Každý mesiac počas „svojich dní“ trpíte obrovskými bolesťami, ktoré sa doslova vymykajú priemeru ?
Lekári väčšinou nad týmto problémom mávnu rukou a nazvú ho banálnym. Veď bolesti počas menštruácie sú predsa prirodzené a normálne. Nuž, nie vždy.
Môže sa však za nimi skrývať vážna ženská choroba – endometrióza.
Odporúčame prečítať: Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu
Endometrióza je choroba, pri ktorej sa kúsky - ložiská sliznice maternice (endometriá) nenachádzajú priamo v nej, ale mimo nej. Buď v svalovine maternice, či iných tkanivách – vajíčkovodoch, vaječníkoch. Môžu byť prítomné aj v iných orgánoch tela. A keďže tejto sliznici maternice je jedno, kde sa nachádza, reaguje presne tak, akoby sa nachádzala v maternici. Najmä v období menštruácie tento fakt vedie k najväčším zdravotným ťažkostiam.
Práve enormne bolestivá menštruácia je veľkým varovným príznakom. Medzi ďalšie môžeme zaradiť bolesti krížov, veľké bolesti počas pohlavného styku či výskyt krvi v stolici a moči.
Endometrióza postihuje asi 10 až 15 percent žien vo fertilnom veku. Pri cca. 6 % až 8 % zo všetkých gynekologických operácií bývajú nájdené endometriózy. Presné údaje o častosti ochorenia neexistujú, lebo mnoho postihnutých žien je bez ťažkostí, a ochorenie sa preto neobjaví. Pravdepodobnosť ochorenia na endometriózu sa zvyšuje vekom až do nástupu do klimaktéria, a potom rapídne klesá. Diagnóza sa väčšinou stanovuje medzi 20. a 40. rokom života.
Presné príčiny vzniku tejto choroby nie sú známe. Všeobecne sa hovorí o 4 základných príčinách:
Odporúčame prečítať: Postrach zvaný predmenštruačný syndróm
1) Estrogénová dominancia
Pod estrogénovou dominanciou rozumieme zvýšenú hladinu estrogénov, alebo nedostatok progesterónu, ktorý by ich účinok brzdil. Tento stav spôsobuje široké spektrum príznakov a zdravotných problémov.
Vážnym faktom je, že znižuje plodnosť. Preto majú ženy trpiace endometriózou veľký problém otehotnieť. Ak sa žene predsa podarí počať dieťa, počas tehotenstva sa jej výrazne uľaví. Počas mesiacov chýbajúcej menštruácie dochádza aj k vyhojeniu ložísk endometriózy.
2) Narušená imunita
Pokiaľ imunitný systém funguje správne, je schopný zachytiť a odbúrať „narušiteľa“, teda bunky endometria. Stratené bunky sa môžu v iných orgánoch či tkanivách uchytiť iba vtedy, ak má imunitný systém medzery.
Odporúčame prečítať: Novoročné predsavzatie – starajme sa o zdravie
3) Zlé prekrvenie reprodukčných orgánov
Dnešný lenivý spôsob života si vyberá svoju daň aj v tejto oblasti. Často už mladé dievčatá trpia zlou činnosťou vaječníkov, ktoré nie sú schopné vyprodukovať zdravé vajíčka.
4) Genetická porucha
Liečba tejto choroby je zdĺhavá. Väčšinou sa rieši laparoskopickou operáciou, kde sa odstránia časti endometria v postihnutých orgánoch. V ťažkých prípadoch aj odobratím maternice. Ďalej sa postupuje medikamentóznou liečbou, najmä hormonálnou antikoncepciou.
Preto milé dámy, ak máte pocit, že bolesti počas menštruácie nie sú iba „také obyčajné“ určite navštívte lekára a požiadajte ho aby vás vyšetril na endometriózu. Nie vždy treba ticho trpieť.
Odporúčame prečítať: Posilnite si imunitu šípkami
thinkstockphotos.com