Náklady na chod domácnosti sú nevyhnutnou položkou v našich rozpočtoch. V zimnom, špeciálne v predvianočnom období sa ale výdavky prirodzene zvyšujú a zavážiť môže každé euro. Nedoplatok na faktúre za energie dokáže preto mnohým narobiť nemalé problémy.
Vyhnite sa takejto nepríjemnej situácii a začnite šetriť. S odborníkmi zo SLOVAKIA ENERGY vám poradíme, ako usporiť na kúrení bez toho, aby ste sa museli doma triasť od zimy.
1. Správne nastavenie kúrenia a teplôt
Dodržujte odporúčané teploty v jednotlivých miestnostiach. Najteplejšou miestnosťou by mala byť kúpeľňa (23 - 34 °C), po nej obývačka, kuchyňa a detská izba (20 - 21 °C). Ľudské telo je prispôsobené na spánok v chladnejšom prostredí, spálňa preto môže byť o čosi chladnejšia (18 -19 °C). Najchladnejšie miestnosti by mali byť chodby a predsieň, pretože v nich trávime najmenej času a nie je nutné ich veľmi vykurovať. Ak chcete teplotu v miestnosti udržať, nezabudnite zatvárať dvere a oddeliť tak jednotlivé teplotné zóny.
Odporúčame prečítať: Novinky zo sveta domácich spotrebičov
2. Pravidelne odvzdušňované radiátory
Hoci sa vám to môže zdať ako banalita, vzduch v radiátore môže vaše náklady zvýšiť až o 15 %.
Odporúčame prečítať: Aké bylinky si vypestovať v byte počas zimy
3. Reflexné fólie
Natiahnutím reflexných fólií za radiátory docielite, že teplo sa bude odrážať spať do miestnosti a nebude pohlcované stenami. Ich inštaláciu zvládnete aj sami, buďte však precízni.
4. Termohlavice
Termohlavice namontované na radiátoroch udržiavajú prednastavenú teplotu v miestnosti. Vďaka nim môžete ušetriť 10 až 15 % energie. Pomôžu vám aj pri nastavovaní teplôt v rôznych teplotných zónach vo vašom byte či dome.
Odporúčame prečítať: Na obhliadke nehnuteľnosti: Nemračte sa ako na to!
5. Zateplenie a kvalitné okná
Investícia do zateplenia a kvalitných okien či dverí sa vám časom určite vráti. Práve tie totiž spôsobujú najväčšiu stratu tepla. Kvalitné okná a dvere dokážu znížiť tepelné straty v dome o 25 až 35 %, v byte dokonca až do 45 %. Ak nemáte dostatok financií na výmenu okien, úniky môžete dočasne utesniť tesniacou páskou.
6. Pravidelný servis kotla
Ak bývate v rodinnom dome, pravdepodobne kúrite vlastným kotlom. Udržujte ho v dobrom technickom stave, odvďačí sa vám úspornou prevádzkou. Nezabúdajte pred každou vykurovacou sezónou vyčistiť zanesené plochy výmenníka tepla.
Odporúčame prečítať: TAJOMSTVÁ PRE ZDRAVÝ A ŠŤASTNÝ DOMOV
7. Krátke a intenzívne vetranie
Vetranie je veľmi dôležité na udržanie zdravého prostredia v interiéri. Nenechávajte však okná otvorené príliš dlho, dovolíte tak stenám vychladnúť a ich opätovné zohrievanie bude zdĺhavé a energeticky neúsporné. Dĺžka vetrania by nemala presiahnuť 15 minút a mala by sa skracovať v závislosti od klesajúcej vonkajšej teploty. Pravidelným vetraním udržiavate tiež optimálnu vlhkosť v miestnosti, čím zabránite tvorbe plesní.
Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať vôňu do domu či bytu