Väčšina žien z času a čas zatúži zmeniť farbu vlasov. Avšak, nočnou morou každej ženy je zároveň nepriaznivý výsledok farbenia vlasov. Kúpite si krásnu platinovú farbu na vlasy, s ktorou budete vyzerať ako ľadová kráľovná, ale namiesto toho máte vlasy žlté ako slama. Čo teraz? Máte pravdepodobne len jedinú možnosť – zafarbiť sa na tmavo. Lenže čo ak ste sa farbili na tmavú farbu, ale odtieň je úplne iný ako na obale?
Nemusíte si vlasy umývať niekoľkokrát do dňa bez viditeľného výsledku a nemusíte ani utekať ku kaderníčke a podstupovať radikálne odfarbovanie. Máme pre vás super rady, ako si poradiť so zle nafarbenou hlavou. Ktoré bežné suroviny z domácnosti poslúžia ako sťahovač farby a poslúžia na vymytie farby? Ak ste pokazili farbenie, tieto domáce prostriedky rozhodne vyskúšajte!
Tipy, ako získať späť pôvodnú farbu:
1. Jedlá sóda na odfarbenie vlasov
Ak nechcete použiť chemické a dráždivé odstraňovače farby, skúste tento jednoduchý spôsob, ktorý môžete vyskúšať, pozostáva z dvoch zložiek. Obe máte určite doma – šampón proti lupinám a sóda bikarbóna.
rečo práve tieto dve zložky? Šampón proti lupinám je určený pre ľudí, ktorým sa veľmi rýchlo odlupuje pokožka hlavy a má trošku odlišné zloženie ako normálny šampón. Jedlá sóda vám vlasy zosvetlí a pomôže odstrániť farbu.
Zmiešajte obe zložky v pomere 1:1. Je na vás, či ich zmiešate v miske alebo priamo v dlaniach. Naneste na vlasy a poriadne napeňte. Nechajte pôsobiť pár minút a dôkladne zmyte. Proces odstránenia farby jedlou sódou si môže vyžadovať opakovanie. Pokiaľ sa vám zdajú vlasy stále zafarbené, naneste ešte raz, kým nie je farba úplne odstránená.
Neprehliadni: Toto sú osvedčené recepty proti chrípke a nachladnutiu. Poznáš ich?
2. Saponát na umývanie riadu ako sťahovač farby
Druhý spôsob, ako farbu stiahnuť, je rovnako jednoduchý, možno jednoduchší. Budete potrebovať prostriedok na umývanie riadu (Jar) a šampón. Zmiešajte štyri až päť kvapiek saponátu s malým množstvom šampónu.
Namočte si zafarbené vlasy a vmasírujte do nich zmes. Opäť poriadne napeňte a nechajte pôsobiť pár minút. Tento spôsob môžete vyskúšať hneď niekoľkokrát po sebe, avšak nie príliš veľakrát. Saponát je totiž agresívny a vymyje vám z vlasov prírodný olej.
Budete ich mať potom zbytočne vysušené. Ak by k tomu náhodou došlo, ale aj pokiaľ nie, použite po každom umytí olej alebo väčšie množstvo kondicionéru. Zmenu farby, resp. lepší odtieň farby vlasov, by ste mali pozorovať v priebehu 2 – 3 dní.
Odpadneš: Vyhraj boj s vypadávaním vlasov s týmito účinnými domácimi maskami
3. Céčko ako odstraňovač farby
Vedeli ste, že ako odstraňovaťč farby môže poslúžiť aj céčko? Vitamín C je vhodný hlavne pre tmavé vlasy, ktoré boli farbené maximálne pred 3 dňami. Na svetlé alebo dávnejšie farbené vlasy to pravdepodobne fungovať nebude.
Budete potrebovať vitamín C v tabletách a vodu. Zohrejte si vodu, dajte do misky, prihoďte 2 – 3 tabletky a roztlačte na hustú pastu. Množstvo vody aj céčka musíte voliť podľa dĺžky a hustoty vašich vlasov.
Pastu vmasírujte do mokrých vlasov tak, aby pokryla celú hlavu. Vlasy prikryte sprchovacou čiapkou a nechajte pôsobiť hodinu. Následne si pastu poriadne zmyte a vlasy umyte bežným spôsobom. V prípade, že ste si túto vitamínovú masku naniesli na čerstvo farbené vlasy, výsledky budú výrazné.
Musíš vidieť: Zdravé vlasy – vyskúšajte 7-dňovú detoxikačnú výzvu
4. Olej ako domáci prostriedok na odstránenie farby vlasov
Teplý kokosový olej alebo olivový olej môžete použiť na saturáciu vlasov pred spaním. Olej pomáha zmäkčiť farbu, čím uľahčuje jej odstránenie. Vlasy zabaľte do starého uteráka alebo si natiahnite čiapku na sprchovanie.
Olejový zábal nechajte pôsobiť cez noc a ráno umyte vlasy šampónom. Túto metódu môžete opakovať niekoľkokrát, aby ste dosiahli lepšie výsledky, pretože olej má tendenciu postupne odstraňovať farbu.
5. Ocot na stiahnutie farby
To najsmradľavejšie a zároveň najúčinnejšie na koniec. Budete potrebovať biely ocot a vodu. Jablčný ocot nebude mať až tak výrazné účinky ako napríklad vínny, preto zvoľte radšej tento. Kyslý účinok octu vám pomôže vyplaviť nechcenú farbu z vlasov raz-dva!
Rovnako ako v prvom prípade, zmiešajte ocot s teplou vodou v pomere 1:1. Oblejte si zmesou vlasy a zabaľte na 15 – 20 minút do sprchovacej čapice. Vlasy si po uplynutí času opláchnite vodou a umyte ako ste zvyknutá.
Čo robiť, ak domáce prostriedky nepomôžu?
Napokon, ak sa predsa len vaše experimentovanie s domácim farbením vlasov nevydarilo a vy sa potrebujete farby na vlasy zbaviť čo najskôr a hlavne zdarne, máte poslednú možnosť – odstraňovač farby. Po ňom však siahnite v krajných prípadoch.
Ide totižto o prípravok, ktorý zoženiete takmer v každej drogérii, no jeho nevýhodou je, že je postavený na báze peroxidu. Síce s nim docielite želaný výsledok, môže to byť na úkor mierneho oslabenia vlasov. Peroxid vlasy oslabuje, preto ich nezabudnite následne dostatočne vyživiť olejom na vlasy (napr. arganovým, mandľovým a pod.).
Článok aktualizovaný 12.2.2024