvenej bylinky, ktorá sa zaleje štvrťlitrom vriacej vody. Krátko sa lúhuje (približne 5 minút), precedí sa a pije sa po malých dúškoch. Čaj sa odporúča piť dvakrát denne.

 

Vyskúšaj tiež: Aká je životnosť podprsenky? Budeš prekvapená!

čaj z materinej dúšky

Zdroj: Shutterstock®

Čaj zo šalvie lekárskej

Šalvia lekárska je vhodná pri zápaloch v ústnej dutine, angíne, horúčke, či kašľu. Pomáha pri problémoch s mastnými vlasmi, svrbením pokožky hlavy, či vypadávaním vlasov. Pri šalvii treba dávať pozor na dávkovanie a dĺžku užívania, pretože silica s názvom thujón má vo vysokých dávkach toxické účinky. Na prípravu jednej šálky čaju je potrebná čajová lyžička šalvie, ktorá sa zaleje štvrťlitrom vriacej vody. Nechá sa chvíľu lúhovať a pije sa po dúškoch dvakrát denne.
 

Čaj z mäty priepornej

Mäta prieporná sa odporúča pri častých bolestiach brucha a prejedení. Svojimi účinkami je vhodná pri nafukovaní a zvýšenej plynatosti, ako aj pri zhoršenom vylučovaní žalúdočných štiav. V neposlednom rade sa potvrdilo, že samotný čaj podporuje aj znižovanie krvného tlaku, pretože účinky čaju z mäty uvoľňujú hladké svaly samotných tepien. Výrazná vôňa listov spôsobuje chladivý vplyv na organizmus a tým odvádza z tela pocity tepla. Spravidla sa odporúča vypiť 2 šálky mätového čaju denne, viac ako 4 šálky tohto čaju by nemuselo mať pozitívne následky.

čaj z mäty

Zdroj: Shutterstock®

Šípkový čaj

Šípky, čerstvé i sušené, sú veľmi obľúbenými plodmi pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Šípky predstavujú prevenciu pred infekčnými chorobami. Pitie čaju zo šípok ti dodá potrebnú energiu počas zimy, jarnej únavy a vhodné je jeho pitie i počas tehotenstva. Dve čajové lyžičky drvených šípok zalej vriacou vodou a nechaj lúhovať 11 až 14 minút. Potom tento čaj sceď a teplý vypi. Počas chrípky či prechladnutia pi takýto čaj dvakrát denne.

 

Pozri aj: Jeden deň s tekvicou - 5 výborných receptov

zázvorový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Zázvorový čaj

Zázvor je známy a využívaný pre svoje liečivé účinky, resp. pre obsah výnimočných látok ako gingerol (štipľavá látka), antibiotické látky, éterické oleje, vitamíny a minerály. Vďaka svojmu obsahu vitamínov a iných dôležitých živín je zázvor ideálnym pomocníkom pri chrípke, nádche, angíne a horúčkach. Zázvor bojuje proti zlému cholesterolu tak, že ho tlmí a zároveň chráni steny cievneho systému. Zvyšuje tvorbu slín a tiež žalúdočných štiav. Odporúča sa neprekročiť dávku štyroch gramov zázvoru denne. V opačnom prípade vyvoláva nevoľnosť, točenie hlavy, zvracanie či zhoršené dýchanie.

 

Zaujme ťa: Zázračný trik, ako odstrániť mliečny povlak od umývačky riadu!

11 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

25.10.2017 07:54

Čaje musia byť,rakytníkový u mňa momentálne vedie.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.10.2017 08:57

Skvelé čajíky a na jeseň naozaj ideálne.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.10.2017 08:57

pijem ich striedmo..... stále si kúpim iný... oblubujem všetky.. ale hlavne bylinkové... a teraz je víťazom pečený čaj so šípok.... domácky pripravený.... strúhaný závor si každé ráno pridávam do čajíku... a čerstvú šťavu z rakytníka si dám občas...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.10.2017 09:52

skoro všetky si teraz pripravujem, striedam ich podľa nálady a chuti...večer to bola materina dúška...

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

25.10.2017 09:58

Sám osve mi chutí akurát zázvorový, ale v mixoch sú chutné všetky ...

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

25.10.2017 11:29

horúci čaj s dobrou knihou je ideálny na tieto sychravé dni

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

25.10.2017 14:00

Práve mám obdobie, že ma nádcha nechce opustiť, tak striedam jeden zdravý čaj za druhým :-)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.10.2017 15:58

milujem voňavé bylinkové čajíky, hlavne teraz v sychravej jeseni

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

25.10.2017 20:56

rakytníkový čaj som ešte nepila, musím vyskúšať

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.10.2017 23:11

Všetky tieto čaje a ešte ďalšie a ďalšie mám doma, mám ich plnú skrinku až sa mi doma smejú, že načo sú mi, že či ich chcem predávať...ale keď ich pritlačí nejaký problém, hneď sa zháňajú po mojich čajíkoch:)

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

30.10.2017 06:29

bylinkové čaje mám najradšej a ešte obyč. čierny s citrónom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE