Ženy sa vo všeobecnosti delia na dve kategórie. V prvej sú tie šťastné, ktoré si umývajú vlasy raz za niekoľko dní, v extrémnych prípadoch aj za niekoľko týždňov, a stále vyzerajú dokonale. A v druhej skupine sú tie, ktoré sa s umývaním vlasov a následným sušením musia trápiť každý boží deň. Áno, niektoré ženy to s úpravou vlasov naozaj nemajú ľahké, a to preto, že ich pokožka hlavy tvorí oveľa viac mazu. Ak vás trápi práve tento problém, spozornite. Tu sú najčastejšie rady dermatológov ohľadom toho, ako sa zbaviť mastných vlasov.
Prirodzená ochrana
Hneď na úvod je vhodné poznamenať, že olej, ktorý produkujú vlasové folikuly, je pre zdravie vlasov úplne nevyhnutný a slúži na ich ochranu. Hormonálne výkyvy alebo nevhodné návyky však môžu spôsobiť, že folikuly produkujú mazu oveľa viac, ako je normálne. To sa potom prejavuje najmä ako príliš mastné a rýchlo mastiace sa vlasy. Zatiaľ, čo s hormonálnymi zmenami vám môže pomôcť len odborník alebo prírodné prostriedky, s nepozornosťou a zlozvykmi pri starostlivosti o vaše vlasy si môžete pomôcť sami.
Pozri aj: Starostlivosť o pleť pred a po plese: Priprav sa a zažiar aj ty!
Zásady umývania vlasov
Kľúčovou záležitosťou, ktorú by ste sa mali naučiť robiť správne pri starostlivosti o vlasy, je ich správne umývanie. To znamená – správny výber produktov, intenzita aj frekvencia ich používania. Odborníci v tejto oblasti radia:
- kondicionér používajte len na končeky, nie na korienky;
- ak to vyslovene nepotrebujete, umývajte vlasy aspoň každý druhý deň, nie každý;
- produkty, ktoré sľubujú lesklé vlasy, vynechajte.
Čo robiť a čo nie?
Keď už ste naozajstným majstrom umývania vlasov, mali by ste sa zamerať aj na ostatné činnosti, ktoré môžu podporovať tvorbu mazu na pokožke hlavy. Pamätajte, že všetkého veľa škodí a platí to aj pri česaní. Aj keď máte potrebu často sa česať, nerobte to, pretože sa vám môže tvoriť oveľa viac oleja na vlasoch.
Okrem toho si dávajte pozor aj na špinavú kefu. Nečistota môže tiež podporovať tvorbu mazu vlasovými folikulami. A čo ešte odborníci odporúčajú na mastné vlasy? Napríklad si ich nechytať tak často ako doteraz. Pomôže aj sušenie pomocou fénu, ktoré by ste mali preferovať pred ich prirodzeným vyschnutím. Ak ste proti sušeniu vlasov fénom, skúste si ho nastaviť na najmenšiu teplotu a vysušiť si ním len korienky vlasov.
Zaujme ťa: DIY ružová farba na pery: Dlhotrvajúci rúž si vyrobíš aj z repy
Babské triky na mastné vlasy
Keď už naozaj nič nezaberá, skúste sa ubrať smerom najrôznejších babských trikov, ktoré niekedy pomôžu oveľa lepšie, ako tie najdrahšie vlasové produkty. Čo teda odporúčajú odborníci?
- Kúra z jablčného octu: Zmiešajte 250 ml teplej vody s tromi lyžicami jablčného octu. Po umytí zmes naneste ku korienkom vlasov a nechajte vsiaknuť asi 10 minút. Potom zmyte studenou vodou a vlasy vysušte. Opakujte 3x do týždňa.
- Sóda bikarbóna ako suchý šampón: Najlepšou náhradou suchého šampónu je celkom obyčajná sóda bikarbóna, ktorá je schopná veľmi dobre absorbovať oleje. Skúste použiť malé množstvo (pol lyžičky) jedlej sódy na mastné miesta na vlasoch a zapracujte prášok prstami.
- Skombinujte aloe a citrón: Podomácky vyrobená maska na mastné vlasy? Skombinujte dve lyžičky aloe gélu a lyžicu citrónovej šťavy. Poriadne pomiešajte a naneste ku korienkom vlasov a pokojne aj smerom ku končekom. Zmes by mala zabrániť nadmernej tvorbe mazu a tiež zjemniť vlasy.
Zaujme ťa: Joga na zdravé vlasy: Ak jej dáš šancu, určite neoľutuješ!