Rada by som sa v dnešnom článku venovala opäť ashtanga joge, takým odľahčenejším spôsobom, takže smajlíkov nebudem používať, keďže by boli asi za každou vetou.
Ashtanga jogu precvičujem a musím povedať, že je naozaj ťažké získať žiakov tejto jogy. O tom, ako si udržať žiakov možno niekedy nabudúce.
Najväčšou zradou je v tomto prípade internet. Aby to nevyznelo puritánsky a že nejdem s dobou, vysvetlím. Väčšinou, keď sa niekto rozhodne, že bude navštevovať nejaké hodiny jogy, tak začne vyhľadávať na internete. Málokto má v dnešnej dobe čas navštevovať a skúšať všetky možné druhy jogy a zisťovať, ktorá mu vyhovuje, pretože ich je naozaj veľké množstvo a už aj počet štúdii sa dosť rozšíril, hovorím najmä o Bratislave.
Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou
Skúsme si predstaviť klasický scenár, že sme sa rozhodli vyskúšať tú ashtanga jogu. Niekedy sa stane, že v rozvrhu daného štúdia nenájdete popis toho, čo sa tam bude diať. Ak by to aj uvedené bolo, zrejme by to asi nemalo pre vás vysokú vypovedaciu hodnotu, keďže máloktorý začiatočník vie, čo to znamená cvičiť prvú sériu a nie druhú, alebo tretiu. Alebo ťažko si vie predstaviť, čo znamená vedená hodina celej alebo skrátenej prvej série, Mysore štýl.
Je veľký predpoklad, že začnete teda hľadať na Youtube kľúčové slová ako ashtanga yoga (aj keď už som počula o rôznych skomolených názvoch, ako ašanta joga a podobne). V tomto prípade by som asi bola radšej, keby ten Youtube nebol. Pretože sa tam objavia videá s tými hádam najkrkolomnejšími pozíciami, aké v ashtange existujú a predvádzajú ich väčšinou tí najvyrysovanejší inštruktori, aj keď dajú sa nájsť aj staré videá prvých učiteľov, tie si však nikto zo začiatočníkov sám od seba nepozrie.
Čo čert nechcel, pozrú si práve nejakú tretiu sériu a s otvorenými ústami zatvoria celý Youtube a tým pre nich ostane ashtanga iba nedosiahnuteľná méta, čím upadne do zabudnutia, dokonca do zatratenia. Precvičujem aj power jogu, a snažím sa nalákať cvičiacich, aby prišli skúsiť ashtanga jogu a často krát vidím ich zdesené pohľady. Prípadne mi povedia, že oni nie sú na to dostatočne flexibilní, alebo že oni nemajú radi taký ten vojenský teror, lebo o ashtange počuli, že to tam tak vyzerá. Jedným dôvodom, prečo neprísť, je aj to, že niekde počuli, že je to ťažká joga a teda tam začiatočník nepatrí, logicky. A dalo by sa uviesť množstvo rôznych iných vtipných reakcií.
Odporúčame prečítať: Ashtangou pomôžete detoxu a chudnutiu
Ashtanga joga je jogový systém, ktorý má v rámci fyzickej praxe štyri série. Cvičia sa postupne. To neznamená ale, že jeden týždeň si začiatočník odcvičí prvú sériu, a druhý týždeň hneď druhú a prípadne tretí týždeň tretiu. Takto si to niektorí predstavujú a aj preto neprídu, keď si spomenú na ten Youtube a pozície z tretej série.
Je to tak, že najprv sa učí pravidelne prvá séria pár mesiacov/rokov, podľa daností a vôle žiaka samozrejme a keď má učiteľ dojem, že by mohol ísť žiak na ďalšiu sériu, až potom s ňou začne. Je to učenie na celý život, ak sa tomu niekto venuje nie len ako fyzickému cvičeniu, ale ako životnému štýlu. Aj preto zvyknú učitelia tradičnej školy, ktorí aj zverejňujú svoje videá, písať hneď na úvod daného videa, že ide iba o ilustračné video a nemá sa podľa neho cvičiť doma.
Odporúčame prečítať: Všetko o tom, ako začať s cvičením jogy
Ashtanga joga je tradičný jogový systém a jeho filozofia tkvie v odovzdávaní tradície z učiteľa na učiteľa tak, že učiteľ svojho žiaka učí bez toho, aby mu predcvičoval cviky, ale mu ich podá popisne, slovne a popri tom, ako ich žiak praktizuje, ho napráva, dopomáha mu v pozícii, pričom učiteľ zohľadňuje individualitu žiaka vrátane jeho zdravotného stavu, stavby tela, dychu, flexibility a rôznych jeho obmedzení. Je príliš veľa faktorov, ktoré vplývajú na jogovú fyzickú prax žiaka, že nemôžeme chcieť, aby všetci napodobňovali učiteľa na sto percent. O napodobňovanie v joge skutočne nejde.
Takže ak nemá význam z týchto dôvodov, aby na hodine učiteľ predcvičoval simultánne žiakom pozície, o to viac to nemá význam cez internet pomocou videí. Videá na Youtube slúžia výlučne pre tých, ktorí chodia na hodiny k svojmu učiteľovi, prípadne sú už schopní sami doma robiť svoju jogovú prax a potrebujú si iba osviežiť pamäť, spomenúť si na niektoré pozície alebo vinyasy medzi pozíciami (prechody medzi samotnými statickými pozíciami).
Pripomínam, že toto sa týka ashtanga jogy a jej systému učenia, čiže hovorím iba o videách k ashtanga joge. Preto mi príde zarážajúce, ak mi niekto povie, že sa začal učiť doma ashtanga jogu z videa bez toho, aby vôbec išiel fyzicky niekedy do nejakého štúdia.
Odporúčame prečítať: Ako si zľahčiť hodinu jogy pri obmedzeniach
Preto odporúčam, ak chcete začať s ashtanga jogou, príďte na niektorú z hodín a tam sa o nej dozviete viac. Odporúčam začať s hodinami Mysore štýl (tomu by som sa rada venovala nabudúce), aj keď toto je ďalší strašiak medzi začiatočníkmi, ktorí o tom niečo od niekoho počuli v podobe poloprávd, prípadne kurz, na ktorom sa učíte postupne pozície po pozícii. Táto joga je naozaj pre každého, bez rozdielu veku a fyzických daností.
Odporúčame prečítať: Hypermobilita a joga
Informácie o mojich hodinách ashtanga jogy v Bratislave, Senci a Ivanke pri Dunaji nájdete tu