Prechladnutia, škriabanie v hrdle, bolesti hlavy či posmrkávanie – takmer až prirodzene patria k jesenného a zimnému sychravému počasiu. A pritom úplne stačí, ak o seba dbáme viac. Pretože keď sa o seba lepšie postaráme, dokážeme riziko ochorenia znížiť na minimum. A nezabúdajme, že nie každé tečenie z nosa musí byť chrípka.
Mnohí z nás si myslia, že prechladnutie zapríčinia mokré topánky z dažďa alebo tenký svetrík, ktorý si aj v chladnejšom období oblečieme namiesto poriadnej vetrovky. Sú to síce nepríjemnosti, ktoré môžu spôsobiť podchladenie a oslabenie organizmu, ale skutočné prechladnutie spôsobujú vírusy. Tie sa pritom ako doma cítia najmä v kolektívoch. Šíria sa zväčša vzduchom a dotykom, takže obozretní by sme mali byť napr. v práci, nákupnom centre, kine či v autobuse, ale v neposlednom rade aj v škole. Veď koľkokrát sa stalo, že školáčik prišiel domov, že sa cíti zle a o niekoľko dní už vďaka viróze posmrkáva celá rodina a pije čaje.
Vírusy pritom môžu zapríčiniť aj ochorenia horných ciest dýchacích ciest, pri ktorých nám aj niekoľko dní dokážu znepríjemňovať bolesti hlavy, opuchnutý nos či nepríjemný pocit v hrdle. V správe Úradu vereného zdravotníctva SR sa pritom uvádza, že v uplynulej jesenno-zimnej sezóne navštívilo lekára so zápalmi horných dýchacích ciest až 1,715 milióna chorých.
Posilňujme imunitu
Väčšinu nepriateľských vírusov dokáže naše telo bez problémov zničiť, takže ani nemusíme vedieť, že sme ich vôbec mali. A hoci je imunitný systém veľmi výkonný, treba sa o neho starať. Nezabúdajme pritom, že podporovať ho sa nedá len jedným zázračným liekom, ale „celým súborom pravidiel“, ktorý sa volá zdravý životný štýl.
Nezabúdajte:
- Aj v jeseni choďte pravidelne na čerstvý vzduch a stretávajte sa s priateľmi
- Nezabúdajte na pravidelný spánok
- Jedzte zdravo, imunitný systém sídli najmä v črevách
- Pozitívne myslenie pomáha – smiech predsa lieči
- Zvýšiť imunitu pomáha aj sex
Jeseň bez prechladnutia?
Vírusy ako neviditeľní nepriatelia sa síce zaháňajú ťažšie, ako komáre, to však neznamená, že pre svoje zdravie nemôžeme urobiť niečo užitočné. Nepochybne najlepšou cestou je prevencia. „Náchylnosť k respiračným infekciám vo veľkej miere závisí od stavu našej imunity. Proti typicky jesenným nádcham, prechladnutiam je vhodné použiť raz týždenne Oscillococcinum*, ktoré podporuje obranyschopnosť organizmu voči takýmto ochoreniam,“ hovorí lekár MUDr. Richard Wagner. Nemá nežiaduce účinky, nevyvoláva ospalosť, dá sa kombinovať aj s inými liekmi a môžu ho užívať ako dospelí, tak aj deti. „Užijeme tri dávky v odstupe 6 hodín. Ak prvé príznaky nevymiznú a ochorenie sa rozvíja ďalej, užívame Oscillo v liečebnom režime, t.j. dvakrát denne po dobu troch dní,“ hovorí MUDr. R. Wagner o užívaní Oscilla už pri prvých náznakoch, že niečo nemusí byť v poriadku.
* Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, prípadne sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.