Kôpor je jednoročná bylina, ktorá sa vám ľahko rozrastie v záhrade. Na pestovanie nie je náročný a hodí sa nielen do tradičných kôprových omáčok, ale taktiež do nátierok či polievok.
Odvar z kôprových semienok posilňuje vlasy a pridávať do jedla by si ho mali aj dojčiace matky, pretože povzbudivo účinkuje na činnosť mliečnych žliaz.
Pestovanie kôpru v záhrade
Zasadiť kôpor v záhrade môžete kedykoľvek od marca až do septembra a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. Kôpor obľubuje vlhšiu pôdu a zasadiť by ste ho mali na slnečnejšie miesto. Zbierajú sa mladé listy a semienka. Pri zbere semien sa väčšinou odreže vrchná časť byliny a nechá sa na teplom, suchom mieste vysušiť.
Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli
Účinky na zdravie
Semená kôpru obsahujú silice, bielkoviny, železo a vitamín C. Kôpor pomáha pri tvorbe žalúdočných štiav a povzbudzuje činnosť čriev. Taktiež pomáha pri nadúvaní a mali by ho konzumovať ľudia s vysokým krvným tlakom.
Odporúča sa dojčiacim matkám, vďaka pozitívnym účinkom na tvorbu materského mlieka a následne na zmiernenie vetrov u dojčiacich detí. V neposlednom rade zvyšuje imunitu a pomáha pri prechladnutí alebo chrípke.
Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním
Kôpor v kuchyni
Kôpor používali v kuchyni už naše prastaré mamy. Tradičná kôprová omáčka sa aj dodnes pripravuje v našich domácnostiach. Okrem toho môžete kôpor pridať do rôznych šalátov, polievok alebo zamiešať k vareným zemiakom. Ak kôpor neobľubujete, okrem čerstvej bylinky môžete v kuchyni vyskúšať jej sušenú verziu, ktorá nie je tak aromatická.
Odporúčame prečítať: Jedli ste už mungo fazuľu?
www.thinkstockphotos.com