Na beh zabudni! Rýchla chôdza ťa dostane do skvelej formy

Blíži sa obdobie štebotajúcich vtáčikov a ostrých slnečných lúčov, čo pomaličky signalizuje, že prichádza jar. S týmto ročným obdobím prichádza nielen oteplenie, ale aj ideálny čas na to, aby sme začali športovať a dostali sa tak do formy. Väčšina ľudí vyťahuje svoje bežecké topánky, ktoré v zime zapadali prachom a začína s nimi koriť dlhé kilometre. Vy ich však môžete využiť aj inak, ak vám beh jednoducho nesedí. Rýchla chôdza je jeho skvelou alternatívou, ktorá dokonca prispieva k skvelej kondícii, zdraviu aj spaľovaniu kalórií.

Každý pohyb sa počíta

Niektorí ľudia žijú v domnení, že ak rovno nebehajú desiatky kilometrov denne, nie je to pre ich telo dostačujúci pohyb. To však nie je pravda, pretože všetci fitnes tréneri a odborníci sa zhodnú na tom, že každá troška pohybu denne sa počíta, a teda aj rýchlochôdza, ba dokonca aj obyčajná chôdza. O výhodách chodenia aspoň 30 minút denne sme vám už hovorili niekoľkokrát, dnes si povieme čosi o tom, ako správne praktizovať rýchlochôdzu a čo nám prináša.

Viac o benefitoch chodenia: Štíhla do plaviek? Tu je návod, ako schudnúť pomocou chodenia

power walk

Zdroj: Shutterstock®

Zásady rýchlochôdze

Naším hlavným cieľom pri každom cvičení zväčša býva strata prebytočnej hmotnosti, alebo znovunájdenie stratenej kondície či nabratie nového svalstva. Všetky tieto ciele sú dosiahnuteľné aj pomocou rýchlej chôdze za predpokladu, že ju praktizujete správne.

 • Správny postoj. V prvom rade musíte pri rýchlochôdzi udržiavať správny postoj. Stojte pri nej vždy rovno a nikdy sa nepredkláňajte vpred, pretože to vás spomaľuje.
 • Rýchlosť. Rýchlochôdzu musíte vykonávať určitou rýchlosťou, aby bola účinná. Odporúča sa udržovať rýchlosť približne niekde okolo 6 až 7 kilometrov za hodinu.
 • Pomoc rúk. Pri rýchlom chodení si pomôžte rukami, ktoré by mali byť vedľa tela zohnuté v lakťoch v 90 stupňovom uhle. Rukami švihajte vpred a vzad, čo vám pridá na rýchlosti.
 • Dĺžka krokov. Dajte si pozor aj na dĺžku krokov. Pri rýchlochôdzi sú efektívnejšie krátke kroky, spálite pri nich totiž viac kalórií. Ak je to na vás priveľa, po niekoľkých minútach môžete kratšie kroky vymeniť za dlhšie a naopak.
 • Držanie tela. Pri rýchlochôdzi dbajte na celé telo, nielen na nohy či ruky. Pri tomto druhu cvičenia zapojte najmä brušné svalstvo a udržujte aktívny celý stred tela. Rýchlochôdza vám tak pôjde lepšie a predídete tak aj prípadným zraneniam.
čo to je power walk

Zdroj: Shutterstock®

Plán rýchlochôdze

Neviete, od čoho sa ako začiatočník pri rýchlochôdzi odpichnúť? Pomôžeme vám! Plánovanie vašej rýchlej chôdze vopred vám môže pomôcť pri dodržiavaní cieľov a pri následnom zlepšovaní sa a posúvaní svojich hraníc.

Tento klasický plán je zostavený tak, aby ho zvládol každý začiatočník, pričom jednotlivé cviky sú označené úrovňou od 1 do 10. 1 predstavuje najslabšiu intenzitu a nasadenie, 10 najsilnejšiu.

 • 5 minút rozcvička na úrovni 5
 • 5 minút normálnej chôdze na úrovni 6
 • 4 minúty svižnejšej chôdze na úrovni 7
 • 2 minúty najrýchlejšej chôdze, akú zvládnete, približne úroveň 8
 • 4 minúty svižnejšej chôdze na úrovni 7
 • 5 minút normálnej chôdze na úrovni 6
 • 5 minút výdychovej chôdze na úrovni 5

Zaujme ťa: Poznáš účinky mrkvy? Toto je 5 dôvodov, prečo ju jesť pravidelne!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.02.2019 08:13

Každý pohyb sa počíta!

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

24.02.2019 12:04

beh mi nesedí ale rýchlu chôdzu vyskúšm

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

25.02.2019 11:28

dúfam, že postačí cesta z práce domov, aj keď niekedy s nákupom

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

05.03.2019 21:23

Bola som vyskúšať minulý týždeň, aj do kopca a bolo super :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE