Ofina je ikonický prvok účesu, ktorý dokáže úplne zmeniť vzhľad tváre. Niektoré ženy na ňu nedajú dopustiť a považujú ju za svoj poznávací znak, iné sa jej radšej vyhýbajú kvôli náročnej údržbe. Ak premýšľate nad ofinou, určite vás zaujíma, či sa hodí k vášmu typu tváre, aké výhody a nevýhody prináša a aké druhy ofín sú v súčasnosti trendy.
V článku sa pozrieme na rôzne typy ofín, ich výhody aj nevýhody a poradíme vám, ako si vybrať ten správny strih, aby čo najlepšie lichotil vašim črtám. Než sa rozhodnete pre zmenu účesu, prečítajte si, čo všetko by ste mali o ofine vedieť!
Klasická rovná ofina
Patrí snáď medzi absolútnu klasiku, ktorá upravovala tvár ešte naším praprababičkám, no nikdy nevyjde z módy. Dnes opäť vnímame jej návrat. Najmä strihy, ktoré sú skrátené mnohokrát len do polovice čela sa dnes tešia veľkej obľube. Dobre sa kombinujú pri krátkych účesoch a čím bude vaša ofinka výraznejšia, tým lepšie. Mimoriadne sa hodia dámam s vysokým čelom či s podlhovastou tvárou, keďže opticky vykompenzujú nesúmernosti.
Tieto typy ofín sú obľúbené aj na módnych prehliadkach. Vyzerajú atraktívne a pútajú pozornosť.
Šikmá ofina
Veľký boom zažila na prelome tisícročí a stále sa teší mimoriadnej obľube. Vhodná je aj pre ženy, ktoré nemajú tak vysoké čelo, ako v prípade rovnej ofinky. Môžeme povedať, že je najideálnejšia na kombináciu s akýmkoľvek typom tváre. Dodá jej šmrnc a mladistvý vzhľad.
Môžete si vybrať, či vás zaujme ofinka vyfúkaná do vonkajšej či vnútornej strany, postupná alebo neprestrihaná, dlhá po bradu či kratšia - len po nos. Dá sa rôznorodo tvarovať, čo je výhoda pre dnešné ženy, ktoré takto môžu každým dňom vyzerať inak a originálne.
FreepikNedefinovaná ofina
Patrí medzi originálne úpravy vášho účesu. Je nápaditá a dotvára váš celkový vzhľad. Myslíme tým niekoľko strapatých pramienkov skrátených na úrovni nosa či lícnych kostí. Zjemnia vašu tvár a jednoducho sa upravujú, keďže ofina nemá špecifický výrazný tvar a rovné línie. Je vhodná najmä pre odvážne dámy, ktoré sa neboja byť odlišné. Nie je obmedzovaná určitým typom tváre, môžete si ju prispôsobiť podľa svojich požiadaviek.
Mikro ofina (Baby bangs)
Ak ste odvážne a milujete extravagantné účesy, mikro ofina je pre vás! Ide o krátku, nad obočie strihanú ofinu, ktorá zvýrazní rysy tváre a pridá na jedinečnosti. Skvele vyzerá najmä na ženách s jemnými črtami a oválnou či srdcovou tvárou. Tento typ ofiny však vyžaduje pravidelné podstrihávanie, aby si udržal svoj charakteristický vzhľad.
Ofina na bok (Side-swept bangs)
Táto asymetrická ofina sa vyznačuje šikmým strihom a padaním na jednu stranu. Pôsobí mäkko a jemne, čo ju robí ideálnou voľbou pre ženy, ktoré chcú skryť vysoké čelo alebo zjemniť ostré črty tváre. Dá sa ľahko upraviť a nevyžaduje takú starostlivosť ako rovná ofina.
FreepikDlhá ofina rozdelená na dve strany (Curtain bangs)
Curtain bangs, teda ofina v štýle „zácloniek“, sa stala v posledných rokoch jedným z najobľúbenejších trendov. Je dlhšia, jemne prestrihaná a rozdelená na dve strany, čím pôsobí prirodzene a elegantne. Tento štýl ofiny sa hodí takmer ku každému tvaru tváre a dá sa ľahko upravovať – môžete ju nechať voľne padať, pripnúť dozadu alebo vyfénovať pre objemný vzhľad.
Krátka ofina s postupným prechodom (Textured bangs)
Textúrovaná ofina je nepravidelne prestrihaná, vrstvená a často mierne strapatá. Vyzerá ležérne a dodáva účesu hravosť. Výhodou tohto typu je, že nevyžaduje precíznu úpravu – práve mierna nedokonalosť jej dodáva šarm.
