Jedni tvrdia rozhodne áno, druhí určite nie, tretí áno, ale... Pitie teplej vody nalačno sa stalo takou kontroverznou témou, plnou rozporuplných a odlišných názorov, až sme z toho nakoniec úplne zmätené a nevieme, či nám tento ranný rituál viac prospieva alebo škodí. Pozrite sa s nami na to, ako to s tým pitím teplej vody na prázdny žalúdok vlastne je!
Argumenty PRE pitie teplej vody
Aby ste nakopli svoj metabolizmus k správnej činnosti počas celého dňa, odporúča sa vypiť pohár teplej (prípadne až horúcej) vody ihneď po tom, ako vstanete z postele. Dosiahnete tým aj proces vyplavovania toxínov z tela, odstránite problémy so zápchou či nadúvaním a v neposlednom rade si udržíte potrebný stupeň hydratácie pokožky. Ak sa však na okamih presunieme aj do inej dennej doby, než je ráno, pitie teplej vody sa odporúča tiež po obede, nakoľko vám to „rozpumpuje“ trávenie bez toho, aby ste zaspávali na pracovnom stole.
Pozri si: Ohrozenie zdravia detí v letných horúčavách - pozor mamičky, toto nerobte!
Teplú vodu by sme teda mali piť v priebehu celého dňa, nielen ráno. Napríklad v ázijských krajinách je úplne prirodzené popíjať popri jedle horúce čaje, namiesto vody. (Hm, žeby práve v tom bolo tajomstvo ich štíhlosti?) Jedno z extrémnych odporúčaní, s ktorým sme sa stretli asi všetci, je pitie vlažnej vody nalačno v takom množstve, že už len pri tej predstave nám žblnkoce v žalúdku. Reč je o viac, ako 7 dcl vody hneď po prebudení.
Teplá voda sa odporúča aj ako takzvaný rozpúšťač hlienov. Navyše sa tvrdí, že ak si zvyknete na pitie teplej vody, pomôže vám to potlačiť nepríjemné menštruačné kŕče – nuž, posúďte samy, či to funguje! Mimochodom, ideálna teplota vody na pitie by vraj mala byť o jeden stupeň vyššia, než je naša telesná teplota.
Argumenty PROTI pitiu teplej vody
Pitím teplej vody neuhasíte smäd natoľko účinne, ako studenou vodou. To je to, čo tvrdia odporcovia pitia teplej vody, avšak, hoci nepopierame, že ten osviežujúci pocit, ktorý nám dá chladná voda, teplá voda nenahradí, v konečnom dôsledku smäd uhasia úplne rovnako. Zástancovia pitia studenej vody takisto tvrdia, že napríklad pre športovcov je teplá voda mimoriadne nebezpečná, pretože im výrazne zvyšuje telesnú teplotu. Studenú vodu zároveň odporúčajú piť aj v prípade horúčky.
Lenže pozor! Tak ako sme vyššie spomínali, že teplá voda zrýchľuje metabolizmus (a teda podporuje chudnutie – no dobre, lepšie povedané, nepodporuje priberanie), tak presne to isté sa tvrdí aj o studenej vode! Ako je to možné? Telo vraj vynaloží toľko energie na zohriatie prijatej studenej vody ako počas chôdze. Ako vidíte, argumenty existujú naozaj na všetko...
Zaujme ťa: Ako rozpoznať dehydratáciu organizmu? Tento trik ti to prezradí!
Kto sa v tom má teda vyznať?!
Najlepšie spravíte, ak budete počúvať výlučne svoje telo a nastavíte si také podmienky pitného režimu, aké vyhovujú vám. Prvoradé je totiž to, aby bolo vaše telo dostatočne hydratované za každých okolností. Lepšiu službu, než sladenými nápojmi a litrami kávy, mu spravíte čistou vodou, avšak jej teplota je už len a len na vás. Nezabúdajte však na nástrahy všetkého studeného, vodu nevynímajúc – dráždi vaše hrdlo a žalúdok, a to aj v tých najväčších horúčavách. Nuž, aj vy máte nakoniec pocit, že všetko nahráva do karát teplej vode? :-)