Možno máte dojem, že SMS-ky už nikto neposiela. Aj keď oveľa častejšie posielame správy cez internetové aplikácie, aj SMS-ky majú v dnešnej virtuálnej komunikácii svoje miesto. Dokazujú to aj štatistiky z vlaňajška, ktoré hovoria, že mesačne sa na celom svete odošle celkovo 560 miliárd všetkých druhov správ, z čoho 18,7 miliárd práve SMS-iek.
Ďalšie zaujímavé čísla hovoria, že oproti uplynulému desaťročiu sa zvýšilo posielanie správ mesačne až o 7700 percent. Aby sme to uzavreli, SMS-ky sú stále populárnym nástrojom komunikácie a preto sú základy etikety SMS správ naozaj na mieste. Niektoré body sa však dajú aplikovať všeobecne na všetky správy, tak čítajte ďalej, aj keď ste zástancom WhatsApp-u či Messenger-a!
Zaujme ťa: Štvornohý liek: Povieme ti, prečo mať psa a čo to s tebou urobí
Etiketa SMS-kovania
Už ste niekedy napísali SMS-ku, ktorá vás hneď po odoslaní zamrzela? Alebo naopak… Už vám niekto poslal informáciu, ktorú by ste vy do správy nikdy nenapísali? Potom ste na správnom mieste a môžete tento článok o SMS etikete odoslať aj svojim priateľom. Ide o celú vedu a najlepšie je, ak sa jej pravidlám prispôsobíte čo najskôr.
Ceňte si súkromie!
Aj keď SMS medzi dvomi ľuďmi považujete za súkromné a to, o čo sa podelíte, je podľa vás v bezpečí, nikdy neviete, kam sa nešťastnou náhodou vaše správy dostanú či prijímateľ správy chce alebo nie. Môže sa stať, že pošlete niečo o vašom súkromí a v momente, keď správa dotyčnému „ťukne”, sedí na pive so štyrmi kamarátmi, ktorí mu v tej chvíli pozerajú do mobilu. Alebo sa môžete stať obeťou hackera…
Preto súkromné správy, ako údaje o kreditných kartách, fotky pasu či občianskeho alebo v tom intímnejšom prípade nahé fotografie nechajte na osobné stretnutia. Nikdy neviete, kto sa materiálov zmocní a ako s nimi naloží.
Ďakujem, prosím a milujem ťa
Tieto tri slovíčka by ste si mali nechať, podľa etikety SMS-kovania, na osobné stretnutia. Ide o naozaj významné slová, ktoré by sa nemali písať len tak, pre nič za nič. Samozrejme, že ak ďakujete za to, že vám niekto poslal SMS k narodeninám, predsa ho nenecháte s poďakovaním čakať až do osobného stretnutia. Alebo že vám kúpil chlieb… Ale naozaj dôležité poďakovania, prosby a slová lásky sú krajšie aj vhodnejšie osobne.
Zlé správy
Ďalšou osobitnou kategóriou je zdieľanie zlých správ cez SMS. Zásada je jednoduchá, nikdy to nerobte! Ak chcete niekomu oznámiť, že priateľ alebo blízky človek je chorý či zomrel alebo sa chcete podeliť v správach s vaším zlým zdravotným stavom, počkajte a nechajte si to na osobné stretnutie a to najmä s rodinou a blízkymi priateľmi. Predpokladáme, že s ostatnými ľuďmi sa o takéto správy ani nedelíte. Predstavte si, že by vám niekto z rodiny napísal do SMS, že je nevyliečiteľne chorý, ako by ste to prijali?
Sťažnosti, urážky, vysvetlenia a ospravedlnenia
Posledné, na čo si dať v SMS-kovaní pozor, sú veci, ktoré nechceme, aby zostali zvečnené navždy. Keď sa sťažujete, vždy písanie sprevádza hnev alebo rozhorčenie, čo tónu SMS-ky nepridáva. Takto môžete pôsobiť príliš tvrdo a po tom, ako vychladnete, sa SMS-ka už neodstane. Podobne je to aj s urážkami. Myslite na to, že si ich daný človek prečíta v SMS aj za týždeň či za dva a to by vás mohlo po zmierení mrzieť.
Podobnou kategóriou sú aj vysvetlenia a ospravedlnenia. Väčšinou, keď niečo vysvetľujeme, to rozhodne nie je na jednu vetu a musíme sa viac rozpísať. Takto vzniknú litánie, ktoré nikoho nezaujímajú, ba dokonca môžu pohoršiť či uraziť. Vysvetľujte naživo, aby človek cítil emóciu. Tak je to aj s ospravedlnením, ktoré by malo ísť od srdca. A ako dotyčný zistí, že vás to naozaj mrzí, cez SMS?!
Vyskúšaj: Kurie oko: Takto sa ho zbavíš rýchlo, jednoducho a bez bolesti!