Ubráňme sa ochoreniam v sychravom období

Prechladnutia, škriabanie v hrdle, bolesti hlavy či posmrkávanie – takmer až prirodzene patria k jesenného a zimnému sychravému počasiu. A pritom úplne stačí, ak o seba dbáme viac. Pretože keď sa o seba lepšie postaráme, dokážeme riziko ochorenia znížiť na minimum. A nezabúdajme, že nie každé tečenie z nosa musí byť chrípka.

 

Mnohí z nás si myslia, že prechladnutie zapríčinia mokré topánky z dažďa alebo tenký svetrík, ktorý si aj v chladnejšom období oblečieme namiesto poriadnej vetrovky. Sú to síce nepríjemnosti, ktoré môžu spôsobiť podchladenie a oslabenie organizmu, ale skutočné prechladnutie spôsobujú vírusy. Tie sa pritom ako doma cítia najmä v kolektívoch. Šíria sa zväčša vzduchom a dotykom, takže obozretní by sme mali byť napr. v práci, nákupnom centre, kine či v autobuse, ale v neposlednom rade aj v škole. Veď koľkokrát sa stalo, že školáčik prišiel domov, že sa cíti zle a o niekoľko dní už vďaka viróze posmrkáva celá rodina a pije čaje.

ako vyliečiť prechladnutie

Zdroj: Shutterstock®

Vírusy pritom môžu zapríčiniť aj ochorenia horných ciest dýchacích ciest, pri ktorých nám aj niekoľko dní dokážu znepríjemňovať bolesti hlavy, opuchnutý nos či nepríjemný pocit v hrdle. V správe Úradu vereného zdravotníctva SR sa pritom uvádza, že v uplynulej jesenno-zimnej sezóne navštívilo lekára so zápalmi horných dýchacích ciest až 1,715 milióna chorých.

ako vyliečiť prechladnutie

Zdroj: Shutterstock®

Posilňujme imunitu

 

Väčšinu nepriateľských vírusov dokáže naše telo bez problémov zničiť, takže ani nemusíme vedieť, že sme ich vôbec mali. A hoci je imunitný systém veľmi výkonný, treba sa o neho starať. Nezabúdajme pritom, že podporovať ho sa nedá len jedným zázračným liekom, ale „celým súborom pravidiel“, ktorý sa volá zdravý životný štýl.

Nezabúdajte:

  • Aj v jeseni choďte pravidelne na čerstvý vzduch a stretávajte sa s priateľmi
  • Nezabúdajte na pravidelný spánok
  • Jedzte zdravo, imunitný systém sídli najmä v črevách
  • Pozitívne myslenie pomáha – smiech predsa lieči
  • Zvýšiť imunitu pomáha aj sex
ako vyliečiť prechladnutie

Zdroj: Shutterstock®

Jeseň bez prechladnutia?

 

Vírusy ako neviditeľní nepriatelia sa síce zaháňajú ťažšie, ako komáre, to však neznamená, že pre svoje zdravie nemôžeme urobiť niečo užitočné. Nepochybne najlepšou cestou je prevencia. „Náchylnosť k respiračným infekciám vo veľkej miere závisí od stavu našej imunity. Proti typicky jesenným nádcham, prechladnutiam je vhodné použiť raz týždenne Oscillococcinum*, ktoré podporuje obranyschopnosť organizmu voči takýmto ochoreniam,“ hovorí lekár MUDr. Richard Wagner. Nemá nežiaduce účinky, nevyvoláva ospalosť, dá sa kombinovať aj s inými liekmi a môžu ho užívať ako dospelí, tak aj deti. „Užijeme tri dávky v odstupe 6 hodín. Ak prvé príznaky nevymiznú a ochorenie sa rozvíja ďalej, užívame Oscillo v liečebnom režime, t.j. dvakrát denne po dobu troch dní,“ hovorí MUDr. R. Wagner o užívaní Oscilla už pri prvých náznakoch, že niečo nemusí byť v poriadku.

oscillo

Zdroj: Shutterstock®

* Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.12.2015 23:03

uz som vela pocula o Oscillo,ak bude treba,asi vyskusam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE