Nosné mandle sú častou príčinou chorôb: Kedy ich dieťaťu vybrať?

Nosné mandle sú pomerne diskutovanou témou medzi imunológmi a ORL lekármi. Dosť často sa vedie polemika o tom, či ich deťom vyberať alebo ponechať až do puberty, kedy sa samé stratia. Často totižto bývajú prvotnou príčinou chorôb u detí. Časté soplíky, dýchanie cez ústa, angíny, kašeľ, zlý spánok, pomočovanie... – niekoľko základných príznakov zväčšenej nosohltanovej mandle. Neraz na základe týchto príznakov, ktoré sa zväčša opakujú každý mesiac, lekári pristupujú k jedinému východisku, a to je ich odstránenie. No skôr, než k ich odstráneniu pristúpite, mali by ste vedieť, že nosné mandle sú dôležitou súčasťou imunitného systému dieťaťa. Preto je potrebné poriadne zvážiť, či je ich odstránenie skutočne nutné!

Nosná mandľa predstavuje lymfatické tkanivo nachádzajúce sa vzadu v nosohltanovej klenbe. Toto tkanivo produkuje protilátky potrebné v boji proti infekciám v celom tele. Preto sú nosné mandle pre detský organizmus skutočne potrebné. Lekári dokonca uvádzajú, že ich funkcia je najdôležitejšia okolo tretieho až štvrtého roku dieťaťa. Vtedy sú mandle vysoko imunologicky aktívne, čím dokážu detský organizmus ochrániť pred baktériami a vírusmi.  

Odporúčame: Čo je pilonidálna choroba (cysta)? Pozor, môžeš ju mať aj ty!

čo spôsobuje časté choroby u detí

Zdroj: Shutterstock®

Komplikácie, ktoré môžu byť spôsobené nosnými mandľami

Nosné mandle sa prirodzene zväčšujú, a to medzi tretím až piatym rokom. Po ôsmom roku sa začnú zmenšovať a v puberte sa strácajú úplne. Ak nosné mandle fungujú správne, tak počas choroby sa zväčšujú a po nej sa zase zmenšujú. Môžu však nastať prípady, kedy v dôsledku pretrvávajúcich chorôb nosné mandle zväčšia a začnú spôsobovať viacero zdravotných problémov. Vtedy už mandle prestávajú byť pre detský organizmus prospešné.

Ak dôjde k zväčšeniu mandlí, u vášho drobca môžete pozorovať časté choroby horných dýchacích ciest alebo pomerne časté zápaly ušiek. Zápaly dýchacích ciest spôsobujú to, že dieťa dýcha cez ústa, čo môže ovplyvniť postavenie zubov, spôsobiť deformáciu hrudníka či chrbtice. Zväčšená mandľa tiež spôsobuje zastavenie dychu či horšie zásobovanie organizmu kyslíkom, čo môže prispieť k únave dieťaťa alebo zaostávaniu v duševnom vývoji.

čo spôsobuje zväčšené nosné mandle

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa odporúča nosné mandle vybrať?

Mnohí rodičia sa boja výberu mandlí u detí. Je to opodstatnené, nakoľko sa mandle vyberajú chirurgicky. Práve preto radšej volia cestu ich ponechania, a to ja napriek tomu, že je dieťa často choré. No ak vaše dieťa chrápe, škrípe zubami, dýcha cez ústa, pravidelne sa u neho objavujú angíny či zápal stredného ucha, mali by ste ich odstránenie zvážiť.

Bezbolestným vyšetrením v ordinácii dokáže lekár určiť, či je nutné mandle odstrániť. Ak sa vyšetrením potvrdí zväčšenie nosohltanových mandlí, treba ich odstrániť. Zväčšená mandľa totižto predstavuje príčinu zúženia horných dýchacích ciest, čo môže viesť k zatekaniu hlienu a následne k častejším zápalom.  

Mandle je možné odstrániť ambulantne alebo operáciou v celkovej anestézii. Pri ambulantnom zákroku je dieťaťu podaná injekcia s látkou proti bolesti a tlmiaca látka, vďaka ktorej si nič nepamätá. Po zákroku ostáva dieťa 4 hodiny na pozorovanie a následne je prepustené do domácej liečby. Pri chirurgickom odstránení sú nutné predoperačné vyšetrenia a hospitalizácia dieťaťa približne na 3 dni (1 deň pred zákrokom, deň zákroku a deň po ňom).

Pooperačná starostlivosť

Ak ste s dieťaťom podstúpili odstránenie nosných mandlí, je dôležité nastoliť mu pokojový režim. K nemu sa pridáva kašovitá strava izbovej teploty. Lekári v žiadnom prípade neodporúčajú klasické jedlá, pretože aj tá najmenšia omrvinka by mohla spôsobiť krvácanie. Dieťa nesmie ísť do kolektívu po dobu 14 dní od operácie. Je dôležité dieťa „izolovať“ od vonkajšieho okolia, pretože jeho imunitný systém môže byť po odstránení mandlí oslabený.

Pozri aj: Aké sú účinky včelích produktov? Pozri sa na ich zázračnú silu

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.01.2020 07:58

Je naozaj potrebné poriadne zvážiť, či je ich odstránenie skutočne nutné!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.