Pozor na predávkovanie ibuprofénom – následky sú hrôzostrašné!

predávkovanie ibuprofénom

Keď sa povie slovo predávkovanie, automaticky sa nám v hlave vynorí predávkovanie návykovými látkami. Neuvedomujeme si však, že predávkovať sa nemusíme len z drog, ale aj z celkom obyčajných voľnopredajných liekov, akými sú napríklad aj výživové doplnky, multivitamíny či lieky proti bolesti.

Hovorím vám niečo skratka NSAID? Jedným z najpredávanejších liekov proti bolesti je práve Ibuprofen, ktorý patrí do skupiny liekov známych pod značkou NSAID. Tento liek patriaci medzi nesteroidné protizápalové lieky obsahuje účinnú látku ibuprofén. Toto liečivo je populárne pre svoje zázračné účinky v oblasti najrôznejších, často aj každodenných strastí. Aj mnohé iné voľnopredajné lieky obsahujú práve účinnú látku ibuprofén. Prečítajte si o tom, ako to vyzerá, keď to s touto látkou naozaj preženiete. A ako bezpečne užívať lieky? Aj na to sa pozrieme v nasledujúcom článku!

Čo je ibuprofén?

Ibuprofén je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré sa bežne používa na zmiernenie bolesti, zníženie horúčky a potlačenie zápalu. Je jednou z najpoužívanejších účinných látok v liekoch po celom svete, a to vďaka svojej účinnosti a relatívne nízkemu riziku závažných vedľajších účinkov pri správnom používaní.

Ibuprofén je derivát kyseliny propiónovej. Inhibíciou takzvaných COX enzýmov ibuprofén znižuje tvorbu prostaglandínov, čím dochádza k zníženiu zápalu, bolesti a horúčky. Uplatňuje sa pri tlmení bolesti hlavy, menštruačných bolestí, bolestí zubov, svalovej a kĺbovej bolesti, horúčke.

Nurofen, Ibalgin a iné voľnopredajné lieky obsahujúce ibuprofén

Na Slovensku sú voľnopredajné lieky obsahujúce účinnú látku ibuprofén veľmi bežné a dostupné v rôznych formách a koncentráciách. Medzi najznámejšie z nich patria:

  • Ibuprofen - tablety, gél, sirup (od rôznych výrobcov),
  • Brufen - tablety, sirup,
  • Ibalgin - tablety, gél,
  • Nurofen - tablety, sirup, čapíky, gél,
  • Ibumax - tablety,
  • MIG-400 - tablety.

Zaujme ťa: Šklbanie v oku: Je to len obyčajný tik alebo niečo vážnejšie?

dovolená dávka Ibuprofenu
Shutterstock

Odporúčane dávkovanie ibuprofénu

Dospelý človek by nemal naraz užiť viac ako 800 miligramov Ibuprofenu. Odporúčaná dávka je 200 miligramov každé 4 až 6 hodín podľa potreby s tým, že by ste nemali prijať viac, ako 3200 miligramov lieku za deň (a rozhodne nie dlhodobo). Odporúčané dávkovanie však vždy skontrolujte v príbalovom letáčiku konkrétneho lieku. 

Vysoká dávka ibuprofénu

Ako teda dôjde k samotnému predávkovaniu? Existuje niekoľko možností. Predávkovanie ibuprofénom môže nastať, keď sa užije príliš veľká dávka lieku naraz alebo počas jedného dňa, prípadne keď telo nie je schopné predchádzajúce dávky dostatočne rýchlo spracovať a vylúčiť.

  • Nárazové užitie vysokých dávok: Ak človek naraz užije vyššiu dávku ibuprofénu, než je odporúčané (napríklad viac tabliet naraz alebo opakované užívanie vo veľmi krátkych intervaloch), môže dôjsť k akútnemu predávkovaniu.
  • Kumulatívne predávkovanie: V prípade, že sa ibuprofén užíva pravidelne vo vysokých dávkach a telo nestíha liek dostatočne rýchlo spracovať a vylúčiť, môže dôjsť k hromadeniu liečiva v tele, čo tiež vedie k predávkovaniu.
  • Kombinácia viacerých liekov: Veľké riziko predstavuje aj kombinácia rôznych liekov, ktoré obsahujú ibuprofén alebo iné NSAID. Mnoho voľnopredajných liekov na bolesť, horúčku alebo prechladnutie obsahuje ibuprofén ako jednu z účinných látok. Ak pacient užíva viacero takýchto liekov súčasne, môže nevedomky prekročiť maximálnu dennú dávku ibuprofénu, čo môže viesť k predávkovaniu.

Ako vyzerá predávkovanie ibuprofénom?