Nevýhody ofiny, ktoré treba zvážiť:
1. Dlhšia úprava ofiny
Neočakávajte, že ráno vstanete, zviažete vlasy do vrkoča a vyrazíte. Ofina si vyžaduje oveľa viac času na prípravu. Bude vám odstávať na všetky strany, obzvlášť ak nemáte typ ťažkých padavých vlasov. Zaobstarajte si tiež rôzne vlasové prípravky, ak chcete mať ofinku vždy upravenú.
2. Vyrážky na čele
Zlou správou tiež je, že pri dlhodobom nosení ofiny sa vám môže zhoršiť akné, najmä na partiách na čele, ktoré sú ňou zakryté. Spôsobuje ho drobné podráždenie, keďže ofina svojvoľne splýva po tvári. V prípade, že je vaša pleť nadmerne citlivá, mali by ste si preto výber ofiny skutočne premyslieť.
3. Nepraktickosť
Poslednou, už miernejšou, nevýhodou ofiny je jej nepraktickosť. Obzvlášť, ak patríte medzi nadšené športovkyne alebo len rady trávite voľno vo fitness centre či behaním. Zaručene nebudete nadšené, ak vám počas náročného výkonu bude po spotenom čele ,,hompáľať" neposlušná ofina. Samozrejme, vždy si môžete pomôcť rôznymi sponkami, vďaka ktorým sa tento problém stáva najjednoduchšie riešiteľným.
Tipy na úpravu a starostlivosť o ofinu
Ak už máte ofinu alebo o nej uvažujete, je dôležité vedieť, ako ju správne upraviť a udržiavať. Tu sú najlepšie triky, vďaka ktorým bude vaša ofina vždy vyzerať skvele:
- Pravidelné podstrihávanie – Ofina rastie rýchlejšie, než si myslíte. Ak chcete udržať jej tvar, mali by ste ju podstrihávať približne každé 2 – 4 týždne.
- Fénovanie hneď po umytí – Ofina sa najlepšie tvaruje, keď je ešte vlhká. Vyfúkajte ju pomocou okrúhlej kefy alebo prstov a nasmerujte prúd vzduchu smerom nadol, aby pekne sedela na čele.
- Používanie suchého šampónu – Ofina sa rýchlejšie mastí, preto je dobré mať po ruke suchý šampón, ktorý absorbuje prebytočný maz a dodá vlasom svieži vzhľad.
- Zmena smeru fúkania pri fénovaní – Ak nechcete, aby vám ofina spľasla alebo sa točila jedným smerom, skúste fúkať teplý vzduch z rôznych strán. Tým dosiahnete objemnejší a prirodzenejší efekt.
- Vyhýbanie sa ťažkým stylingovým produktom – Príliš veľa gélu, vosku či laku môže spôsobiť, že ofina bude pôsobiť mastne a zlepeno. Ak chcete dosiahnuť prirodzený vzhľad, používajte ľahké stylingové spreje alebo púder na objem.
Komu sa ofina nehodí?
Aj keď ofina môže byť skvelým doplnkom účesu, nie každému pristane. Ofina sa nehodí ženám s veľmi malým čelom, pretože ho ešte viac opticky zmenší a môže pôsobiť neprirodzene. Rovnako nie je ideálna pre osoby s okrúhlou tvárou, keďže by mohla ešte viac zvýrazniť jej plnosť a opticky ju rozšíriť.
Ak máte husté a nepoddajné vlasy, ofina si bude vyžadovať častú úpravu a styling, pretože môže rýchlo stratiť svoj tvar a pôsobiť neupravene. Ďalším problémom môže byť štruktúra vlasov – ak máte prirodzene kučeravé alebo veľmi vlnité vlasy, ofina sa môže nepekne krútiť a vyžadovať neustále žehlenie, čo môže poškodiť vlasy a spôsobiť ich lámanie.
Taktiež ak máte veľmi jemné a riedke vlasy, ofina nemusí vytvoriť požadovaný efekt, ale naopak, môže pôsobiť riedko a bez objemu. V takýchto prípadoch je lepšie zvážiť alternatívy, napríklad dlhšiu ofinu rozdelenú na boky, ktorá pôsobí vzdušnejšie a prirodzenejšie.
Ak ste ale pripravená ,,čeliť" týmto nástrahám vašej originality, nebojte sa experimentovať a vybočte z radov dlhých rovných vlasov. Ofina vám uberie niekoľko rokov. Upravte ju nahladko a doprajte si tak eleganciu alebo len choďte do ulíc „na strapato“. Budete tak moderná a trendy. Je to len na vás.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik
Aktualizovaný článok: 23.02.2025