Čo je hypokaliémia? Môže ťa až paralyzovať, preto nepodceňuj jej symptómy!

Nevidíme ich, no prijímame ich každý deň v strave, prípadne prostredníctvom výživových doplnkov. Minerály sú pre procesy v organizme kľúčové a ich nedostatok spôsobuje zdravotné problémy a ťažkosti. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste minerály priebežne dopĺňať. Nedostatok draslíka v tele tiež nie je práve ideálny stav. Prečítajte si o funkciách tohto minerálu a o následkoch v prípade, že vám chýba.

Draslík toho ovplyvňuje veľa

Aj keď by sa taký minerál ako draslík mohol zdať dosť nepodstatný, je to veľký omyl. Draslík ovplyvňuje mnohé procesy v tele a správne fungovanie orgánov. Stará sa o to, aby správne fungovali svaly, najmä ich sťahovanie, ale aj nervové funkcie či regulácia ideálneho množstva tekutín v tele. Výskumy ukázali, že väčšina ľudí trpí nedostatkom draslíka v tele, za čo môže jedálniček ochudobnený o čerstvé ovocie, zeleninu, orechy a strukoviny a naopak jedálniček plný fast foodov.

Inšpiruj sa: Ako zostať motivovaná, aj keď sa ti práve nedarí? Nič nie je nemožné!

príznaky hypokaliémie

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy hypokaliémie

Normálna hladina draslíka v tele sa pohybuje niekde v rozmedzí 3,6 až 5,2 milimólov na liter. Mierne znížené hodnoty draslíka v krvi, ktoré sú navyše len krátkodobé, sa nemusia nijako prejaviť. Dlhodobo znížené hodnoty draslíka, známe sú aj pod názvom hypokaliémia, však môžu spôsobiť nasledujúce ťažkosti:

  • únava a celková slabosť;
  • svalové kontrakcie a bolestivé kŕče, ktoré môžu viesť až k rozkladu svalového tkaniva;
  • tráviace ťažkosti, ktoré môžu viesť k zápche a až k celkovej paralýze, respektívne nepriechodnosti čriev;
  • búšenie srdca vedúce až k zlyhaniu srdca;
  • brnenie v končatinách, prípadne necitlivosť;
  • problémy s dýchaním;
  • zmeny nálad.

Ak hladina draslíka dlhodobo klesá pod hodnotu 2,5 až 2,2 milimólu na liter krvi, hrozia problémy so smrteľnými následkami, ako napríklad: nepriechodnosť čriev, rozklad svalových tkanív, zlyhanie srdca, zlyhanie dýchania či paralýza tela.

zdroje draslíka

Zdroj: Shutterstock®

Ako doplniť draslík?

Ako ste sa mohli dovtípiť, nízka hladina draslíka v tele môže byť pre človeka veľmi nebezpečná. Preto je vhodné svoj jedálniček obohatiť o potraviny, ktoré obsahujú draslík. Denne by ste tohto minerálu mali prijať až 4 700 miligramov. Pomerne vysoké množstvo draslíka nájdete v banánoch, zemiakoch všetkých druhov, strukovinách, a to najmä vo fazuli, ale aj v avokáde či v rybách a v už spomínaných orechoch.

Pozri aj: Ako jazdiť na kruhových objazdoch s dvoma pruhmi? Je to jednoduché!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.05.2019 08:08

Hypokaliémiou som si prešla z dôvodu nevstrebávania a nie je to naozaj nič príjemné. Draslík je veľmi dôležitý, tak ako i mnohé iné minerály.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.05.2019 20:48

O tomto ochorení čítam prvý krát

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.05.2019 15:58

znova sa opakujem, pestrá strava je najdôležitejšia

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.05.2019 12:29

je to veľmi nebezpečné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE