Mäta pieporná a jej liečivé účinky

Mäta pieporná je v súčasnosti jednou z najpoužívanejších pestovaných liečivých rastlín a jej pestovanie prebieha vo veľkom prakticky na celom svete. Na Slovensku sa pestuje v domácnostiach, záhradkách, vo veľkom na plantážach a poliach.

 

Mäta je trvácnou bylinou, ktorá vyrastá na drevnatom podzemku. Vyrastá z neho viac podzemných a nadzemných poplazov, ktoré dosahujú veľkosť 30 centimetrov až 1 meter. Je vysoká, priama a v hornej tretine rozkonárená, husto olistená, chlpatá a jej stonka je často sfarbená do červenofialového odtieňa. Listy mäty sú kratkostopkaté, krížmoprotistojné a vajcovito kopijovité, na líci tmavozelené a na rube svetlejšie s výraznou žilnatinou. Čepeľ listov je žľaznato bodkovaná a kvety sú súmerne usporiadané do takzvaných papraslenov, ktoré tvoria hrubé a často prerušované koncové klasy. Kvety sú sfarbené do bledoružova až bledofialova, majú štvoricu tyčiniek s vyčnievajúcou bliznou. Mäta sa vyznačuje chĺpkami na stonkách a rube listov. Jej plodom je tvrdka a rastlina má silne aromatickú vôňu.

 

Odporúčame prečítať:  Ako si poradiť s „depkou“ ?

mata

Zdroj: Shutterstock®

Mäta kvitne od júna do septembra a zbierajú sa z nej najmä list a vňať. Lístky sa oberajú jednotlivo a v malom množstve, vňať sa oberá väčšinou strojom vo veľkom. Zbierajú sa krátko pred úplným rozkvitnutím, poprípade najneskôr vtedy, keď je polovica kvetov užrozkvitnutá. Listy sa zbierajú postupne, vňať sa reže niekoľkokrát do roka vo výške asi 10 centimetrov od zeme.

 

Zber prebieha za suchého počasia a sušenie zas rýchlou formou v tieni. Pomalým vysušením sa mäta znehodnocuje. Jej príchuť je po spracovaní silná, charakteristická s mentolovým zápachom a ostrou korenistou chuťou.

 

Odporúčame prečítať:  Zázračná kapsička pastierska

mata

Zdroj: Shutterstock®

Obsahovou látkou je najmä mentol, ktorý tvorí až 50 percent celkového zloženia, čím dodáva mäte osobitú arómu. Okrem mentolu obsahuje silicu, flavonoidy, horčiny, terpény či karotén. Obsah mäty, jej vlastnosti a vôňa sú však závislé od niekoľkých činiteľov, ako sú odroda, pôda, klimatické podmienky, pestovanie, spôsob zberu, spracovanie a podobne.
 
 
Mäta sa hojne používa vo farmaceutickom priemysle, ľudovom liečiteľstve, medicíne, ale aj v likérnictve, kozmetike, potravinárstve a vo včelárstve. V medicíne sa využíva mentol s upokojujúcim účinkom a aplikuje sa pri chorobách tráviacej sústavy na povzbudzovanie vylučovania tráviacich žliaz. Tlmí bolesti nervového pôvodu, ako sú bolesti hlavy, migréna, žalúdočná nervozita, a tiež uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Ďalej zabraňuje zápalovým procesom v tele. Na vonkajšie použitie je vhodná pri zápaloch ústnej dutiny, bolesti zubov, reume, zápaloch kože či pri inhaláciách pri chorobe horných dýchacích ciest.
mata

Zdroj: Shutterstock®

Mäta sa využíva v likérníctve ako zložka do likérov a v potravinárstve do rôznych výrobkov, napríklad cukríkov. Mäta nemá vedľajšie účinky, pokiaľ sa užíva v uvedených dávkach, väčšie dávky však môžu vyvolať nežiaduce zmeny v krvi, podráždenie sliznice, omámenie a v prípade detského organizmu aj smrť. Pri práci a oberaní si treba dať pozor na podráždenie sliznice spôsobené silnou arómou.

 

Odporúčame prečítať:  Kamut - vzácnosť medzi pšenicami

mata

Zdroj: Shutterstock®

Recepty:

 

Zápar – 200 g drogy na 3 litre vody na výplachy, obklady, kúpele, bolesť zubov, ťažký dych, svalové bolesti, osvieženie pleti a ako kúpeľ na posilnenie nervov.

 

Prášok – 1 – 2 hroty noža ako denná dávka.

 

Silica – olej – 2 – 4 kvapky na vnútorní použitie alebo na inhaláciu pri chorobách horných dýchacích ciest alebo na natieranie pri rôznych bolestiach či ekzémoch.

 

Mentol – 0,5 g ako jednotlivá dávka na vnútorné použitie.

 

Masť – mentol zmiešaný s krémom.

mata

Zdroj: Shutterstock®

Autor: G. Švec, www.hab.sk

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

20.04.2015 19:18

mätový čaj v zime zohreje a v lete osvieži, milujem ju aj na ozdobu rôznych múčnikov

Vaše meno:

Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

10.05.2015 21:47

mäta je skvelý všehodruh...dá sa použiť na zahriatie, na liečbu...skvelá do mohita :D

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

15.05.2015 18:00

mätu mám veľmi rada vo vode s ovocím alebo v lete v Mohite :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 13:32

Najradšej mám čaj z mäty, alebo v lete si z nej pripravujem osviežujúcu limonádu zmiešaním vody, bazového sirupu, plátkami citróna a lístkami mäty :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.