Dezodorant, či antiperspirant? Ktorý si vybrať? Oba zaisťujú čo najdlhšiu ochranu pred nepríjemným telesným pachom a s tým spojenou fyzickou i duševnou pohodou. V čom je teda presne ten rozdiel, a ktorý je ten váš pravý?
PREČO SA POTÍME?
Potné žľazy patria k prídavným orgánom kože a nájdeme ich na mnohých miestach ľudského tela. Pot slúži predovšetkým na podpornú termoreguláciu organizmu, ale okrem toho sa potné žľazy podieľajú i na tvorbe antibakteriálneho hydrolipidového filmu kože a podporujú tak ochranný plášť pokožky. Ich ďalšou dôležitou funkciou je produkcia látok pre látkovú výmenu a produkciu elektrolytov, ktoré sú inak detoxikované najmä cez ľadviny.
Odporúčame tiež: 8 beauty tipov pre ženy po štyridsiatke
DEZODORANT, ČI ANTIPERSPIRANT?
Odpoveď na otázku či dezodorant, alebo antiperspirant je nakoniec vždy výsledkom osobnej preferencie. „Štúdie ukazujú, že rad ľudí sa jednoducho cíti bezpečnejšie, ak sú chránení nielen proti nepríjemnému telesnému zápachu, ale dodatočne aj pred vlhkosťou v podpazuší. Čisté dezodoranty nepredstavujú plnohodnotnú alternatívu antiperspirantov,“ hovorí Dr. Heiner Max z vedeckých laboratórií Nivea. „Aby sme aktívne znížili tvorbu potu, používame pre všetky antiperspiranty Nivea zdravotne nezávadné hliníkové soli. Okrem hliníkových solí neexistuje žiadna iná skupina účinných látok, ktoré by spoľahlivo a zároveň bez podráždenia pôsobili proti tvorbe potu.“
Hliníkové (alumíniové) soli ako chlorohydrát hliníka (ACH) zamedzujú tvorbe potu v podpazuší tým, že zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy. Tým je baktériám odobraný základ ich potravy, ktorú rozkladajú, a nepríjemné pachy a vlhké škvrny na oblečení teda nemôžu v plnej miere vznikať. Navyše majú antiperspiranty aj priamy vplyv na redukciu tvorby baktérií a obsahujú väčšinou i parfum prekrývajúci pach.
Odporúčame tiež: TEST: NIVEA perlové sérum a krém proti vráskam Q10 Plus
Dezodoranty sa hodia predovšetkým pre tých, ktorí sa toľko nepotia, zato ale potrebujú bojovať s nepríjemným zápachom potu. Dezodoranty obsahujú vonné látky alebo antibakteriálne prísady, ktoré blokujú nežiaduce telesné pachy vznikajúce z množiacich sa baktérií na pokožke. Títo voňaví zabijaci baktérií však vzhľadom na chýbajúce hliníkové soli nemajú žiadny antiperspiračný účinok. To znamená, že sa potíme stále rovnako, ale pot zostáva bez zápachu.
Odporúčame tiež:TEST: Nivea - Body Oil - Spevňujúci telový olej
BEZ HLINÍKA
Všetkým, ktorí uprednostňujú dezodoranty bez hliníka, odporúčame rad Nivea Pure & Natural. Tieto dezodoranty s obsahom prírodne identickej antibakteriálnej zložky Bio-florine zaistia dlhodobú ochranu proti telesnému zápachu so sviežou jazmínovou vôňou. Neupchávajú póry a umožňujú tak pokožke voľne dýchať.
Odporúčame tiež: NIVEA starostlivosť o tajnú zónu - podpazušie