Ak sa predávkujete ibuprofénom, prejaviť sa to môže na vašich orgánoch doslova od hlavy až po päty. Jedným z príznakov je rozmazané videnie, bolesť hlavy, ospalosť, závraty a zvonenie v ušiach, a to sme ešte len pri hlave!

Predávkovanie ibuprofénom sa môže ukázať aj na pokožke, na ktorej môžu vzniknúť nepekné vyrážky. V niektorých prípadoch sa vám môže ťažko dýchať, dokonca môžu nastať aj problémy s trávením.

V horších prípadoch nie je nemožné ani krvácanie do brucha či črevné krvácanie, problémy s močením a napokon problémy s extrémne až nebezpečne nízkym tlakom. Aj pri tejto téme platí, že všetkého veľa škodí, tak to nepreháňajte ani s touto ružovou tabletkou! 

Možné následky predávkovania ibuprofénom

Symptómy predávkovania sú zväčša mierne. Niektoré štúdie však dokázali, že príliš veľa ibuprofénu môže časom spôsobiť neplodnosť žien, ale aj mužov a zvyšuje sa aj riziko srdcovej príhody, ako je infarkt. V prípade rozsiahlej intoxikácie organizmu ibuprofénom môže dôjsť až ku komatickému stavu či dokonca epileptickým záchvatom.

Odporúčame: Čo je Keratosis pilaris? Ako eliminovať tento častý kožný problém?

Ibuprofen na bolesť hlavy
Shutterstock

Pozor aj na možné interakcie ibuprofénu s inými liekmi

Ibuprofén, podobne ako iné lieky, môže interagovať s rôznymi inými liekmi, čo môže ovplyvniť ich účinnosť alebo zvýšiť riziko vedľajších účinkov. Tu sú niektoré kľúčové interakcie ibuprofénu s inými liekmi:

  • Lieky na riedenie krvi (warfarín, heparín, rivaroxaban, apixaban): Ibuprofén môže zvýšiť riziko krvácania, ak sa užíva spolu s antikoagulanciami, pretože oba tieto typy liekov môžu ovplyvniť schopnosť krvi zrážať sa. Ibuprofén znižuje schopnosť krvných doštičiek zhlukovať sa, čo môže zosilniť účinok antikoagulancií.
  • Iné nesteroidné protizápalové lieky (aspirín, naproxén, diklofenak): Kombinácia ibuprofénu s inými NSAID zvyšuje riziko žalúdočných vredov, krvácania a poškodenia obličiek. Aj keď sa môže zdať, že kombinácia rôznych NSAID zvyšuje účinok proti bolesti, zároveň zvyšuje aj riziko vedľajších účinkov.
  • Lieky na vysoký tlak (napr. ACE inhibítory): Ibuprofén môže znížiť účinnosť týchto liekov, čo môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku. Okrem toho môže ibuprofén zvýšiť riziko poškodenia obličiek, najmä u starších pacientov alebo u tých, ktorí už majú problémy s obličkami.
  • Lítium: Ibuprofén môže znížiť vylučovanie lítia z tela, čo vedie k jeho zvýšeným hladinám v krvi. Zvýšené hladiny lítia môžu spôsobiť toxické účinky, ako sú tremor, zmätenosť a dokonca aj závažnejšie neurologické príznaky.
  • Kortikosteroidy (Prednizón, dexametazón): Kombinácia ibuprofénu a kortikosteroidov zvyšuje riziko žalúdočných vredov a gastrointestinálneho krvácania. Kortikosteroidy tiež môžu zvyšovať riziko vedľajších účinkov ibuprofénu.

Ibuprofén a alkohol

Užívanie ibuprofénu v kombinácii s alkoholom môže predstavovať významné riziko pre zdravie. Oba tieto látky môžu ovplyvniť vaše telo negatívnym spôsobom, a ich kombinácia môže tieto účinky zosilniť. Ibuprofén môže dráždiť žalúdočnú sliznicu, čo zvyšuje riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových vredov. Alkohol, najmä ak sa konzumuje vo väčších množstvách, tento účinok zosilňuje. 

Spoločne môžu viesť k vážnym gastrointestinálnym problémom, vrátane krvácania, ktoré môže byť život ohrozujúce. Ďalej hrozia problémy s pečeňou či obličkami. Alkohol tiež môže zosilniť niektoré vedľajšie účinky ibuprofénu, ako sú závraty, ospalosť alebo problémy s koncentráciou.

