Väčšina ľudí si nesporí a ani si neplánuje sporiť. Zväčša je to kvôli nepriaznivej životnej situácii alebo jednoducho nevedia šetriť. Asi iba osmina Slovákov má minimálne rezervy, vďaka ktorým by dokázala prežiť ešte asi 6 mesiacov. Je to žalostne málo. Šetriť sa dá jednoducho a bezbolestne.
Žijete od výplaty k výplate alebo si sporíte a neutrácate na zbytočnosti? Každý by mal mať aspoň nejakú finančnú rezervu. Stačí na to jeden jednoduchý trik!
Odporúčame: Toto sú tie najťažšie zamestnania na svete: Stojí to však za to riziko?
Večerné vynulovanie peňazí
Každý večer si „vynulujte“ peniaze na účte aj v hotovosti. Nie, nehovoríme o vybratí všetkých peňazí a ich darovaní na charitu. Ide o princíp, pri ktorom si odpočítate posledné 2 čísla (alebo 1 číslo) z vášho rozpočtu na účte aj v hotovosti. Ak teda máte v hotovosti 74€, odpočítajte 4 a zostane vám 70€, ktorými môžete ďalej disponovať. A rovnako aj na účte. Odpočítané peniaze z účtu si pošlite napríklad na sporiaci účet, prípadne ich vyberte v hotovosti a odložte. Takýmto spôsobom si vynulujete účet ešte pred výplatou! To, čo vám zostane, ste si jednoducho ušetrili, pretože viete, že vám príde výplata.
Kde ešte ušetriť peniaze
V prvom rade si musíte nájsť dôvod, ktorý vás bude motivovať šetriť peniaze. Či už je to darček pre blízku osobu, alebo niečo pre vás, musíte mať jasný cieľ. Tiež si svoje šetrenie časovo ohraničte. Povedzte si, že budete šetriť 2 mesiace, počas ktorých nebudete míňať na hlúposti a utiahnete si opasok. Pýtajte sa sami seba 2-krát pred tým, než si niečo kúpite, či to naozaj potrebujete. Je tá káva z kaviarne nutnosť alebo si radšej uvaríte jednu doma a lacnejšie? Pokiaľ bývate sami vo väčšom byte, môžete prenajať zvyšné izby. Tieto peniaze môžu pokryť náklady na nájom či elektrinu. Plánujte a pripravujte si vlastné jedlo, prípadne sa dohodnite na večeri s priateľmi, kde každý večer budete jesť u niekoho iného zo skupiny! Ďalším spôsobom ušetrenia je napríklad zbieranie kupónov, strihanie sa doma alebo si jednoducho nekupujte nové knihy, ale choďte do knižnice.
Všetko si zapisujte a zistite, kam ide najviac vašich peňazí. Najmä v prípade, ak si chcete kúpiť drahšiu vec, ktorú potrebujete. Utiahnutie si opasku na krátku dobu pomôže vašej peňaženke bez toho, aby ste hladovali či nemali niečo, po čom túžite. Šetrenie nie je jednoduché, ale vyplatí sa. Nezabúdajte, že každý by mal mať v prvom rade základnú finančnú rezervu, a to optimálne vo výške 6-násobku všetkých mesačných výdavkov, ktoré využijete v čase straty zamestnania či dlhodobej choroby.