Na bonsajoch ako malých stromoch v kvetináčoch je úžasné práve to, že ich môžete pestovať tak v záhrade ako aj v dome či byte. Dokážu byť vašimi vernými spoločníkmi aj desiatky rokov.
Tieto miniatúrne stromčeky majú korene v Číne, odkiaľ sa presunuli do Japonska a odtiaľ postupne do celého sveta. Pôvodne sa tvarovali do podoby zvierat alebo rozprávkových bytostí. Ako všetko, aj pestovanie bonsajov má svoje pravidlá a zásady. My sme sa zamerali predovšetkým na tie interiérové druhy. Ak ste sa teda rozhodli pestovať bonsaj aj vy, práve teraz je ten správny čas.
Bonsaj ako súčasť domácnosti
Pri výbere bonsaja nezabudnite predávajúcemu zdôrazniť, že tento stromček plánujete pestovať vnútri. Takéto bonsaje pochádzajú z tropických a subtropických pásiem, to znamená, že sú odolné voči zníženej vlhkosti vzduchu a nedostatku svetla. Ideálne miesto pre izbový bonsaj je okno (odporúča sa najmä to orientované na západ či východ). Ak sa rozhodnete umiestniť ho do stredu izby, zabezpečte mu aspoň dostatok umelého svetla. Všeobecne je lepšie polievať bonsaj ráno, približne každý druhý deň, a to zvrchu, aby sa voda dostala na celý povrch stromčeka. Vodu však nenechávajte v podmiske, vylejte ju. Takisto je dôležité vedieť, že voda, ktorou zalievate bonsaj, by mala mať izbovú teplotu a má byť odstáta. Keď už sa rozhodnete pre interiérový bonsaj, najmä v lete mu prospeje aj pobyt na záhrade alebo balkóne.
Prečítaj si: Srdcovník obyčajný – to je bylinka nielen pre tvoje srdce!
Po akom bonsaji siahnuť?
Na výber máte z veľkého množstva drevín:
- ihličnaté – borovica, smrek, borievka
- okrasné listom – buk, javor
- okrasné plodom – dulovec, jabloň-plánka
- okrasné kvetom – sakura, azalka, rododendron
Bonsaj si môžete samy dopestovať zo semienka, zo zakúpeného stromčeka, zo stromčeka z prírody, ale môžete si aj rovno zakúpiť hotový bonsaj. Záleží to len a len na vás. V kvetinárstvach sú bežne dostupné rastliny, ktoré si môžete samy upraviť na bonsaje. Sú to hlavne kamélia, figovník, citrónovník, pomarančovník, ale aj mnohé ďalšie.
Čo je potrebné vedieť?
Bonsaj nemusí byť len malý a roztomilý párcentimetrový stromček. Môžete si ho pokojne vypestovať až do dvojmetrovej výšky. Mimoriadne vyhľadávanou rastlinou na dopestovanie na bonsaj je takzvané sečuánske či japonské korenie. Interiérové bonsaje nestačí len polievať, ale aj rosiť, a to predovšetkým v zime, vo vykurovacom období. Veľkú pozornosť treba venovať aj výberu správneho substrátu, pretože každá rastlina potrebuje iný druh. Bonsaje treba aj hnojiť, a to vo fáze rastu, ako aj vo fáze udržovania, hoci vtedy stačí polovičná dávka hnojiva. Už pri kúpe rastliny alebo hotového bonsaju dbajte na to, aby bol zdravý a nenapadnutý škodcami. Raz za čas treba bonsaj aj presadiť, ideálne v jarných mesiacoch. Tvarovať si ho môžete akokoľvek, podľa vlastnej fantázie a vkusu. Veľa šťastia pri pestovaní!
Odporúčame: Akých chýb sa vyvarovať pri chudnutí? Takto nebudeš vôbec priberať!