Tipy, ako bezpečne užívať lieky proti bolesti:

  • pred užitím lieku, ktorý nepoznáte, si prečítajte celý príbalový letáčik,
  • dodržiavajte dávkovanie uvedené v príbalovom letáčiku,
  • dodržujte stanovené odstupy medzi dávkami užívaného lieku,
  • nekombinujte naraz viacero druhov liekov proti bolesti, pred ich užitím dodržujte odporúčaný časový rozostup,
  • neužívajte viac liekov, ktoré obsahujú tú istú účinnú látku, napríklad v tomto prípade ibuprofén,
  • ak sa stav po užití liekov proti bolesti nezlepšuje, je potrebné navštíviť lekára,
  • ak užívate iné lieky, dôsledne si zistite (najlepšie u lekára alebo lekárnika), či nevytvárajú nežiaduce interakcie s voľnopredajnými liekmi proti bolesti,
  • užívanie analgetík vždy konzultujte s lekárom, ak užívate lieky na riedenie krvi či diuretiká,
  • užívanie analgetík konzultujte s lekárom, ak máte ochorenie krvi, žalúdočné alebo dvanástnikové vredy, chorú pečeň alebo obličky, črevný zápal,
  • vhodnosť analgetík po infarkte alebo mŕtvici konzultujte s lekárom,
  • neužívajte lieky po záruke.

Anketa: Užívate často lieky proti bolesti?

Odpovedalo 1161 ľudí

52%
29%
14%
4%

Článok aktualizovaný 1.9.2024

Aktualizovaný článok: 01.09.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

22 komentárov

Lucia Valková

Lucia Valková

17.06.2018 11:59

To nehrozí lieky neužívame skoro vobec.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

17.06.2018 19:17

Akurát som si dnes ráno už musela vziať tento liek .. Tak ma bolela hlava.. Ja nezvyknem jesť lieky, ale to sa nedalo vydržať .. Určite sa mi nestane ,žeby som sa predávkovala liekmi .. !!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

17.06.2018 19:23

užívam len sporadicky

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

17.06.2018 20:57

Lieky proti bolesti užijem len vtedy,ked to už ozaj bolí a bolí...

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

17.06.2018 21:03

no ibuprofen alebo nejaku jeho obdobu si dam naozaj ked je to nevyhnutne....ale to je tak raz za rok..ziadne predavkovanie u mna nehrozi :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.06.2018 09:03

Tento malý ružový "pomocník" vie byť veľmi nebezpečný, dokonca i na pečeň.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

18.06.2018 10:56

Snazim sa co najmenej, ale bohuzial vyspat sa z migreny neda.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

18.06.2018 13:44

Okrem spomenutého poškodzuje žalúdok..aj keď účinne zaberá od bolesti je to naozaj ťaživý liek a ničí sliznicu.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

18.06.2018 17:19

možno by nemali byť také časté reklamy na voľnopredajné lieky a ľudia by si rozmysleli či by nebolo vhodnejšie trošku sa prejsť pri bolesti hlavy,prípadne nejaký bylinkový čaj na žalúdok...

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

18.06.2018 20:16

Je to JED...moja dcera užívala tieto tabletky proti bolesti, dostala z nich vredy, operacia bola neodkladná.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

18.06.2018 21:21

tento liek teda nemusím...

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

18.06.2018 21:51

Mám operovnú chrbticu ,ale aj tak sa snažím cvičiť a lieky beriem naozaj len keď už to inak nejde

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.06.2018 21:59

Užívam od bolesti špeciálne na predpis no až keď sa už bolesť nedá vydržať

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

19.06.2018 14:02

Ibuprofen som nikdy nepoužila, stačí obyčajný paralen aj proti bolesti hlavy, čo teda potrebujem málokedy:))

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

22.06.2018 08:11

Keďže mám problémy so žalúdkom, lekár mi zakázal používať od bolesti ibuprofen.

Vaše meno:

Daniela Balakova

Daniela Balakova

22.06.2018 14:04

No ,tak na toto si musím dávať pozor.

Vaše meno:

Daniela Balakova

Daniela Balakova

22.06.2018 14:04

No ,tak na toto si musím dávať pozor.

Vaše meno:

Ľuba Reháková

Ľuba Reháková

23.06.2018 21:42

Niekedy nie je iná možnosť - no aj vtedy treba dávať pozor na množstvo liečiva ...

Vaše meno:

Jana Kim Gughova

Jana Kim Gughova

26.06.2018 11:19

Kolega mi ukazoval ako to hori...ako fakla..nikdy by som to nedala do zaludka.

Vaše meno:

Mária Milanová

Mária Milanová

05.07.2018 12:12

Radšej bez liekov

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

06.07.2018 08:46

Ibuprofen je v kazdej mojej kabelke pre istotu ale snad to neprehanam na bolest mi najlepsie zabera

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

08.07.2018 16:30

Ľudstvo si veľmi navyklo na umelo vytvorené lieky. Ja sa snažím najskôr niečo aj vydržať, keď bolesť neprechádza, nasleduje druhá možnosť, niečo prírodné. Dosť na tom, že užívam lieky, ktoré musím, preto tretiu možnosť, tabletu používam až keď sa fakt nedá vydržať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.