V článku o DIY trendoch 2019 sme okrem iných inšpirácií spomínali aj zaujímavé dekoratívne poháre, ktoré dokážu povzniesť interiér domácnosti. Ľubovolné poháre a nádoby zo skla môžete v podstate naplniť tým, čo je vám sympatické, napríklad kamienkami, svetielkami, pieskom a podobne. Alternatívou týchto ozdôb v pohároch sú miniatúrne záhradky. Ich vytvorenie nie je až také komplikované. O tom sa však viac dozviete v článku.
Čo zasadiť do miniatúrnej záhradky?
Trendy rastlinkami sú aj tento rok pomerne nenáročné sukulenty a kaktusy, ktoré vám budú robiť radosť aj vtedy, keď ich zabudnete nejaký ten čas poliať. Naozaj pri nich nepotrebujete výnimočné pestovateľské schopnosti. Mali by ste si však zapamätať, že potrebujú dostatok svetla. Zaobstarajte si viacero druhov, premyslite kompozíciu a... Ešte chýba podstatná vec a tou by mala byť nápaditá nádoba, pohár, šálka, akvárium... Áno, aj v akváriu si môžete založiť svoju okrasnú minizáhradku. Presvedčte sa o tom na obrázku nižšie.
Pozri aj: Jednoduchá, no krásna ozdoba dverí: Sprav si veniec zo sukulentov!
Rybičky vraj tieto guľaté akváriá neobľubujú, ale sukulentom a kaktusom to v nich naozaj pristane. Dalo by sa povedať, že sú to už vo svojej podstate tak trochu floráliá so svojou vlastnou klímou. Medzi pestovateľmi sa nájdu ich zástancovia, ale aj tí, ktorí neodporúčajú pestovanie sukulentov a kaktusov v takomto priestore, a to kvôli kondenzácii vody a podmienkam, ktoré by nemuseli týmto suchomilným rastlinkám celkom vyhovovať. Preto odporúčajú pestovať vo floráliách tropické rastliny, ktoré potrebujú vlhkosť. Pokiaľ je však vaše akvárium dostatočne otvorené a cirkulácia vzduchu bezproblémová, nemalo by to sukulentom a kaktusom škodiť.
Poďme sa teda pozrieť aj na iné zaujímavé riešenia. Okrem akvárií môžete zvoliť aj rôzne dekoratívne nádoby a poháre, ako máte možnosť vidieť na obrázkoch. V nich už rastlinky nie sú „uzavreté“.
Nás zaujal aj trend minizáhradiek v šálkach. Možno aj vy nájdete doma nekompletný, ale vizuálne stále atraktívny čajový servis. Domácnosť oživíte nielen vystavenými šálkami (úplne postačí aj jedna), ale tiež obsahom v nich. Čo poviete? Aj vás chytili za srdce?
Ako postupovať?
Pokiaľ si už vyberiete nádobku, ktorá je vhodná do vášho interiéru a pekne ho podčiarkne, mali by ste ďalej pri výsadbe dodržať pár jednoduchých krokov. Pokiaľ nádoba nemá otvor na odtok vody (a to vo väčšine prípadov asi nebude mať, keďže nepôjde o klasický kvetináč), treba dať na dno hrubšiu vrstvu drenáže. Korene sukulentov by nemali byť namočené vo vode, aby nezačali hniť. Preto si na spodnej vrstve dajte naozaj záležať. Na druhej strane sa ale nemusíte báť ani relatívne nízkych nádob, pretože koreňový systém sukulentov je plytký.
Ďalej budete potrebovať substrát na kaktusy a sukulenty, no a na vrch môžete použiť dekoračnú drvinu alebo pekné kamienky. Ako ste si všimli na obrázkoch, niekto používa ozdobnú drvinu aj na dno priehľadných pohárov, aby bol konečný efekt dokonalý. Pri umiestňovaní rastliniek do nádobky musíte byť opatrnejší. Sukulenty či kaktusy (pozor, bude treba rukavice) zasaďte a do medzier dosypte substrát. No a potom už len jemne utlačiť a dozdobiť. Hotovo!
A na záver vám ešte ukážeme aj iné a menej tradičné umiestnenia rastliniek. Efektné nápady, ktoré možno využijete. Veď napokon, každému sa páči niečo iné.
Tak ako? Dostali ste aj vy chuť urobiť si vlastnú minizáhradku a dodať tak vašej domácnosti zeleň v zaujímavej forme?
Ďalšia inšpirácia: Čo so šupkami z citrusov? Keď to zistíš, už ich nikdy nevyhodíš!