Pupok – jazva, ktorú má každý z nás. Čo si o ňom možno nevedela?

Ľudské telo má mnoho zákutí, ktoré stoja za našu pozornosť. Jedným z takých miest je aj náš pupok, hoci pre mnoho ľudí je nezaujímavý a nenápadný. Je každý pupok rovnaký? Čo všetko ste o ňom možno nevedeli? A aké problémy vie pupok odhaliť?

Prvá jazva na tele

Na svete sa snáď nenájde jedinec, ktorý by si detstvo neodbil aspoň s jedným poranením a následnou jazvou. Niektoré zvyknú po rokoch zmiznúť úplne, na tie ostatné môžeme mať spomienku do konca života. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ktorá jazva na našom tele bola úplne prvá? Je to práve pupok, ktorý je v podstate aj akousi jazvou spätou s naším narodením. Každé bábätko je so svojou mamou v brušku prepojené pupočníkovou šnúrou, ktorá sa po narodení zviaže a prereže asi 2 centimetre od bruška. U novorodenca takto vzniká takzvaný pupočný pahýľ, ktorý sa zvykne najčastejšie sám odlúpnuť do desiatich dní po pôrode. Pahýľ je potrebné udržiavať v suchu a čistote, aby sa predišlo nepríjemnému zápalu. Možno ho jemne ošetrovať 60 % lekárskym liehom (ideálne vatovou tyčinkou či tampónom). V prípade začervenania či zahnisania by sme nemali čakať a je potrebné s bábätkom navštíviť pediatra.

Odporúčame: Ranná káva ako životabudič? Piješ ju v správny čas? Pravdepodobne nie!

pupok u novorodenca

Zdroj: Shutterstock®

Každý pupok je jedinečný

Pupok môžeme pokojne prirovnať k odtlačkom našich prstov, ktoré sú rovnako jedinečné. Každý pupok je odlišný, inak členený a rôzne tvarovaný. Kým niektorí majú pupok zapadnutý, u niektorých je naopak vypuklý. Pupok sa zvykne časom meniť, a to najmä u ženy pred a po pôrode. V tehotenstve začína byť pupok čoraz viac vypuklý a môže tak zostať aj po samotnom pôrode.

Pupok je množiarňou baktérií

Vedeli ste o tom, že pupok je časťou tela, v ktorej sa množí veľké množstvo baktérií? Svojím špecifickým tvarovaním je priam ideálnou živnou pôdou pre ich usídlenie. Štúdie, ktoré sa venovali pupku zistili, že v tejto pomerne bezvýznamnej časti nášho tela sa nachádza niekoľko stoviek druhov baktérií a mikroorganizmov, pričom niektoré z nich nie sú stále prebádané.

Pozri aj: Lymfatické uzliny: Sú zväčšené uzliny dôvodom na paniku?

pupok zaujímavosti

Zdroj: Shutterstock®

Symbol krásy s erotickým podtónom

Napriek tomu, že pupok neplní dôležitú životnú funkciu, je plný nervových zakončení, ktoré z neho robia mimoriadne citlivú časť tela. Práve vďaka týmto zakončeniam je pupok považovaný za silnú erotogénnu zónu, ktorá môže správne okoreniť začínajúci večer s vašou polovičkou.

Bolestivý pupok môže signalizovať chorobu

Cítite v okolí pupka pretrvávajúcu bolesť? Môže ísť aj o znak choroby, ktorá sa deje v našom vnútri. Ak bolesť neutícha, je potrebné pupku venovať pozornosť a navštíviť odborníka, ktorý určí presnú príčinu bolestí – napríklad problémy s tráviacim ústrojenstvom, zápal slepého čreva, Crohnova choroba, žlčové kamene alebo častý pupočný pruh.

Zaujme ťa: Svrbiace znamienko: Treba sa vždy obávať iba rakoviny?

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
4 komentárov
Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

04.10.2021 23:17

zaujímavé informácie

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

05.10.2021 07:14

Každý pupok je jedinečný...

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

05.10.2021 14:54

kto by to povedal, že v pupku sa množí toľko baktérií

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

05.10.2021 20:14

Zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE