Polievka ako súčasť stravy: Pre toto ju nikdy nevynechaj!

Bez polievky si niektorí nevedia predstaviť svoj deň, iní ju takmer ignorujú. Pritom je dôležité povedať, že tento druh jedla sa v našom jedálničku nenachádza úplne bezdôvodne.

 

Polievka napríklad pripraví telo na príjem hlavného jedla, a to je skutočne dôležitá vlastnosť.

 

Prečítajte si, prečo je tento tekutý pokrm v našej strave taký nevyhnutný. Rovnako prinášame zaujímavé informácie z histórie polievok, o ktorých ste možno ani len netušili!

 

Kde sa vlastne polievka vzala?

Polievka je zvyčajne teplý, tekutý až mierne hustejší pokrm, ktorý sa podáva ako predjedlo pred hlavným chodom. Pripravuje sa z rôznych ingrediencií, najčastejšie však zo zeleniny a mäsa. Veľmi dôležité sú pri príprave aj rôzne koreniny, ktoré dopomáhajú k výslednej chuti. Pre väčšinu polievok je základnou surovinou voda, do ktorej sa pridávajú už spomínané prísady. História tohto tekutého pokrmu siaha ďaleko do minulosti. V dobe kamennej si ľudia varili vo vakoch zo zvieracích koží vodu so sobím či mamutím mäsom.

 

Sofistikovanejšiu prípravu polievok môžeme hľadať u starých Egypťanov či Rimanov. Z tejto doby zostal zachovaný napríklad recept na rímsky boršč. Postupom času sa rozširovala aj rôznorodosť ingrediencií, ktoré sa používali pri príprave polievok. Najskôr išlo o petržlen, mrkvu, pór, koriander či fenikel.

 

Odporúčame: Toto nevymyslíš: Nevesta vymenila čipkované svadobné šaty za toto?!

polievky v konzerve

Zdroj: Shutterstock®

V stredoveku sa začínajú v polievkach používať i strukoviny. Z histórie je známa pivná polievka, ktorú konzumovali najmä chorí. Fenomén polievok sa rozrastal naprieč Európou a dostal sa i do Ameriky. Tam používali pri ich príprave najmä zemiaky, kukuricu či rajčiny. Ďalším pomyselným krokom vo vývoji polievok bolo vytvorenie ich instantnej verzie.

 

V roku 1772 si kapitán Cook na svoju cestu vzal polievku v kocke, ktorá bola pripravená dlhým varením vývaru. V podstate to pripomínalo dnešný bujón. O niečo neskôr prišli na trh s dehydrovanými polotovarmi známe spoločnosti ako Knorr či Maggi. Koncom 19. storočia pripravil chemik zo spoločnosti Campbell Soup aj polievku v konzerve. Tá sa preslávila vďaka známemu maliarovi Andymu Warholovi a jeho maľbám, na ktorých tieto polievky zobrazoval.  

polievka ako podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ju nikdy nevynechať?

Nie je pravdou, že polievka nemá v našej strave žiadne opodstatnenie. Je to presne naopak. V prvom rade dokáže tento druh pokrmu telo príjemne zahriať. Čo je však dôležitejšie, pripravuje tráviaci systém na následné trávenie hlavného jedla. To znamená, že naštartuje žalúdočné šťavy a pohyb čriev. Teplá polievka vytvára v žalúdku ideálne prostredie pre spracovanie tuhej potravy. Rovnako prebudí chuť k jedlu. Konzumáciou polievky pred hlavným jedlom sa tiež vyhnete skorému nástupu hladu. Napomáha totiž udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi dlhší čas.

Polievka predstavuje pre organizmus aj zdroj tekutín. Mnohí ľudia majú s dodržiavaním pitného režimu skutočný problém. Preto je polievka ideálnym pomocníkom pre doplnenie aspoň nejakého množstva tekutín. Taktiež pozitívne vplýva na správnu funkciu čriev. Rovnako ako iné tekutiny, tak aj polievka prečisťuje črevá a uľahčuje cez ne pohyb natrávenej potravy. Tým napríklad predchádza zápche. Mnohé polievky, najmä tie farebné, majú antioxidačné účinky. Taktiež zabezpečujú prísun minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov a ďalších dôležitých látok. Živiny v polievke sú pritom dobre stráviteľné a vstrebateľné a organizmus ich dokáže ľahko využiť.

konzumácia polievok

Zdroj: Shutterstock®

Akú polievku si naservírovať?

Receptov na tento druh tekutých pokrmov je nespočetne. Dalo by sa povedať, že pre rozličné krajiny a kultúry sú typické odlišné druhy polievok. Vo všeobecnosti ich však môžeme rozdeliť na číre a zahustené. Medzi číre polievky pratria primárne vývary z mäsa a zo zeleniny. Mäso sa používa zvyčajne hovädzie či hydinové. Medzi takéto polievky môžeme zaradiť klasickú hovädziu či slepačiu polievku. Veľakrát sa do nich pridávajú ešte rezance či pečeňové knedličky. Obľúbené a rovnako časté sú aj zahustené polievky, ktoré majú skôr krémovejšiu konzistenciu. Zahusťujú sa napríklad zásmažkou, no často sa do nich pridáva i mlieko, smotana či surové vajcia.

 

Typickým príkladom sú polievky zo strukovín, kapusty alebo zemiakov. Tento druh polievok je v niektorých kultúrach chápaný ako hlavné jedlo, keďže je hustejší a viac zasýti. Doma pripravená polievka z kvalitných a čerstvých surovín je pre telo skutočným prínosom. Ak pre nedostatok času na varenie chcete siahnuť po instantnej polievke, nezabudnite si v obchode dobre vybrať. V supermarketoch je skutočne bohatý výber týchto produktov, no skúste sa zamerať na tie, ktoré neobsahujú glutaman či konzervačné látky.

 

Zaujme ťa: Miliónová svadba: Serena Williams a jej nádherné šaty ťa dostanú!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

18 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

24.11.2017 08:29

u nás doma "idú" všetky druhy polievok

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

24.11.2017 10:09

Musím tento druh jedla zaradiť do jedálnička častejšie.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.11.2017 12:38

Polievka je u nás základom každého obeda.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

24.11.2017 12:52

Moja rodina polievku miluje. Polievka u nás musí byť. Syn skôr oželie hlavné jedlo, ale polievka musí byť.

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

27.11.2017 00:10

Dobrý deň, tak to je skutočne výborné. Polievka je naozaj veľmi potrebná a urobí pre telo veľa dobrého. Želáme pekný deň :)

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

24.11.2017 13:56

Milujeme ich, najme v zime, prehrievaju.

Vaše meno:

benynka

benynka

24.11.2017 14:35

mám rada polievky a to všetky druhy či vývary alebo zaprážané so smotanou aj bez a na dovolenkách ochutnávam všelijaké mne neznáme druhy a veru sa aj opýtam ako sa to varí

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.11.2017 17:39

varím polievky po celý rok, teraz v zime hlavne husté, také desiatové, ktoré zasýtia aj zahrejú

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

24.11.2017 19:26

polievka vždy musí byť :-)

Vaše meno:

Michaela Horváthová

Michaela Horváthová

25.11.2017 20:47

Polievky varím pravidelne a dbám na to aby ich jedli aj moje dve deti.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

26.11.2017 08:00

polievky máme radi, no nemusia byť každý deň..

Vaše meno:

Alena Pagáčová

Alena Pagáčová

26.11.2017 16:54

ja zjem všetky polievky, len je horšie moje detičky k tomu donútiť :-)

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

27.11.2017 00:11

Dobrý deň, tak v takom prípade držíme palce. Snáď si niektoré z polievok obľúbia i vaše deti. Želáme pekný deň :)

Milka Damašková

Milka Damašková

27.11.2017 20:56

Obed bez polievky si veru ani neviem predstaviť- u nás jednoducho musia byť..

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

30.11.2017 00:00

Polievka každý deň musí byť, niekedy aj tri dni tá istá, keď nám chutí :)

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

05.12.2017 19:34

bez polievky nemame kompletne jedlo, u nas idu vsetky mozne este i na veceru niekedy

Vaše meno:

Jana Belicová

Jana Belicová

11.12.2017 07:39

Najradšej mám zeleninové polievky, ale aj tie klasické slovenské. Začala som hľadať recepty na rôzne zemiakové, kapustové, zo strukovín, bryndze, húb - veru, slovenská kuchárska kniha by bola plná polievok.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 17:57

polievočky, hlavne teraz cez zimné obdobie sú super

Vaše meno:

janko komada

janko komada

19.12.2017 14:59

mám rádpoliekvy a doprajem si ju každý deň

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

27.02.2018 20:20

Domáci obed si bez polievky neviem už ani predstaviť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.