Čím je výnimočná čierna himalájska soľ? Toto dokáže s telom!

Snáď najčastejšie sú na dochucovanie rozličných pokrmov používané práve biele kryštáliky soli. Štipka soli dokonca nesmie chýbať aj v mnohých sladkých receptoch. Z chemického hľadiska ide pritom o takzvaný chlorid sodný. Možno ste o tom nevedeli, no existuje veľké množstvo rozličných druhov soli.

Obľúbená je napríklad morská soľ, ktorá predstavuje chlorid sodný získaný odparením morskej vody. Poznáte však alebo ste už počuli o čiernej soli? Tá je výnimočná nielen svojou farbou, ale aj vlastnosťami. V článku vám prezradíme, čím je jedinečná čierna himalájska soľ a ako ju môžeme používať.

Poznáte čiernu soľ?

Čierna himalájska soľ, známa aj ako kala namak či indická čierna soľ, je druh indickej sopečnej kamennej soli. Pôvodne bola ťažená najmä v sopečných baniach v Indii, Nepále či Pakistane, prípadne ju získavali aj zo soľných jazier v okolí Himalájí. Surová soľ je už odpradávna tepelne spracovávaná pražením s použitím dreveného uhlia. Pri výrobe sa tiež používajú malé množstvá miestnych semien či korenín. Vzniká tak kryštál bohatý na zlúčeniny sulfidu sodného.

Čierna himalájska soľ je vďaka vysokému obsahu sulfidov a ďalších zlúčenín síry charakteristická svojou výraznou sírovou chuťou a arómou, ktorá pripomína chuť vajec. Rozličné prímesy, najmä minerálne soli, sú zodpovedné za jej netradičnú, prevažne tmavofialovú, farbu. Najmä po zomletí je jej farba však skôr šedá a tak trochu i ružovkastá. Kala namak je používaná už stovky rokov ako dochucovadlo v ázijských krajinách v okolí Himalájí a má miesto aj v ajurvédskej medicíne.

Odporúčame: Aké vlasy sa mužom páčia na ženách najviac? Budeš prekvapená!

účinky čiernej himalájskej soli

Zdroj: Shutterstock®

Prečo jej povedať áno?

Jedinečnosť možno soli kala namak pripísať nielen kvôli jej netradičnej čiernej farbe, ale najmä vďaka jej úžasnému vplyvu na ľudské zdravie. Okrem chloridu sodného obsahuje i viaceré stopové prvky. Ukrýva sa v nej napríklad železo a ďalšie minerály, ktoré spôsobujú jej sfarbenie. Čierna himalájska soľ má v prvom rade blahodarný vplyv na trávenie. Jej zaradenie do jedálnička je vhodné pri rozličných zažívacích ťažkostiach, najmä problémoch s nafukovaním či nepríjemným pálením záhy.

Táto soľ prečisťuje črevá a eliminuje v nich hnilobné procesy, podporuje tvorbu žalúdočných štiav a povzbudzuje správnu činnosť pečene či pankreasu. Čierna indická soľ taktiež blahodarne vplýva na črevnú mikroflóru a má protizápalové účinky na steny žalúdka. Okrem toho je známy aj jej pozitívny vplyv na funkciu zraku. Táto soľ nakoniec napomáha rozpúšťať i hlieny a podporuje dobrý stav vlasov, nechtov či pokožky celého tela.

použitie čiernej himalájskej soli

Zdroj: Shutterstock®

Aké je jej použitie?

Čiernu himalájsku soľ zoženiete v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravou výživou. Cena sa pohybuje približne od 1,5 eura za 500 gramové balenie. Soľ kala namak je výborná do rozličných indických špecialít alebo všeobecne v pokrmoch ázijskej kuchyne. Nestratí sa však v žiadnej kuchyni. Indická čierna soľ je vhodná na dochutenie omáčok, mäsa aj rýb, marinád, polievok či šalátov. Obľúbená je napríklad vo vegánskych pokrmoch, a to kvôli svojej vajíčkovej chuti. Z kombinácie čiernej soli, kurkumy a tofu je možné vykúzliť úžasnú nátierku.

Jej chuť je príjemne slaná, no rovnako i mierne pikantná. Dokonale sa hodí napríklad k sladkým zemiakom, ryži, plodom mora či baklažánu. Ak sa nebojíte trochu experimentovať, skúste si čiernou soľou trochu osoliť aj čerstvé ovocie, napríklad nakrájané jablko či banán alebo niektoré exotickejšie druhy ovocia. Himalájsku soľ môžete dokonca využiť aj zvonka, a to vo forme prísady do kúpeľa. Dve šálky tejto soli pridajte do vane s čistou teplou vodou a doprajte si detoxikačný kúpeľ dlhý aspoň 20 minút, ktorý dokonale očistí vašu pokožku a podporí vyplavovanie škodlivých toxínov.

Pozri aj: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.04.2019 05:27

Používam rada!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

25.04.2019 11:49

Používam himalájsku soľ ,ale moja je ružová.

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

25.04.2019 14:50

o tejto som veru ešte nepočula ale rada by som ju vyskúšala

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.04.2019 19:40

ďakujem za článok, mám doma túto soľ, ale nevedela som, čo s ňou

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

26.04.2019 09:49

Joj keď mne tá čierna soľ nevonia..fakt len do niektorých jedál ju dávam ..

Vaše meno:

Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

27.04.2019 11:49

Používam ružovú himalájsku soľ, rozpustím vo vode,dám do rozprašovača a použijem na tvár,nechám pôsobiť a potom zmyjem..má výborné kozmetické účinky ....

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.04.2019 10:02

túto soľ by spm chcela vyskúšať

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.05.2019 20:38

Himalájsku soľ používa no ružovú že je aj čierna som nevedela

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE