O káve a jej vzniku sa traduje veľa legiend a snáď najznámejšia z nich pochádza z 9. storočia a má tiež viacero verzií. Pastier kôz Kaldi si všimol na svojich kozách, že po zjedení istých červených bobúľ sú živšie a energickejšie. Po ich ochutnaní badal na sebe rovnaké účinky.
Tento svoj objav konzultoval s mníchom z kláštora, ktorý tieto zrná začal podávať v podobe čaju aj ďalším mníchom. Keďže spotreba čaju v kláštore rástla, mnísi si nosievali stále viac a viac bobúľ k sebe a vetvičky sušili nad ohňom. Až sa raz stalo, že jedna z nich spadla do ohňa a po okolí sa začala šíriť neodolateľná vôňa. To ich inšpirovalo k praženiu kávových zŕn. Postupom času a experimentovaním prišli na to, že najlepšie účinky a chuť dosiahnu, ak upražené zrná rozdrvia a uvaria vo vode.
Prečo vôbec pražiť kávu?
Vyzbierané kávové zrná sú svetlozelené a ich aróma a chuť nie je lákavá. Kto ochutnal zelenú kávu vie, o čom je reč. Aj keď jej účinky sú veľmi podobné ako u praženej kávy, ak si porovnáme ich chute a arómy, tak sú to dva úplne odlišné nápoje.
Práve chuť a aróma sú hlavnými dôvodmi praženia kávy. Počas tohto procesu dochádza v prvých minútach najprv k vysušeniu zostatkovej vlhkosti v zrnách a následne ku zmenám farby od svetlozelenej, cez žltú, až postupne začínajú zrná hnednúť. Existujú dve základné premenné, ktoré majú zásadný vplyv na výslednú kávu. Je to teplota praženia a čas praženia. Všeobecné delenie druhov praženia vyzerá nasledovne:
- Cinnamon Roast – 195 °C
- New England Roast – 205 °C
- American Roast – 210 °C
- City Roast – 220 °C
- Full city Roast – 225 °C
- Vienna Roast – 230 °C
- French Roast – 240 °C
- Italian Roast – 245 °C
- Spanish Roast – 250 °C
Pozri aj: Ako sa vyhnúť pesticídom v strave a akými spôsobmi nám škodia?
Niečo bližšie
Prvé tri druhy praženia sa radia k tzv. svetlému typu. Pri týchto teplotách sa kávové zrná sfarbujú na svetlohnedo, zväčšujú svoju veľkosť a dochádza k deju nazývanému first crack. To znamená, že zrná praskajú.
Typy praženia City a Full City Roast nastávajú po spomínanom first crack a celá reakcia sa v podstate dokončuje. Zrná sú maximálne zväčšené a sfarbujú sa do peknej hnedej farby.
Pri posledných typoch praženia dochádza k druhému praskaniu zŕn, nazývanému second crack. S týmto dejom sa spája vystupovanie kávových olejov na povrch, čo spôsobuje, že zrná sa začínajú doslova lesknúť. Ich farba je tmavohnedá a tieto teploty môžu byť nebezpečne vysoké, pretože pri nich môže dochádzať k prepáleniu zŕn a oxidácii olejov, čím sa káva stáva skôr škodlivou ako zdraviu prospešnou.